Copilul meu, grav bolnav

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Ingres, ce copii frumosi ai! Si cat esti de tanara! Dumnezeu sa va ajute! Sunt cu sufletul langa voi! Ce pot sa fac mai mult de-atat?

_
Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingres spune:

Tzuni, iti multumesc, e foarte important ca imi sunteti alaturi,e suficient. Va multumesc si nu-l uitati pe Mihai din rugaciunile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

ti-am admirat si eu frumusetile...

Carmen, Ilinca, Ionut
tzucurei de tzucurei 1, 2, 3,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingres spune:

multumesc carmenp, pe langa faptul ca Mihai este un copil frumusel este si un copil foarte inteligent. In scoala invata foarte, foarte bine. Toata lumea il iubea, profesori, colegi, parintii colegilor...toti ma intrebau cum ma ocup eu de Mihai de invata atat de bine si are o cultura impresionanta pentru varsta lui.
Eu nu ma ocupam nicicum...eram mereu la serviciu. Mihai a fost un copil care ne-a uimit decand era bebelus cu inteligenta lui.
Un copil minunat. Nu inteleg de ce trebuie sa sufere atat de mult???
De ce ??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

ingres, stiu ca ti-e greu, mai ales ca nu ai raspuns la intrebari!

_
Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingres spune:

Aceasta este scrisoarea medicala pe care mi-a trimis-o medicul curant acum pe mail:

Diagnostic : TUMOR#258; CEREBRAL#258; TEMPORO-FRONTAL#258; DREAPT#258;
RECIDIVAT#258; , REOPERAT#258; (PARTIAL)
PNET SUPRATENTORIAL
TRATAT#258; RADIO- (06.05) #350;I CHIMIO-TERAPIC
Dup#259; tratamentul efectuat evolu#355;ia a fost bun#259; pān#259; aproximativ īn luna 07.2006 de cīnd se constat#259; o sc#259;dere a apetitului, urmat#259; de o sc#259;dere ponderal#259;, o accentuare a deficitului motor cu mers din ce īn ce mai dificil, cu c#259;deri #351;i dou#259; fracturi, #351;i o sc#259;dere a performan#355;ei intelectuale .
Īn noiembrie 2006 la toate aceste semne s-a ad#259;ugat #351;i intermitent o cefalee frontal#259; , fapt care ne-a determinat s#259; indic#259;m efectuarea unui examen CT de control care a eviden#355;iat reluare de evolu#355;ie la nivelul zonei frontale .
05.12.2006 Gammaknife pe zona frontal#259;
01- 02.2007 Chimioterapie : CBDP+VP-16 , IFO+VP-16
Examenul CT eviden#355;eaz#259; evolu#355;ie descendent#259; la nivelul emisferului cerebelos drept #351;i trunchiul cerebral .
Consultul radioterapic a recomandat iradiere pe zona evolutiv#259; subtentorial#259; adic#259; unde a primit pān#259; acum numai o doz#259; mic#259; de 30 Gy. Doza recomandat#259; de radioterapeu#355;i este de 40 Gy adic#259; 20 #351;edin#355;e de 200 cGy fiecare.
Īn ceea ce prive#351;te chimioterapia Mihai a primit protocolul maghiar pentru tumori cu risc crescut de recidiv#259; care con#355;ine mai multe blocuri de citostatice :
VCR+CTX; CDDP+VP-16; VCR+IFO; CBDP+VP-16 , dup#259; care a primit Temozolomid#259; alternativ cu blocurile mai sus amintite. La indica#355;ia de iradiere s-a ajuns datorit#259; faptului c#259; Mihai a primit chimioterapia cea mai intensiv#259; #351;i īn momentul actual nu mai r#259;spunde favorabil la chimioterapie, iar opera#355;ia nu este posibil#259; . Deci singura pārghie terapeutic#259; a r#259;mas practic radioterapia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ingres, am vazut cu intirziere pozele. Sinteti niste frumosi!
Multa sanatate, sper sa raspunda bine Mihai la forma asta de tratament. Ma gindesc la voi si sper sa fie bine.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

ingres, cu voia ta am retusat eu mesajul primit de tine, sper sa nu te superi:



Aceasta este scrisoarea medicala pe care mi-a trimis-o medicul curant acum pe mail:

Diagnostic : TUMORA; CEREBRALA; TEMPORO-FRONTALA; DREAPTA;
RECIDIVATA; , REOPERATA; (PARTIAL)
PNET SUPRATENTORIAL
TRATATA; RADIO- (06.05) SI CHIMIO-TERAPIC
Dupa tratamentul efectuat evolutia a fost buna pāna aproximativ īn luna 07.2006 de cīnd se constata o scadere a apetitului, urmata de o scadere ponderala, o accentuare a deficitului motor cu mers din ce īn ce mai dificil, cu caderi si doua fracturi, si o scadere a performantei intelectuale .
Īn noiembrie 2006 la toate aceste semne s-a adaugat si intermitent o cefalee frontala , fapt care ne-a determinat sa indicam efectuarea unui examen CT de control care a evidentiat reluare de evolutie la nivelul zonei frontale .
05.12.2006 Gammaknife pe zona frontala
01- 02.2007 Chimioterapie : CBDP+VP-16 , IFO+VP-16
Examenul CT evidenteaza evolutie descendenta la nivelul emisferului cerebelos drept si trunchiul cerebral .
Consultul radioterapic a recomandat iradiere pe zona evolutiva subtentoriala adica unde a primit pāna acum numai o doza mica de 30 Gy. Doza recomandata de radioterapeuti este de 40 Gy adica 20 sedinte de 200 cGy fiecare.
Īn ceea ce priveste chimioterapia Mihai a primit protocolul maghiar pentru tumori cu risc crescut de recidiva care contine mai multe blocuri de citostatice :
VCR+CTX; CDDP+VP-16; VCR+IFO; CBDP+VP-16 , dupa care a primit Temozolomida alternativ cu blocurile mai sus amintite. La indicatia de iradiere s-a ajuns datorita faptului ca Mihai a primit chimioterapia cea mai intensiva si īn momentul actual nu mai raspunde favorabil la chimioterapie, iar operatia nu este posibila . Deci singura pārghie terapeutica a ramas practic radioterapia.


Carmen, Ilinca, Ionut
tzucurei de tzucurei 1, 2, 3,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingres spune:

multumesc carmenp, dupa ce am postat am vazut cum a iesit...
nu mai am putere nici sa ma ridic de pe scaun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ce copii frumosi! Si ce mamica frumoasa si tanara! Si ce matur pare Mihai, la varsta lui!
Ne rugam pentru Mihai!

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput