Mamici de martie - aprilie 2007 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Felicitari mamica Aiia! Sa-ti triasca printesuca si sa fiti sanatoase amandoua!

Fetelor, eu sunt tare fericita!
Am avut un weekend cam naspa. Am crezut sambata noaptea ca bebelina nu mai are rabdare si vrea sa iasa, iar duminica am simtit-o atat de slab, incat aveam impresia ca nu mai misca deloc. Abia azi am reusit sa ajung la control si am reusit sa o sperii si pe doctora care m-a trimis imediat la un ecograf mai performant sa-mi faca o asa-zisa masuratoare "velocimetrii", daca am retinut eu bine. In principiu, e vb despre cum si cat de bine se hraneste si se oxigeneaza bebelul.

Evident ca am asteptat doua ore sa intru la doctora mea si inca vreo ora jumatate sa intru si la cealalta la ecograf, dupa ce toata ziua mi-o petrecusem la epilat, manechiura si o plimbarica de vreo 30-40 min intre salon-piata-casa.

Oricum nu a mai contat nimic cand mi-a spus ca printesa mea e super bine si ca e perfecta, chiar asa s-a exprimat. Primeste destui nutrienti si destul oxigen, e o maricica. Ar trebui sa fie de 36w+1d si ea e de 36w+5d, cantareste 3.100g si "gagica" (vorba doctorei) nu are niciun gand de iesire. M-am bucurat asa de tare! Eu chiar imi doresc sa mai stea cel putin trei saptamani, chiar daca durerile astea aproape ca nu ma mai lasa sa merg. Colul mi-a spus ca nu e mai rau ca data trecuta, asa ca pot sta linistita. M-am speriat degeaba, dar chiar am avut niste dureri suspecte. Alarma falsa!

Cred ca pe mine, daca trec mai mult de trei saptamani fara sa-mi vad bebelina, ma apuca spaima si d-asta am si manifestari de genul asta. Cine stie? Oricum totul e bine!

Diana(Raisa), ti-am scris pe Messenger de unde am luat pateuricile absorbante, dar iti mai spun si aici. Pe cele de unica fol le-am luat de la farmacia SensiBlu(15000sau1,5ron/buc) si pe cea de plastic, refolosibila, de la farmacia Donna (130.000sau13ron/buc), ambele farmacii de jos de la Unirea.

Va pup si va doresc nopti linistite si zile cu ganduri fericite!

Ela in 35s+6z cu Thea Ioana

AMR pana la Ziua Cea Mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Elyanne, mama treci acasa ca maine avem aniversare...36 de saptamani .
Hai nu ne mai tine in suspans, da-ne vesti . Ce fac pestishorii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzy78 spune:

Buna dimineata -telor,

Va multumesc pentru sustinere la toate.....eu tocmai ma pregatesc sa merg la spital.

Azi este ziua cea mare.....o sa fac cunostinta cu baietelul meu.

pentru fetele care urmeaza.....sa aveti nastere usoara si bebe sanatosi.


Va pe toate,

Suzy78, 39+6, mami de Nicolas Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Buna dimineata!
Poftiti la laptic caldut cu prajitura cu nuca.

Suzy pentru tine pun majoretele la treaba!


La fel si pentru Tzuna!


Si pentru cine ne mai ia pe nepregatite!


Editez ca uitasem sa schimb semnatura!

Ela in 36s+2z cu Thea Ioana

AMR pana la Ziua Cea Mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna dimineata!
SUZY - sunt asa emotionata pentru tine ca-ti vei cunoaste bebele azi.... Eu nu stiu exact cand va fi.
Aseara am iesit sa ma plimb cu sotul si sa-mi iau calciu si cine ma suna? ANDRA (RALUALEXANDREI)- foarte dragut din partea ei.
Nu am reusit sa fac calciu aseara ca vecina mea asistenta era de garda si vine acum dimineata. Asa ca ma pregatesc si ma duc acusi la ea. Dupa care plec imediat (inainte sa inceapa nebunia daca asa o fi)la niste prieteni. Sotul meu e plecat la un curs azi pana la 17.30 si nu vreau sa stau singura, plus ca nu poate veni sa ma duca la spital. Deci ma duc la prietenii astia si stau acolo si ma duc ei la spital daca-i nevoie, daca nu ma recupereaza sotul pe la ora 18.30. Deci azi nu cred ca va mai pot scrie( prietenul nostru lucreaza la domiciliu pe calculator- dar poate in pauza lui de masa... nu stiu). Oricum daca ma internez trimit sms. Deci nu ma dati disparuta.
Azi noapte am dormit binisor. M-au mai trezit niste contractii rebele din cand in cand si scarpinatul bineinteles. Apoi nu mai aveam somn pe la ora 4 si zic hai sa pregatesc si ce sa-mi aduca sotul dupa ce nasc (alti pamapersi pt bebe, crema pt bebe, camasa de schimb etc. ) . Toate astea le pregateam in liniste in sufragerie cand vine sotul: ce faci? Mergem? Zic nu ia si dormi. Saracul a fost f stresat azi noapte. Dar si eu nebuna.... Ca doar stia ce tb sa ia, doar ca nu erau puse toate la un loc.

KMI78- da, teoretic nasc normal , fara epidurala. Burta sa stii ca nu s-a lasat f mult. Dr mi-a zis ca bebe e cu capul aproape fixat dar nu coborat in bazin. Am inteles ca de coborat poate sa o faca si in timpul travaliului. Vom vedea. Sper sa pot naste normal daca tot ne-am hotarat asa. Sper ca bebe sa fie bine, sa aiba loc pe acolo si sa nu-l scoata cu forcepsul... Sper sa fiu cooperanta si sa pot face ce-mi spun moasele si doctorita.. Si sper din toata inima sa nu ajung la cezariana ca ar fi ca si cum as fi nascut de doua ori....


Asta e tot. Aveti grija de voi si de burtici.

Va pup. Si sa nu uit pentru SUZY si cine se mai pregateste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna dimineata si de la mine
mi-au stricat unele personaje "binevoitoare" somnul asa ca am venit sa-mi beau laptele cu voi .
tzuna am vazut in listuta ca aveam acelasi DPN, dar se pare ca fetitele sunt mai harnice decat baieteii, ca bb Matei nu da nici un semn. cred ca s-a obisnuit la caldurica.
oricum tzuna mi-a dat o idee, sa mai raresc si eu bagajele pt spital, eventual sa-mi mai aduca sotul pe parcurs.



38+ Matei Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Neata,

Hai Tzuna si Suzy

Eliana te asteptam cu vesti sau pregatim si pentru tine majoretele.

La mine bebe cred ca si-a schimbat pozitia ca pana acum il simteam in partea dreapta si acum il simt in stanga si se foieste dragutul cred ca nu mai are loc sa dea ghionturi.

O zi buna si sa vedem ce surprize mai apar azi.

Cria31+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

'Neata fetelor

noi ieri am fost foarte harnicuti, am fost si am platit taxe, impozite, chirie, iar bb a fost cuminte.
Am cumparat o carticica "Bebelusul de la o zi la un an" si abia astept sa o citesc.

Tzuna, Suzy, surprize


kiss

34+
Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

buna dimineata!

In fiecare zi cred ca e ziua cea mare, dar se pare ca dupa ce am avut mai multe alarme false, acum bebe mai vrea sa stea la caldurica.
pt fetele care astazi isi vor tine puii in brate.

kisstherain999 si eu am avut cartea aceea cand l-am nascut pe Raul si mi-a fost de mare folos, stiu ca citeam tot timpul din ea.

Va pup si astept vesti!
37+


Kitty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Sunt acasa In aceiasi formula... cu fir cu tot.
Am ajuns la doctor iar cu ceva contractii din cauza drumului... Mi-e de ajuns o mica denivelare ca sa se supere burta mea... si atat ii trebuie, ca se opreste tare greu.
Asa... bb-ii sunt un pic mai mici... adica au aproximativ 34 si 35 de sapt. Dar asa au fost mereu... si sunt doi la un loc..
Apoi m-a trimis in maternitate sa asculte inimoarele bb-ilor (nu mai tin minte cum se cheama...) Acolo a vazut cam ce contractii aveam... la 3-4-5 minute si destul de puternice. Asa ca a renuntat sa-mi scoata firul... pt. ca ii era teama sa nu nasc in noaptea aia.
Am ramas pana pe la 11 acolo, ca sa-mi puna o perfuzie cu gynipral, sa mi se potoleasca contractiile.
Daca nu era maternitatea in renovare (te interneaza doar daca nasti), ma oprea acolo. Asa, n-avea unde sa ma interneze
Au trecut, am plecat... acum sunt acasa... bine, fara contractii pana acum.
Daca totul e vine, luni sau marti merg sa scoata firul.
Asa ca nu mai nasc pe 3 martie In plus, maternitatea e in renovare pana pe 5 (din cate am inteles) si dupa ce nasti te muta la et. 2, unde (cel putin din cate stiu eu) nu stai cu bb in camera... Trebuie sa mai astept

Aaaaa... am 36 de sapt De cand asteptam sa vad asta la semnatura.

si revin mai tarziu... ca trebe sa citesc din urma.


Eliana (36 sapt.) cu Mihai & Andrei
www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena (23 octombrie 2004)

Mergi la inceput