Clipe din trairile sufletelor noastre...(17)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Apropo de paranoia, ca tot zicea brenda. In dex scrie asa:
PARANÓIA s.f. Nume generic pentru un grup de boli psihice cronice care se manifesta; prin lipsa; de logica; în gândire, prin idei fixe, prin susceptibilitate, prin orgoliu exagerat, prin mania persecutiei, prin halucinatii etc.; boala; care face parte din acest grup

Facand o analiza la motivele excluderii noastre, si anume:

quote:

4.De ce li s-a incuiat usa lui Ril si lui Alex?
Incepuse sa deranjeze atitudinea...."in expectativa",adica tu pune-ti sufletul pe tava,ca eu te urmaresc,dar eu raman mut.....
Bun.Nu te obliga nimeni sa ti-l pui si tu pe tava,nu asta se doreste,fiecare e liber sa faca ce vrea,insa ma simt din nou "urmarit".....ori tocmai asta nu vreau.



cred ca e cazul sa te gandesti mai bine inainte de a spune ca io sau alex am suferi de paranoia. Cred ca problema ar fi in alta parte.

Mai citeam si
quote:

Dar daca anumiti dintre voi sufera de oarece complexe,sau de o usoara forma de paranoia care nu le da voie sa accepte adevarul spus in fata,imi pare rau,decit sa fiu ipocrita,mai bine sint sincera.


Esti atat de sigura ca spui doar adevarul? Eu cred ca spui doar o parere personala. Din punctul TAU de vedere poate vrei sa fii sincera, insa uneori nu e chiar asa. Poti trece prin perioade mai proaste si atunci poti fi subiectiva. Asa ca data viitoare intreaba si pe altii inainte de a lua o decizie. Dictatorii au cazut de mult, sa stii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by R_MARCE

Presupun k intrebarea cu "dezamagitul" se refera la mine. Dak tot doarme fii'mea momentan, pai sa apuc sa mai scriu doua vorbe.
Sint dezamagita de felul cum reactionati. Va certati k la usa cortului cind de fapt, ar trebui sa fim uniti. Toti sintem parinti singuri (indiferent k avem prieten/prietena din cind in cind) si stim f bine cit de greu este. Nimeni nu e perfect, asa k ar trebui sa fim toti acceptati asa cum sintem. Toti mai spunem vorbe la minie/suparare. Nu vad de ce am fi atit de categorici sa rupem orice legatura. Viata nu e numai alb si negru (as vrea eu!!!). Din pacate, are f multe nuante de gri.
Si spun "toti" nu pt k se cearta toti, dar pt k restul, nu incearca sa aplaneze conflictul, nu incearca sa vada ambele variante si iau de buna doar ce zice o singura persoana, in cazul de fata, Brenda. Mie personal, imi e tare simpatica Brenda, dar deja stiu cit de repede se aprinde si cit pune la suflet tot. Ea ar minca ficatzii tuturor functionarilor de la ghisee, tuturor secretarelor (no offence Gabi), antrenorului care face favoritisme... si asa mai departe.
Cred k trebuie sa invatam sa fim mai ingaduitori pt k si noi la rindul nostru, putem rani sau deranja alte persoane.
Nici eu nu sint rabdatoare si imi sare repede tandara...dar la un moment dat, mai faci si compromisuri, mai lasi si de la tine intr-un final (si de la unul si de la altul...normal, k doar nu e nimic de impartit). Numai k vad k o cam dam in extremism...nu e bine!
Nu ne ajung greutatile zilnice?

Ameera, in alta ordine de idei, si eu de abia astept sa stea Lara in funduletz sa o pot pune in cadita si in cada mare sa nu mai car apa. Sper deasemenea, sa inceapa sa ii placa baia, k deocamdata avem urlete si lupte de fiecare data.

Marce

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">Poooozeeee 2005-2006


www.dropshots.com/R_MARCE" target="_blank">Poze cu buburuza mea, LARA IOANA (19.02.2007)









Pt. tine Marce!
Hai lasati linistea dinaitea Pastilor sa va patrunda in suflet, si vorba lui Marce fiti mai ingaduitori unii fata de ceilalti, toti fata de toti daca se poate :)

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Yasmine, ai dreptate:) Haideti sa incercam sa ne bucuram de sarbatori, de vacanta, de zile libere, de copiii nostri!
Si nu e cazul sa inchidem acest subiect! Eu zic ca gata, si-a spus fiecare of-ul, problemele tot nu s-au rezolvat, deci cearta nu e cale buna!!! Mai bine incercam sa ne ajutam in continuare ca si pana acum, sa ne mai impartasim bucuriile si sa ne ungem la suflet cand ne doare ceva... asa cum am facut si pana acum:)

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Salutare!

Marce, cum de propui tu moderatorului sa inchida subiectul???
Oricum, nu ai fost obiectiva, ci mai degraba de partea lui Alex, nu ca as face impartirea pe tabere....
Nu am simtit niciodata ca Brenda "taie si spanzura"! Si votez pentru grup doar cu fete!Pe baieti ii gasesc cand vreau...si am ceva de zis...

Iar tu Brenda, esti neintrecuta in a te imprieteni cu oameni care ulterior nu te apreciaza!!! Te implici prea mult si pentru cine nu trebuie! Si apoi apar...dezamagirile!Ce sa faci? Fa ochii mai mari, draguto! Pupici!

Eu nu voi mai posta sau ...cine stie?

Si nu sunt dezamagita de comportamentul nimanui, ca am fler bun...
Doar surprinsa putin de Ril...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Intru eu rar, dar cand intru chiar am ce citi.... si e trist sa vad ca acuma in loc sa ne bucuram de sarbatorilor care vin, ne certam.
Stiu ca e inevitabil sa se ajunga si la neintelegeri intr-un grup, dar eu poate sint mai pacifista de felul meu si cred ca se pot rezolva.
Mie, una, imi pare rau ca s-a ajuns aici... e clar ca nici nu m-am "prins" cand cineva a avut de impartit ceva cu cineva....
Eu nu am avut motive se ma supar pe nimeni si sper sa nici nu am....
Nu stiu daca se mai poate face ceva, dar sper ca restul sa invatam din ceea ce s-a intamplat si sa putem continua, aici, sa vorbim, sa ne spunem parerile si sa ramanem aceasi prieteni virtuali, si nu numai... ca doar acuma deja ne cunoastem....
Si nu il ultimul rand La Multi Ani Sarei....
Pupici trupei...

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">fulgi de nea
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca
slide Luca
varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Ma intrebi cum de propun, Cati?
de ce nu as propune? nu am voie...sau nu am tupeu?
Deee ceeee..? pt k s-a ajuns la tiganeala ieftina. Si dak tot e sa vorbim de "obiectivitate" ...nu cred k e cazul sa te legi de asta.
Dak cineva a fost sa fie in centrul atentiei (neoficial), atunci nu a fost Alex, ci eu de multe ori. Si din pacate, nu de bine ..ci de rau. De ce...nusht...pt k nu impartim aceeasi viata, sau acelasi barbat, sau aceiasi bani...nici macar nu ne cunoastem, majoritatea. Nu vad de unde pina unde, unele persoane isi permit sa scoata tot felul de vorbe urite despre mine, atita timp cit nici macar 5 minute nu m-au vazut fatza in fatza. Nu imi stiu caracterul, felul de a fi, viata...etc. Sint doar "rautati gratuite". Da...vorbele circula ...asta e. Dak ar fi fost sa ma supar pt atita lucru, as fi taiat orice legatura cu destule persoane sa zicem de pe forum. (nu dau nume sau nick-uri).
Eu ma amuz de cele mai multe ori, in final...pt k am o vorba.. "atita timp cit se vorbeste despre tine, inseamna k nu ai murit".
Asa k, haideti sa o lasam balta... k nu e nimeni usa de biserica k sa dea cu pietre!
Get over it!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Se intampla exact ca in cazul unui cuplu in care intervin probleme. Unde e comunicarea, oameni buni? De ce nu se discuta de fiecare data cand ceva scartaie? In grup exista persoane temperamentale si persoane mai tolerante, pacifiste. Nu e nimic rau in asta, spiritele se mai incing, unii incerc sa aplaneze problemele, altii pun paie pe foc... Nu stiu daca s-a lamurit ce era de lamurit, Brenda nu cred ca ar fi atacat degeaba, chiar daca ea e mai apriga la suparare, cine o cunoaste stie ca n-are suflet rau. Cu Alex nu stiu ce e, daca s-a integrat in grupul nostru sau nu, se pare ca nu s-a simtit acceptat, dar nici n-a spus in ce fel ar vrea sa se intample asta. Discutiile in particular au doar doi protagonisti, restul lumii n-are de unde sa stie ce discutii sunt acolo si ce se intampla.
Daca nu putem ramane uniti, o sa pastram prieteniile legate pana acum in particular. Dragoste cu sila nu se poate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Pe mine singura chestie care m-a suparat este ca am fost implicati cu totii in certurile a 2-3 persoane, certuri despre care cei mai multi nici macar nu aveam habar ca au avut loc. In fine, acum ma retrag, e o zi prea frumoasa ca sa o petrec in atmosfera caustica de aici (atmosfera care sper sa dispara cat de repede).

Yagmur, multumim pentru urari!

Ameera si Sara
"Only when the last tree has died and the last river been poisoned and the last fish been caught will we realise we cannot eat money." (Cree Indian Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Marce, vad ca, brusc ai timp de postari...Ma faci sa rad, desi destul de categorica, asa...tupeu ai, cum as putea zice nu?

Hai, gata, nu mai zic nimic, nimic! Pupici1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Hai, gata cu certurile. Io am incheiat. Nu mai vreau sa ma cert cu nimeni. Cati, Marce, nu incepeti voi.

Eu doar mi-am expus punctul de vedere. Pt ca brenda l-a expus in mod public, la fel am considerat ca trebuie sa fac si eu.




"Exista femei carora nu le place sa faca sa sufere mai multi barbati in acelasi timp, asa ca prefera sa se dedice unuia singur : acestea sunt femeile fidele."
Alfred Capus


http://community.webshots.com/user/rilbuc

Mergi la inceput