viroza , tuse -periculoase?

viroza , tuse -periculoase? | Autor: maialu

Link direct la acest mesaj

saluutare!
tocmai am aflat ca o sa am un bebe -are 6 saptamani. deci voi fi mamica de octombrie. dar am o problema : exact cand am aflat ca sunt insarcinata ( acum o saptamana) a inceput o raceala-viroza urata. am tratat-o eu cu miere si lamaie dar tot nu a trecut de tot. de trei zile am o tuse foarte puternica. ce sa fac? nu afecteaza socurile tusei pe bebe? stiu ca patlagina e buna pentru tuse ,dar trebuie folosita cu precautie.

cine a patit ca mine sa-mi spuna si mie ce sa fac ca sa scap de gandurile nu tocmai bune. mi-e teama ca bebe pateste ceva in urma virozei si tusei puternice.

voi se ziceti din experienta voastra? am primit si granule homeopate multe. stiu ca sunt permise in sarcine- printre putinele chestii. multumim.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Fata mea a facut viroza urat de tot can aveam 23 de saptamani. Cu febra 39 care nu scadea, tuse, tot tacamul. Sotul meu a luat-o si el cu manifestari urate. La mine s-a lipit cu febra f mica si de scurta durata, cu rosu in gat si tuse. Am tusit aproape 2 saptamani. Am lkuat mult oscilococinum, vitamina c, ceai cu miere si 2 paracetamoale.
Zguduiturile nu au ce sa ii dauneze. Tu ai grija sa nu faci febra ca aia e mai periculoasa. Si nu strica sa vb cu un doctor daca te tine deja de 1 sapt. Sanatate multa!

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 29+



Fasolica din burtica si Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Missy spune:

SI eu tusesc de 2 saptamani si tot aceleasi ganduri imi fac, ce se intampla cu sarcina de la atata presiune creata de tuse. Am tusit vreo 2-3 zile rau de tot, dupa care pana in prezent tusesc seara cand ma pun in pat, timp de vreo 5 minute. E groaznic, m-am saturat. Am luat pana acum: miere sub toate formele (cu propolis, topiat, netopita, fagure, in ceai, goala, pe paine), Stodal (la recomdanarea medicului), ceva pastilute homeopate (fiicei mele i-a trecut cu acestea), muguri de brad, ceai din nuci fierte, ceai de ceapa, ceai de patlagina. Azi ma duc din nou la dr, ca nu mai stiu ce sa fac. pe deasupra o prietene de-a mea, gravi 19 saptamani, sta internata de vreo 3 saptamani in spital cu placena jos inserata, si ma tot sperie ca i se trage de la faptul ca a avut si ea o tuse asemanatoare. dar din ce am citit eu despre placenta jos inserata nu prea are a face cu tusea, sau?
sanatate multa va doresc, si daca scapati de tuse in vreun fel, vreau sa aflu si eu

9+ si Alexia (07.10.2002)
www.babiesonline.com/babies/f/fratila

Mergi la inceput