Epilatul cu ceara in timpul sarcinii

Epilatul cu ceara in timpul sarcinii | Autor: RAMONELLA

Link direct la acest mesaj

Pentru ca sunt la inceput de drum,am o gramada de intrebari,si numai voi care ati trecut prin asa ceva ma puteti lamuri.
Deci,epilatul cu ceara ,este permis in sarcina???Mai ales in primele saptamani(ca in ultimele stiu ca nu e permis).Nu poate provoca avort spontan?Mai ales daca ma epilez inghinal.
Mersi de raspunsuri fetelor.


http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel
Ramonel3+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu m-am epilat toata sarcina cu ceara si nu am avut nimic. e adevarat ca nu m-am epilat prea des, pentru ca nu prea mi-a crescut par. m-am epilat si inghinal total.
ultima data m-am epilat la 38 de sapt, cand ma pregateam pt. nastere. am nascut abia dupa o saptamana si jumatate, cu nastere provocata.

Andrei (16.12.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

RMONELLA si eu m-am epilat de cand am ramas pana acuma tot cu ceara si nu am avut nici o problema....pana acuma mergeam o data la 2-3 saptamani...dar acum am vb cu cosmeticiana si voi merge saptamnal chiar daca nu creste mare lucru sa puna ea acolo un rand de ceara sa ia firele crescut ca sincer imi e asa de groaza sa nu ma faca alea la maternitate cu lama ca dupa aia mai ales daca-mi face epiziotomie sigur numai ajung vreo 6 sapt al epilat si nu as vrea sa ma urc pe pereti atunci cand voi merge....

Eu am vb cu medicul si nu mi-a interzis chiar daca mai am aproape 2 sapt a zis ca daca suport durerea el nu zice nimik....si vreau sa zic ca eu ma fac tot bec...chelie....

Karra 37+ MARIA CRISTINA
http://pg.photos.yahoo.com/ph/carminutzaa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Mersi fetelor de raspunsuri.Cred ca pana la urma si eu voi apela la ceara.dar parca mi-e frica in primele saptamani,cand exista pericol mai mare de avort.Ma gandeam ca sa mai astept vreo 2 saptamani pana ma duc la doctor,chiar daca sunt paroasa.Oricum doctorita a mai vazut par.

http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel
Ramonel3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

RAMONELLA, dragutza...eu am intrebat dr daca e contraindicata epilarea cu ceara si mi-a spus ca depinde de gradul de suportabilitate al fiecarei persoane. Asadar, eu m-am epilat inclusiv inghinal si interfesier total la nici macar o luna dupa ce am ramas insarcinata si n-am avut nici un fel de problema. Daca stii ca suporti usor durerea...mergi linistita. Mie mi se pare durere mai mare pensatul decat epilatul.

Andreea 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

eu ma eplilez numai cu ceara de aproape 5 ani si cand am ramas insarcinata nici nu concepeam sa alepez la alta metoda, asa ca tot pe ceara am pers de la inceput pana la sfarsit- adica o saptamana inainte sa nasc. si ca sa nu te gandesti ca ar putea provoca contractii, eu nu am avut nimic, ba chiar am ajuns sa fac cezariana pt ca nici macar cu injectii dr nu a reusit sa-mi provoace nasterea. asa ca daca te stii fara probleme, si asa cum au zis si fetele, suporti bine durerea da-i inainte. eu am 5 saptamani de la ceza si vreau sa merg sa ma epilez..tot cu ceara normal.

sarcina usoara

Marina mami de Emma Ioana(16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

ramonela, si eu tot cu ceara si total ma fac..si mie mi-a fost groaza, mai ales pe masura ce inainta sarcina, ca nu cumva sa imi produca contractii..dar nu a fost asa. Bebe nu s-a miscat de loc, si chiar ultima oara cand m-am epilat nici nu m-a durut asa de tare ca de obicei. Acum trebuie sa imi fac programare pt saptamana viitoare, si am de gand sa ma fac pana la nastere (mai ales ca eu voi face cezariana, asa ca daca nu imi face surprize asta micu, voi stii data la care voi naste).

diana 27+ STEFAN
asa creste bebe
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

ramonela, si eu raportez 3 sesiuni de epilat cu ceara. n-am avut nici o problema, doar ca devin din ce in ce mai sensibila la temperatura cerii. cred ca data viitoare am sa incerc cu ceara de unica folosinta, dar stiu ca aia doare mai rau.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Si eu raportez epilat cu ceara, din saptamana 5, asa s-a nimerit, atunci sa trebuiasca sa ma epilez. Eu ma epilez la 3 saptamani. Daca te faci de mult timp, inseamna ca organismul s-a obisnuit cu acest tip de durere si nu este nici o noutate ptr el, in sensul sa reactioneze mai stiu eu cum.
Asa ca, da-i bataie ca e ok.
Sarcina usoara.


Nana, 10+
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Eu ma faceam cu aparatul inainte de sarcina, dar apoi am fost la cosmeticiana sa ma epileze cu ceara. Mi s-a parut mai dureros decat inainte, dar nu insuportabil. Eventual, poti sa iei un No-Spa inainte.

36 +

Mergi la inceput