Mamici de martie - aprilie 2007 (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene spune:

Val, 7 - 8 kg nu sunt deloc mult. Eu am 36 sapt. si m-am ingrasat 13 kg; din cate am inteles, pana nasti e normal sa iei intre 12-14 kg. Deci eu ma apropii de limita superioara
Stiu persoane care s-au ingrasat 20 kg si am cunoscut si o gravidutza care era distrusa ca avea 8 kg in plus, aproape de termen - i se parea prea mult. Eu cred ca as fi fost ingrijorata ca e prea putin . Dar fiecare organism e diferit ...


AMR pana apare martisorul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor!
Felicitari Paula sa-ti traiasca ,sa fie sanatoasa!
Mada_rozz
Andreea
Aiia
nasteri usoare si sa va refaceti rapid!

38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_lia spune:

Felicitari Paula75! Multa sanatate si noroc in viata pentru Eliana Ioana !
Am fost aseara la dr... Bebitza e bine, a ajuns la 2,300Kg si o sa faca muschi la cat de mult se misca. Cica o sa ajunga la 4Kg daca o sa vrea sa stea in burtica pana la termen.
In rest sunt cam suparata si a reusit dr. sa ma steseze. Colul e inchis dar e cam inflamat, trebuie sa stau mai linistita si se pare ca trebuie sa repet tratamentul cu Canesten. In plus la control mi-a curs si sange. M-a certat si ca mancasem prea mult si asta nu mi-a placut deloc. Cica "streseaz copilul cu stomacu' meu". Normal ca aveam stomacul plin, era 7 seara si mai sunt si constipata. Imi venea sa o iau la bataie.
Ca sa-mi treaca stresul, azi am spalat si eu lucrusoarele bebitei.

Lia 34+ Cand vine Iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuizaS spune:

Fetelor eu sunt pur si simplu ingrozita .... auzisem multe lucruri urate despre spitale, maternitati dar parca nu imi venea sa cred ca e chiar asa ..... Eu urmeaza sa nasc la Giulesti si stiu ca sunt multe gravidute pe forum care urmeaza sa nasca tot acolo......tocmai de asta vreau sa va povestesc...

Am vorbit cu o prietena a carei fina a nascut sambata trecuta pe 17 feb la Giulesti.....Prietena mea s-a dus sa o viziteze duminica si a fost oripilata ...... ea a nascut acum un an la Elias.....Mie mi-a spus mai blandut despre ce e vorba ca sa nu ma supere prea tare ..... dar ca sa va edificati copiez o discutie a prietenei mele cu o alta persoana ......

“Prietena mea (2/20/2007 10:03:43 AM): vai X dar ce e in maternitatea aia, mori
Prietena mea (2/20/2007 10:03:47 AM): eu sunt socata
Prietena mea (2/20/2007 10:03:50 AM): nu-mi revin
Prietena mea (2/20/2007 10:04:02 AM): orice medic dar tot la elias o sa nasc
Prietena mea (2/20/2007 10:04:06 AM): MORI
Prietena mea (2/20/2007 10:04:11 AM): cum iti vorbesc
Prietena mea (2/20/2007 10:04:16 AM): urat,vulgar
Prietena mea (2/20/2007 10:04:21 AM): tipa la ele
Prietena mea (2/20/2007 10:04:47 AM): tipau ca n-au sfarcurile formate ca de ce nu le-au supt barbatii sa le fomeze?
X (2/20/2007 10:04:48 AM): ce de cacao
Prietena mea (2/20/2007 10:04:54 AM): cum e posibil asa ceva?
Prietena mea (2/20/2007 10:05:10 AM): de ce stau mult cu copilul nu vad ca doarme,ce e cafenea acolo?
Prietena mea (2/20/2007 10:05:18 AM): mi se face pielea de gaina
Prietena mea (2/20/2007 10:05:28 AM): astea erau de dat in gat, de facut reclamatie
Prietena mea (2/20/2007 10:05:32 AM): le luam numele
Prietena mea (2/20/2007 10:05:54 AM): si le trebuai banii marcati care le bagai in buzunar sa se invete minte
Prietena mea (2/20/2007 10:06:09 AM): stiu ca te bate Dumhnezeu daca faci rau, dar astea meritau
Prietena mea (2/20/2007 10:06:22 AM): azi dimineata imi povestea si simteam ca mor
Prietena mea (2/20/2007 10:06:32 AM): au umilit-o in ultimul grad
Prietena mea (2/20/2007 10:06:51 AM): de aia i-am si spus Luizei sa stie la ce se asteapta
Prietena mea (2/20/2007 10:06:59 AM): sub orice critica
Prietena mea (2/20/2007 10:07:09 AM): eu ca la hotel am fost o saptamana (Elias)
Prietena mea (2/20/2007 10:07:15 AM): pupata in fund acolo (Elias)
Prietena mea (2/20/2007 10:07:21 AM): nu mai stiau ce sa-ti faca
Prietena mea (2/20/2007 10:07:26 AM): fara bani
X (2/20/2007 10:07:29 AM): m-ai socat si pe mine
Prietena mea (2/20/2007 10:07:33 AM): decat ca vroiam eu
Prietena mea (2/20/2007 10:07:45 AM): si la 20 mii nu -ti spun cum se comportau
Prietena mea (2/20/2007 10:07:55 AM): aici sub 50 mii te scuipau
Prietena mea (2/20/2007 10:08:03 AM): mor de nervi, nu e posibil
X (2/20/2007 10:08:05 AM): innebunesssssssscccccccccccc
Prietena mea (2/20/2007 10:08:18 AM): 100 mii sa arate copilul tatalui
X (2/20/2007 10:08:20 AM): poti sa mori acolo
Prietena mea (2/20/2007 10:08:22 AM): cum e posibil ???”

M-am tot gandit daca e bine sa va spun......Nu vreau sa va sperii si pe voi dar eu cred ca e mai bine sa stim la ce sa ne asteptam ca sa stim cum sa ripostam......

Si ca sa fie tacamul complet .....dupa ce ca eram intrigata a trebuit sa scriu mesajul asta de doua ori ca prima data nu stiu pe ce am apasat si s-a stres..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Luiza, si eu am auzit povesti din astea horror. Cred ca nu exista maternitate unde sa nu se intample. Acum... ce sa zic... ma inspaimanta ideea de a trebui sa suport tratamentul asta din partea infirmierelor si asistentelor - ciudat, intotdeauna medicii sunt cei mai ok, nu? - dar ma consolez cu ganduri pozitive. Care ar fi alea? Ca, probabil, se comporta asa daca le permiti. Daca le-o retezi scurt de la inceput, politicos dar ferm, o sa inceteze. Daca nu inceteaza, nici o problema: chemi atunci medicul si faci scandal. Ideea e, cred, sa nu accepti tratamentul asta injositor din partea unei persoane care este platita din contributia ta lunara. Si nici faza cu salariile lor mici nu tine la mine: am auzit ca o asistenta castiga in jur de 15 mil pe luna, cu ture incluse. Eu castig jumatate, lucrez si eu cu oamenii zilnic, dar nu-mi permit niciodata sa vorbesc urat. Ele de ce ar face-o? Nu acceptati, fetelor. E datoria lor sa te ingrijeasca. Si ar fi cazul sa inceapa sa inteleaga asta, ca prea le-am obisnuit cu tot felul de atentii care nu li se cuvin. Pe mine ma bate gandul sa caut undeva, trebuie sa existe, o lista cu indatoririle cadrelor sanitare. Si sa dea Domnul sa nu respecte ce scrie acolo! La cate ai atunci pe cap, cu dureri, emotii, hormoni in clocot, depresii postnatale, ultimul lucru care mai lipseste este o asistenta/infirmiera care sa-ti creasca tensiunea. Dar... eu incerc sa nu pun raul in fata. Incerc sa ma autosugestionez ca totul va fi bine, ca se vor comporta conform normelor profesiei.. si mai departe vedem noi la fata locului. Oricum, stiu ca NU voi accepta nici cea mai mica impertinenta sau indiferenta. Si cred ca toate ar trebui sa facem la fel.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Sora mea s-a operat la Giulesti si m-am ingrozit de ce am vazut acolo. Nu eram insarcinata atunci dar mi-am jurat ca nu ajung acolo sub nici o forma.

Doctorul meu este de la Elias si as vrea sa va intreb pe cele care urmeaza sa nasteti acolo daca stiti ceva de nastrea la Maternitatea CMU din cadrul Elias sau daca au rezerve cu plata la Elias. Initial ma gandeam sa nasc la Euroclinic dar este totusi o suma exagerata. Poate gasesc o varianta intermediara care sa imi asigure un oarecare confort dar sa coste mai putin.

Apropo de preturi, imi spuneti si mie niste sume, va rog? Este cineva la dr. Vladareanu?

Selene poate ca in momentul asta 7-8 Kg nu inseamna prea mult dar mai am vreo 2 luni si ceva. Oricum nu mananc mult si din cauza asta am tot timpul discutii in contradictoriu cu sotul meu, care ma intreaba mereu daca vreau sa nasc un copil subnutrit si bolnav. Eu nu sunt foarte sigura ca are legatura cu ce si cat mananc dar el este convins de chestia asta.

Valentina 29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuizaS spune:

Tocmai asta vroiam si eu sa spun ddana ca nu trebuie sa le permitem sa ne trateze asa...tocmai de asta am vrut sa va pun in garda....da, medicii sunt ok ....asistentele sunt problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Uf, m-ati speriat cu Giulestiul... tocmai cand eram happy ca mi-am dat seama ca am mai crescut cu o saptamana...

Eu ajung la Giulesti pentru ca acolo e medicul care mi-a urmarit sarcina, dar oricum ma straduiesc sa fac tot posibilul sa nasc natural si sa stau cat mai putin timp in spital, indiferent care ar fi el si ce conditii ar oferi...

Legat de asistente... inca nu am idee cum o sa reactionez daca vreuna imi vorbeste in sila, mai ales ca las o gramada de bani la stat, si majoritatea problemelor mi le rezolv la clinica privata la care mi-a facut abonament firma la care am lucrat inainte (si pe care am de gand sa il continui pe abonamentul viitorului sot care inca lucreaza acolo). Medic de familie mi-am luat abia de cateva saptamani, pentru simplul motiv ca imi era teama ca nu are cine sa imi dea concediile .

Eh, incerc sa ma linistesc si sa ma gandesc ca o sa fie bine... si oi vedea cum o fi



Diana 31+ cu ... Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Diana nu ne mai zici de unde e patutu tau???k e tare frumos...si ma vrea si noi....dar dak nu se poate,cautam noi ceva pe aici....

M-am pus is eu sa fac fasolica k era tare pofta lu dragul meu sot si acum am lipit-o putin....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

Val la Elias sunt rezerve cu plata - 50 euro/zi. trebuie sa vb cu dr dinainte pt asta sau cu asistenta sefa. de fapt, in majoritatea spitalelor exista astfel de rezerve, trebuie doar sa intrebati. insa la elias sunt conditii f bune, dar ma rog ... decat euroclinic - 2-3000 mii de euro, atunci e de preferat elias cu 50 euro/zi.
o sa o intreb pe prietena mea cu cine a nascut. ei i-a spus asistenta dr-lui respectiv ca pt o nastere normala trebuie sa dea 5-6 mil si pt cezariana, 10 mil; la moasa 1 mil, la asistente 50-100 mii, depinde ce faceau. a mai dat si la pediatru 1 mil. la inceput i-au cerut hainute de acasa - 2 salopetele/zi si cate 10 pampersi/zi, dar pana la urma pe bb l-au tinut doar in scutece de la spital.
cam atat stiu despre elias ...



37+ Matei Stefan

Mergi la inceput