Mamici de martie-aprilie 2007 (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

'Neata

Acuma ne-am trezit si noi...mai ales pitica mica care de vreo ora de cand a plecat tati se misca intr-una.....Azi-noapte am reusit sa nu merg decat o data dimineata la baine...ma mir si eu cum.....in rest se pare ca durerile de bazin si in dreptul diafragmei inca le am....greu dar asta e merita efortul cand imi voi tine comoara in brate.

ASeara m-a dereglat butin la burta si am avut de vreo 3-4 ori niste crampe ca nu stiam de la ce sunt imi era frica sa nu fie contractii...dar apoi mi-am dat seama ca erau de la burta si ma-m mai linistit....

Cam atat ca plecam imediat la doctoritza de fam sa vedem ce mai zice ca iar am uitat sa merg la ea si a sunat dupa mine.....

Karra 36+ MARIA CRISTINA
http://pg.photos.yahoo.com/ph/carminutzaa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna dimineata burtici! Haideti la laptic sau ceai!
Eu iar am dormit prost dar asta nu-i o noutate. Asa ca sa raspund la cateva intrebari.

IOANARADU- dnp 1 martie nu inseamna ca nasti tocmai atunci. Poti naste mai repede. Iar pampersii chiar daca ajunge bebe de 4 kg tot ai timp sa-i folosesti. N-ai luat 10 pachete,nu?

GABI78- bafta la doctorat. Uite eu nu am fost asa curajoasa la tine si am renuntat sa mai dau lucrarea de dizertatie acum la sf. lui februarie.

DANUTA_T - pai sotul tau s-a dus sa se pregateasca el in timp ce tu intrasei in travaliu? E haios rau de tot. Al meu ce-o face atunci? Oricum frumoasa poveste. Chiar ca a fost greu (sa ajungi si la cezariana...)dar s-a terminat cu bine. Asta vreau si eu.

MIHAELA_CE- bine ai vebit si mult curaj ca va fi bine data asta.

ROXYGEO- multumim mult de informatiile cu declararea bebelusului.

Fetelor aseara am fost la curs. Initial ziceam ca nici nu va povestesc dar cum am promis.... A inceput cu o mica recapitulare a semnelor nasterii, apoi ne-a spubliniat ca e bine sa folosim din cand in cand masca cu oxigen ca sa-l ajutam si pe bebe (care ar fi cam privat de oxigen in timpul contractiilor)... si apoi au urmat filmulete. Primul cu montarea unei epidurale. N-a fost chiar infricosator. Era o dna intinsa pe pat , pe partea stanga, unsa cu betadina tot spatele. Medicul anestezist i-a facut o injectie cu xilina apoi a bagat un ac gros in partea de jos a spatelui, prin ala a bagat un cateter subtire , a scos acum si a lasat cateterul acolo ca sa se poata pune anestezicul treptat. Toata povestea asta a durat cam 2 minute si jumatate (ca intre timp anestezistul tot mai vb cu cineva). Apoi cica ar dura vreo 15 min sa-si faca efectul. Deci asta a fost cu epidurala.
Apoi nasterea bebelusului acestei femei. Din filmulet se vedea ca ea nici nu mai simtea contractiile. II spuneau moasele cand sunt si cand sa impunga la final. Filmuletele le-am vazut mai mult fara sonor deci nu stiu sa va zic exact ce se discuta. Intre timp in jurul mamei erau toti ciucure iar unele se hlizeau la camera de parca erau vedete. O taie medicul pe mama (epiziotomia romaneasca na), iese bebe, e putin curatat si ii e dat un moment sa-l sarute. Era baietel.

Urmeaza a doua nastere. Femeia nu are epidurala. Nu auzim tipetele dar cred ca mai si tipa din ce mi-am dat seama. Dar a facut fata ok. Era mama cu ea in sala. Am uitat sa va spun ca femeile erau unse cu betadina pana spre burta si pe picioare..... Cum nu avea epidurala i-au facut o injectie cu xilina inainte sa iasa bebe. Se injecteaza de mai multe ori xilina in regiunea perineului. Apoi e taiat, iese bebe, e sters, aratat mamei, aspirat peste tot(nas , gura)... A avut cordonul in jurul gatului si l-au pensat inainte sa iasa . Si la primul bebe la fel dar acolo l-au tras usor peste cap ca era mai liber. Si apoi iese placenta, e examinata si MOASA coase pacienta. Eu nu spun ca n-o fi pregatita si ea pentru asa ceva. Dar pentru ce mai platim medicul? Mie una (si am mai auzit si altii) mi s-a parut aiurea.

Ultima nastere filmata a fost una de pa Discovery. A fost f diferit, in genul celor ce le mai vazusem. Adica parea f natural totul. Mama nastea in pat, nu era unsa toata cu betadina (nu era nici rasa). Nu a fost taiata asa ca bebe a iesit incet dar sigur. Nu a tras nimeni cu putere de el cum am vazut in celelalte nasteri. A iesit usor, i l-au pus pe burta si gata. Mi s-a parut mult mai curat, mai frumos si mai natural.

Apoi am vazut o cezariana. Vorba vine. Adica era mama anesteziata , au filmat cum au taiat primul strata de piele, apoi copilul cum era curatat, apoi cum au cusut ultimul strat de piele, au sters burta mamicii si totul parea f usor , curat.... Mi s-a parut si aiurea ca au dat asa ceva. Toti barbatii au plecat de acolo ca-i f ok sa nasti prin cezariana. Unul intreba pe unde iese lichidul amniotic, sangele etc. Mai bine nu mai dadeau deloc decat asa . Practic au incurajat cezarienele dupa parerea mea.

Ce nu mi-a mai placut au fost salile de nastere si sala de operatie ca aratau asa putin dotate si ... nu stiu sa va spun. Ma asteptam la altceva. Mai mult prima mamica era in sala de nasteri cu geanta langa ea. Va dati seama ca i s-a permis ca altfel cum sa cotizeze?

Ideea e ca mai toti au plecat acasa cu un gust amar. Sotii nu cred ca mai vroiau sa asiste la asa ceva, mamele si-ar mai fi tinut copilasii in burta mult si bine ca si mine de altfel. Dupa vizionare nu s-a mai discutat mai nimic. Toti au plecat acasa si au discutat probabil pe drum tot ce vazusera.
Initial in timpul filmuletelor am crezut ca sunt eu mai sensibila (desi credeti-ma ca nu ma deranjeaza sa ma uit la chestii de astea medicale, ba chiar imi place) dar ii auzeam si pe cei din jur. iar de intrebat la final ce sa intrebam? De ce cosea moasa si nu medicul? De ce alea se hlizeau acolo cand femeii aleaia de pe masa (cea fara epidurala) ii tremurau moschii picioarelor de durere? Toate chestiile astea mi s-au parut f medicalizate, nimic natural asa cum ar tb dupa parerea mea. iar pe drum spre casa (sotul iar nu a putut veni) ma gandeam daca a fost bine ca m-am dus sau dc era mai bine sa nu fi vazut imaginile. ideea e ca aseara m-am culcat destul de ingrijorata dar cu ideea ca Dumnezeu ne ajuta ca altfel nu am rezista nici noi nici bebeii la ce am vazut acolo. Iar impresionant era sa vezi mamicile alea zambind cand vedeau copilul. Bravo lor.

Deci sa ne ajute Dumnezeu sa nastem si noi cu bine, sa ne tinem puiutii in brate si sa fim cu totii sanatosi.

Sper ca nu v-am speriat si ca nu va suparati pe mine. Pana la urma e o parere subiectiva. Poate ne spune si Dianiana (pe care tot n-am recunoscut-o) parerea ei.

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Tzuna multumim de informatii.....interesant pt noi.....

Mihaelaa pe unde umbli? Sau iar este sotzul acasa si esti toata numai a lui......Mai da si tu un semn sa vedem ca esti bine....

Karra 36+ MARIA CRISTINA
http://pg.photos.yahoo.com/ph/carminutzaa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Buna dimineata
Offff nu am dormit deloc azi noapte....cred ca m-ati molipsit cu insomnia sau este unul din efectele sarcinii . Al meu bebe se crede pe stadion asa niste goluri imi da, ba in ficat ba in vezica.

Fetele care au mai nascut sau restul poate stiti ceva despre salarul care s-ar da dupa nastere de la servici? Ca eu nu m-am dumirit.

Va ziceam ieri ca am botezat si sunt f mandra si de finut, dar si de bebe meu ca au stat cumintei amandoi

Pupici
37+

It's easy living with eyes closed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Lumi_Naq sa-ti traiasca finutul si sa va bucurati de el.

Eu vreau sa multumesc celei care a pus site-ul cu nasterea Sandei Ladosi. Cred ca aveam nevoie sa vad asa ceva. practic nu au filmat ce se intampla dar atmosfera si lacrimile ei de pe final iti dau putere sa mergi mai departe. Abia astept si eu sa-mi cunosc bebelina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna dimieanata,
eu azi cred ca o sa ma limitez doar la ceaiuri si poate mai tarziu sa-mi fac niste paste cu lapte. aseara m-a apucat o pofta nebuna de icre cu sunca si in nici 10 minute dupa ce am terminat de mancat, bineinteles ca mi s-a aplecat, ca stomacul meu nu era obisnuit cu astfel de pofte.va spuneam de ieri ca ma gandesc la mancare si numai chestii pe care nu le-as fi mancat inainte de sarcina.
tzuna stiu ca DPN nu inseamna ca voi naste chiar pe 1 martie. se poate chiar sa fie mai tarziu ... cumnata mea a nascut acum 3 ani si bebelusa a avut la nastere 5,6 kg si 57 cm. deci eu stau si ma gandesc ca se poate intampla orice ... oricum pampersi am luat numai un pachet cu 40 de buc. mai luam dupa, in functie de funduletul grasunului.
va pup!
36+ Matei Stefan

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ioanaaradu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula75 spune:

Buna dimineatza!
Roxygeo multumim de informatii..mie una imi sunt f. utile avand in vedere ca sotul meu va fi plecat din tara cand voi naste dar stiu ca va veti gandi la[ mine flo]
Referitor la nasterea baietelului Sandei Ladosi..cred si eu ca anascut usor la varsta ei..doar a nascut la Euroclinic ce naiba
Stiti cat e nastere naturala acolo?? 57 milioane si cezariana 80 milioane...La banii astia cred si eu ca nasti fara dureri ce naiba...
Eu aseara am avut iar contractii..cred ca sta mica vrea sa iasa..eu nu ma supar...chiar vreau s-o cunosc...facem cunostintza
Pupici la burtici
Paula 38+1 cu Eliana Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Moamaaaa!!! 57 milioane??? Pai la banii astia trebuia sa nasca fluierand.
Multumesc Tzuna si pentru urare si pt informatiile de la curs.
37+

It's easy living with eyes closed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Mi-am amintit ce voiam sa va intreb de muuuulttt.
Banii la doctor ii dam ca la curve inainte sau dupa?? (Nu ca m-as duce eu la curve )
37+

It's easy living with eyes closed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Neatza fetele,
noi am avut o seara si o noapte grea cu mari dureri de cap de credeam ca nu mai rezist,abia am adormit...cu drumuri la baie...nu prea ne-am odihnit,dar asta e...trece!
Bun venit noilor gravidute si va urez sarcina usoara si nastere usoara!

Noi facem maine 29 de sapt odata cu ziua lu tati...offff....maine musafiri multi,deci azi ne odihnim mult...


Aveti grija!

Mergi la inceput