Clipe din trairile sufletelor noastre...(17)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Eliza, la multi ani!!!!!!!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Multumesc frumos!!
E tare bine la 30 de ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

La multi ani, Eliza! Sigur ca viata e din ce in ce mai frumoasa dupa 30 de ani!

Marce, voi ce faceti? Va pup pe amandoua!

Yagmur, sa ne trimiti contul pe PM ca sa putem pune banii in timp util! Luca ce face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

La multi ani,Eliza! Sa fii sanatoasa si fericita si sa te bucuri de virsta pe care o traiesti.


Pe masa,in salonas,v-a lasat Yagmurica numarul de cont.
Data scadenta,15.


BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Buna seara tuturor!
Io am zis de la inceput, pentru mine data de 15 e cam la limita, pentru ca abia pe 15 iau banii... si asta in principiu, ca in ultima vreme au intrat pe 16 sau 17. Yagmur, poate voi intarzia o zi-doua, sper sa nu te superi... dar daca e bai mare, rezolv eu cumva sa ma incadrez.

V-am pupat, noapte buna!

Ameera si Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Pupam din nou pe toata lumea si ne bucuram k v-a fost dor de noi!

Noi sintem bine...atit cit putem, avind in vedere colicile si noptile albe care pe mine ma omoara.
Ce sa va zic mai intii? Sa incep cu inceputul si o sa incerc sa fie scurt k sa nu va plictisesc prea tare.
Lara cind s-a nascut, nu a tipat k bebeii obisnuiti, ci cumva gemea, ceea ce cica nu e semn bun, asa k au dus-o la incubator pt oxigen. Intre timp i-au recoltat analize, printre care o hemograma unde i-a iesit nr de leucocite marit, semn de infectie...numai k nu stiau ce fel de infectie. Preventiv, i-au pus branula si au inceput administrarea unui antibiotic cu spectru larg.
In ziua cind am nascut, mi-au adus-o pe la ora 3 dupa-masa, desi nascusem prima din salon. Imi zisesera k e la incubator, pt oxigen dar fara sa imi dea alte lamuriri. Gindindu-ma la toate relele, mi se umplusera okii de lacrimi si cred k mai era doar un pas mic pina la depresie dar...am stat si m-am gindit logic si m-am autocontrolat si uite k am trecut peste momentul ala, nu m-am lasat prada disperarii (desi nu stiam nimic de ea si nici nu o vazusem nici o clipa)...am alungat gindurile negre...si am asteptat linistita sa mi-o aduca sau sa mai primesc informatii. Stiam k dak o iau "razna" e mai greu sa imi revin ...si aveam totusi incredere in personalul medical...stiam k dak au pus-o la incubator e pt binele ei si e pe miini bune.
Intr-un final, mi-au adus-o ..cum am zis pe la ora 15, au pus-o la sin...a supt un pic, desi nici ea nici eu nu stiam prea bine cum se face asta... Dupa care a adormit si au luat-o de linga mine si au pus-o intr-un patutz mai incolo, linga patul meu. A dormit vreo o ra si jumate, timp in care tot gemea in somn, sau ofta... Venise neonatoloaga prin salon si cind a uzit-o ..a luat-o imediat la incubator din nou, fara nici o alta explicatie pt mine.
Am stat singura toata noaptea. Restul mamicilor aveau puiutii linga ele, in pat sau in patuturi alaturate paturilor lor. Eu...nimic... Nici pui nu aveam ...nici macar vesti! Iarasi aveam lacrimi in oki ..pt k le simteam k stateau k intr-o clipa sa se reverse. M-am controlat din nou ...si ...uite k nu a plins! Am asteptat dimineata, stiind k ma voi ridica din pat si atunci voi putea face si afla mult mai multe. Am "profitat" (dak pot zice asa) de acest timp pe care l-am avut numai pt mine, si toata noaptea m-am foit, m-am miscat, am incercat pe cit posibil sa ma mobilizez pt k atunci cind ma voi ridica, dimineata urmatoare, sa imi fie mult mai usor.
LA 6 dim, mi-au adus-o din nou, si au pus-o iar la sin, pt colostru. A supt un pic mai bine, citeva minute, dupa care a adormit. Imediat neonatoloaga mi-a luat-o si mi-a zis k ar fi bine k incepind cu ora 9 dim sa ma duc pe sectia de prematuri, la incubator, sa ii dau sa suga, si sa fac asta din 3 in 3 ore.
Nici nu pot sa va spun cit de repede m-am ridicat din pat!!! La ora 8, dupa schimbarea turei asistentelor, au venit sa ne ridice. Ne intrebau pe care din noi o vor ridica prima. Va dati seama cine a vrut ...nu? M-au ajutat sa ma ridic...sa fac citiva pasi...
Primul lucru pe care l-am facut...a fost sa ma duc la baie sa ma pieptan... K ma luasera asa repede in sala de operatii, k nici parul nu apucasem sa mi-l leg intr-o coada, ceva. Si acum era val-virtej!
A venit brancardierul cu carutza...si m-a dus la TI, la bebelina mea. Acolo, m-a luat o tanti cotoroanta asistenta in primire, care mai sa ma manince, pt k m-a adus asa, eu avind camasa de noapte patata de singe de dupa operatie, si in plus, unghii lungi (nu ma gindisem sa le tai inainte de toata povestea). Asa k ...m-a trimis inapoi. M-a dus in salon cu carutza (adik carutzul vreau sa zic...intelegeti voi)...mi-am rezolvat "micile probleme" cu camasa etc... si pt k brancardierul era ocupat si deja era ora 9 ...am luat-o frumusel la picior pe culoare si m-am dus singurica la bebitza mea, sa incerc sa o alaptez.
Uffff cind am vazut-o la incubator si cu branula pe cap ...iarasi mi-au venit toate lacrimile din lume in oki...dar nu am plins! Stiam k dak le dau rumul ...asa o sa o tin ...asa k ... vorba Yasminei, am fost "barbata"...cel putin am incercat!
Mi-au dat-o in brate acolo, era toata adormita de la caldurica din incubator...deci nu a vrut sa suga, si nici macar un oki nu a deschis. M-au trimis la salon si m-au chemat la 11.
Intorcindu-ma, am dat de asistentele de la mine, care "ma pierdusera". Se mirau cum am plecat singura de nebuna pe culoare... Le-am zis k "aveam o motivatie f mare" ..nu?
Ehhh... m-am dus la 11...la fel, nu a vrut sa suga... M-am dus la 15...tot asa... Sa tot ajungi la disperare nu? Iarasi ...imi erau okii plini ... Asistentele de la prematuri m-au incurajat...au zis k imediat ce ma muta in salon pe sectie, o sa mi-o dea cu mine...si k o sa vina si lapticul...si k oricum nu moare de foame k ele le dau cu lingurita niste glucoza cu calciu... La ora 15 cind am vazut k tot nu suge, nu am inistat f mult...am chemat asistenta si am rugat-o sa ii mai dea "niste linguritze" din alea... k la mine e inca lipsa de laptic, mi-am tinut iarasi lacrimile in friu, si am plecat la salon.
Am insistat o gramada sa urgenteze mutarea mea in salon pe sectie, k sa imi aduca si mie bebitza. In final, spre ora 17 am rezolvat cu mutarea ...si gataaaa! Mia-u adus-o pe Lara la pat. Deja nu mai avea nevoie de incubator si de oxigen k nu ma ofta, dar ramasese pe branula si pe antibiotic pina la venirea rezultatului analizelor.

Stai sa dau un "send" ..sa nu pierd tot...BRB

Marce

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">Poooozeeee 2005-2006


www.dropshots.com/R_MARCE" target="_blank">Poze cu buburuza mea, LARA IOANA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Gata... Continuarea...

Din momentul ala, a fost totul ok. A inceput sa se trezeasca si sa doarma regulat. Atunci cind se trezea, ii era fomitza, incerca sa suga, ea n stia cum...nici eu nu stiam ce sa fac si cum sa fac...Si uite asa m-am ales cu rani la sini rau de tot, cu singe si cruste. Am rabdat si strins din dinti... Am continuat sa ii dau sa suga... Gasea ea vreo citiva ml, dar cam atit, si nu prea se satura asa k ...cel putin noaptea, mai chemam asistenta de la nou-nascuti, si ii mai dadea niste "lingurite" din alea magice...sa nu moare copilul de foame. Stiam k vine si lapticul ...dar mai greutz un pic asa k iar am incercat sa nu disper.
Ce sa va mai zic... In depresie nu am cazut... de plins nu am plins... pina duminica de dupa externare, cind m-a ajuns si pe mine... si pt k vedeam k parca nu e lapte destul si k ea e tot flaminda...i-am dat completare, si a mincat pe nerauflate vreo 60 ml de Humana. Atunci m-a apucat plinsul pt prima oara, cind am realizat ce foame ii era saracuta! Iar eu ...nu aveam sa ii dau cit vroia si mai si asteptam pina sa ii bag completare. Ehhh...mi-a trecut plinsul si din momentul ala, asa am mers in continuare...cu tzitzi de la mami cit este...si dupa, cu ceva laptic praf.
Ce sa va mai zic...?Poate de "tati"...Care a fost (si este) in culmea incintarii! M-a ajutat saptamina cit a fost el aici. A schimbat pampers-i, a pregatit baitza, a leganat-o cind eu kiar nu mai puteam de obo... Desi a fost neindeminatic la inceput si eu am cam tipat la el cu diverse ocazii (k nu-s asa rabdatoare)... s-a dat pe brazda si a invatat sa faca diverse lucruri pt fii'sa.
De cind a plecat, tre sa recunosc k e mai greu...mult mai greu. Macar noaptea, dak nu mai faceam eu fatza...il trezeam si ma statea si el cu ea. Acum, singurele amindoua, incercam sa ne intram intr-un ritm. Speram sa trecem cu bine si repede peste perioada de colici.
Acum maimutzica mea s-a smekerit. Ii place bibe si se cam leneveste la supt la tzitzi...tocmai cind a mai venit laptic pe teava. Nu e mult, si din pacate inca avem nevoie de completare dar ...stam mai bine. Azi am pacalit-o...am fost in oras si am cumparat protectii de silicon pt mameloane si acum suge prin ele. Se pare k o tzitzi de silicon e muuult mai buna! Ehhh...macar suge si papa si lapticul meu. Din pacate cam 50 ml am eu in ambii sini si mai papa completare de inca 60 ml dupa. E o mincacioasa!
Pina acum am dat 12 kg jos. Inca mai am 20 cu care tre sa ma lupt. Orice ati zice voi, faptul k maninci orice nu ajuta laptele mai mult. Din contra...dak maninci orice, risti sa ii faci colici si mai mult decit are. Am experimentat eu in vreo 2 nopti ...si vorba "taticului" (care gatise seara respectiva legume brocoli cu conopida si friptura) "mi-am invatat lectia"! El gatise atunci taitei chinezesti picanti, friptura la gratar dar pe care pusese piper si legumele brocoli cu conopida. Eu i-am facut scandal k a pus piper si k a facut si taiteii picanti... Am mincat legumele si un pic de friptura... Nu va zic ce noapte de cosmar am avut! Toti 3! Dar i-am pus-o si lui in brate ...k pe mine ma disperase ..si a vazut si el cum e! A doua zi ...a zis k "nu mai faceeeee" ..cit o trai si k "si-a invatat lectia"!
A doua kestie...mi-a stat treaza toata ziua dupa ce eu bausem cafea fara cofeina! Se pare k degeaba era fara cofeina... Iarasi am vazut pe pielea mea!
Acum ...sint mai mult decit atenta cu ce maninc. Nu maninc decit pui sau vaca, gratar sau fiarta, supe, iaurt ( si nu de oricare)... F f f putine kestii maninc sau beau pt k imediat reactioneaza si imi face viata "hell".
Altfel...e super cuminte. Cind doarme ...doarme, nu se incurca. Se trezeste la 3,5h - 4h. Acum de ex a adormit la or 7 si inca nu s-a trezit. Banuiesc k o sa avem iar "show" toata noaptea.

Miha, multumim mult pt Garmastan...a prins bine in spital. Mercic mult si pt salopetzica roz cea groasa, dupa cum o sa vezi din poze, numai in ea iesim afara, k inca e tare frigggg.
Multumiri speciale si Yanei, datorita carei bebitza mea este cetatean american!. Daaaaaa... l-am trimis pe "tati" si i-a scos cetatenie si pasaport individual. Dak nu era Yana sa ne zica ce si cum ...nu stiam ca se poate si cine stie dak aflam vreodata!
Multumim tuturor inca o data, pt telefoane si mesaje, kiar dak dupa ce am iesit din spital nu am mai raspuns la mobiledar sincer, eram nauca si aveam nevoie de timp sa imi pun lucrurile in ordine. Nu pot zice k am reusit pe de-a-'ntregul... Cred k de abia acum incep cit de cit sa imi intru intr-un ritm si sa ma obisnuiesc cu ea si cu tot ce trebuie facut.
Mercic mult si Yagmuricai...k ne-a dat ideea cu siropul "baby colic" care intr-adevar, se pare k functioneaza cel mai bine de pina acum...si kiar are si efect de somnifer oarecum. (nu va panicati ...e doar din plante...nu dau medicamente la bebitza!).
Ia sa vedem ...ce ar mai fi de zis...?
In spital m-am simtit f bine...k in vacantza! Am avut multe vizite...kiar prea multe. In timpul zilei nu apucam sa stau intinsa in pat mai deloc ..daramite sa dorm! A fost f placut k a venit lumea sa ne vada ..dar si f obositor ...e adevarat.
Personalul medical a fost super dragutz, amabil si isi faceau bine treaba. Se "asteptau" ...normal...dar se purtau dragutz inca de la inceput, inainte sa dai ceva.
Ahhh ...si pt k am povestit mai mult de Lara si nu am zis nimic de operatia in sine. Imi pare rau pt cine zice (si kiar crede) k op de ceza e grea si k nu iti revii cum trebuie dupa. Trebuie sa va contrazic! Eu mi-am revenit nemaipomenit de bine si de repede. A 3a zi, mergeam fara probleme si dureri si dupa 5 zile deja conduceam si masina, urcam scari, faceam treaba (acasa cind am ajuns)...etc.
Operatia mea e un firicel subtirel de abia se vede, nu ma doare nu ma jeneaza. Apropo Brenda, nu ma jena operatia atunci cind am vb noi... ci ma durea burta pe laterale. Kiar op nu am simtit-o niciodata. Bininteles k incerc sa nu fac efort sau cine stie ce prostii...k nu e cazul...inteleg k e totusi o operatie...dar ma smit excelent si asta e ceea ce conteaza.
Anestezia a fost generala pt k i-am cam speriat pe toti in spital cu alergia mea. Sint alergica la o substanta care se fol de obicei impotriva alergiilor. Culmea...hehehe...! E cam un caz la 1 mil...ceva de genul asta. (pt cunoscatori... hemisuccinat de hidrocortizon). Asa k, au ales sa imi faca generala. Ceea ce pina la urma a fost mai bine...k atunci icnd m-au pus pe masa de op si m-au legat deja intrasem in panica un pic ...k sufar un pic de claustrofobie si legata si aveam si nasul infundat de simteam k ma sufoc...brrrr... Noroc k am adormit repede! Cind m-am trezit a fost totul ok, nu am vomitat nu am avut ameteli nu mi-a fost rau in nici un fel. Din toata povestea ...cea mai neplacuta kestie a fost...sonda urinara. (de fapt senzatia dupa ce ti-o scoate uhhhhh...)
Multumim lui Alex, pt flori si pt cuvintele frumoase.
Pupam pe Yasmine, pt paturica rosie in care stam cine papam mereu.
Pupam si pe Dako pt toata gindurile bune si pt initiativa.

Si pupam de o mie de ori pe toata lumea, Alma, Gabi, Cati, Brenda, Ameera, Eliza (LA MULTI ANI SI DIN PARTEA NOASTRA, sa fii iubita si fericita alaturi de puiutzul tau!), Alice, Ioana, Ril... si pe tot restul trupei pe care nu am mai apucat sa ii enumar aici k tocmai mi se trezeste pisicutza si tre sa "sar".

Ahhh... Ril... mi-ai trimis 60 ron cred. Asa imi apare mie... Asa e? Sau e vreo incurcatura?

Pup...am pus poze...vedeti-le...si ne auzim curind!

Marce

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">Poooozeeee 2005-2006


www.dropshots.com/R_MARCE" target="_blank">Poze cu buburuza mea, LARA IOANA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Aaaaa,mie imi plac cel mai mult citeva poze cu taticul,care sint super reusite,superbe.
Marce,poate taticul ajunge sa nu mai poata sta fara voi,mai ales acum,cind a venit Lara si a prins drag de ea.
Io asa va doresc.Sa fiti o familie fericita,asa cum meritati voi doua.
Sa ma anunti din timp,sa-mi fac rochia de domnisoara de onoare,da?

Lara e o dulcica,si seamana cu tine,care chiar ai fost "barbata".
Cit despre ce credem in legatura cu operatia de cezariana,nu da cu pietre,ca ziceam si noi din ce povesteau altii.E bine ca ti-a fost usor si ca ai trecut cu bine peste tot,asta era important.

Pup pe toata lumea!

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Ma bucur sa aud vesti bune de la voi. Sa va traiasca fetitza!

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

MArce, ma bucur ca sunteti o.k. amandoua.
Daca ai orice pb legata de alaptat, te ajut cu placere. Am ceva experienta in domeniuDin aproape 10 ani de cand sunt mama, am alaptat mai mult de 4 ani...
Mare grija la ce mananci. Poate sa fie si dietetic, nici cu cantitatile nu tb sa exagerezi. Daca nu faci ca mine, si nu mananci cantitati industriale de ciocolata, vei slabi repede. Din pacate eu am baut si multe sucuri, mai ales Fanta de portocale. Cica e indiferent ce bei, dar dupa 2 litri de Fanta baute in 2-3 ore (vara pe caldura mare, direct de la frigi) simteam ca imi pocnesc tzitzele:)))))
Daca vrei sa-ti umplu capul cu sfaturi, oricand... ma gasesti pe mess, sau aici, sau pe mail.
Pupici la fetita ta dulce:)))

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput