Candida bucala

Candida bucala | Autor: Adrriana

Link direct la acest mesaj

Buna,
S-a confruntat cineva cu asa ceva?
Am fost la ORL si mi s-a spus ca am o ciuperca...am ajuns la ORL deoarece ma deranja ceva in gat,senzatie de corp strain,uscaciune in gat...limba are niste depuneri albicioase si niste puncte rosii...durerile din gat ar putea fi de la ciuperca care s-a extins...mi s-a dat tratament cu nizoral si o solutie preparata in farmacie(nistatin,glicerina si niste vitamine)...fac acest tratament de 7 zile dar nu se observa nici o imbunatatire...stiti vreun alt tratament naturist care sa omoare ciuperca?...am facut si exsudat faringian si rezultatul este''candida sp.''...nu ma doare cand mananc,cand beau,dar ma deranjeaza ceva in gat...aveti idee ce poate fi?...cunoasteti vreun tratament naturist?
Va multumesc


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Poti incerca sa iti clatesti gura cu putin bicarbonat dizolvat in apa...la mine a functionat intotdeauna.

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

mai ai putina rabdare,dureaza pana la 14 zile
si eu am avut si ma tinut cam 2 saptamani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

nu stiu cu ce trece candida, dar vreau doar sa-ti zic ca glicerina cu nistatin preparata in farmacie e valabila doar 7 zile, dupa aia expira, oricum poti sa o prepari si acasa ( cumperi glicerina si pastile de nistatin ), ca uneori dureaza 2 zile pana ti-o face, depinde de farmacie.
eu i-am dat in iarna lui bebele meu pt afte dar nu l-a ajutat, au trecut de la sine.

As evita toate produsele lactate in locul tau, stii ca favorizeaza candida, orice candida, nu numai cea bucala.

miti, mamica de 20 iunie 2006
POZE_Alex
www.dropshots.com/mitilica" target="_blank">FILME_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

si eu am avut candida bucala (de la prea mult antibiotic) - dar nu in gat, ci in gura: limba umflata, gingiile, obrajii si cerul gurii extrem de sensibile - si mi-a trecut cam dupa 10 zile tot cu o solutie preparata in farmacie: glicerina boraxata, stamicin si vit. A. o foloseam de 3 ori/zi.

www.youtube.com/watch?v=wsTVfwWlfy4" target="_blank">19+ www.youtube.com/watch?v=9vNE-mRdkBk" target="_blank">

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Olguttza,in cat timp ti-a trecut?...si eu ma dau tot cu solutie cu glicerina,vitamine si nistatin(in czul tau stamicin)...la mine cik ciuperca ar fi sensibila la nistatin...pastile nu ai luat?

Mergi la inceput