Comori de nov-dec 2004 (142)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Si cred ca ne-ati dat o idee... asa cum face patul, ar putea sa puna si lucrurile inapoi...... mai ales ca el oricum PUNE BINE multe lucruri... mai ales in acele sertare, in patutul lui... depoziteaza tot ce gaseste prin casa... A... stai... am uitat... de asta e uneori curat la mine... Mihai tot ce gaseste prin casa le ia si le arunca in patutz la el in general... sau in sertarele lui... Pana sa ma prind... sau de fapt sa ma obisnuiesc... sa vedeti cautare de telecomanda, telefoane...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ian 2006,aprilie 06, dec 06-ian 07, fev 07
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Am vazut si noi poze cu Amon... o scumpete ... imi venea sa-l papa din poze...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ian 2006,aprilie 06, dec 06-ian 07, fev 07
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

of, asa am cautat si eu o bluza a ruxandrei cred ca vreo 2 saptamani am rasturnat toate sertarele cu haine de n ori...pana cand intr-o zi o gasesc la carti si revistede ruxi facuse curatenie

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

multumim multumim de aprecieri!

Try da a inceput sa cheleasca Amon.asa s-a intamplat si la Ken iar acum sunt tare curioasa daca o sa creasca in loc tot par cret.felicitari pt progrese si la mai multe!

Felis l-am admirat si eu pe tunsuliciul tau,tare-i scump.si mie imi ramasesera ochii pe perdea(ca-s maniaca).sa stapaniti sanatosi casuta!si e o vb"in casa noua ,o viata noua" asa ca bafta la bebe 2




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

mey ia uitati ce am citit astazi in ziarhttp://www.jurnalul.ro/articol_72244/dots_nu_este_indicat_copiilor.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Acum am citi si eu articolul despre Dots, hmmm... era una din cele cateva dulciuri pe care i le dadeam lui Iris, dar oricum de o vreme nu prea o mai interesa. A avut o perioada in care mereu cerea Dots si intr-adevar ma gandeam ca nu are asa multa cioco, ca e mai multa branzica...dar interesul ei a scazut si acum chiar a disparut. Nu mai cere Dots. Acum are alte preferat. Kinder Milchschnitte. si stafide..
Oricum sunt convinsa ca nici astea nu-s sanatoase. Stsfidele sunt infiorator de dulci...
Ar manca pufuleti, chips-uri, stick-uri la greu daca ar prinde. Daca merg cu ea in vreun magazin, isi i-a singura de pe raft pungile si le pune in cos. Trebuie sa gasesc tot felul de explicatii si sa le fac pierdute printre rafturi ca sa nu le cumpar.
Oare de ce-s toti copii innebuniti dupa tot ce nu-i sanatos?

Oti, citeam ieri ce scriai referitor la ora de culcare a copiilor in Norvegia.
Care e programul de lucru acolo? in general...
Intre 9 - 17.30 sau 18...??? Stiu ca in Germania cam asta e.
Fiindca ma gandeam ca daca se lucreaza pana la ora aia, si nici nu e biroul la 2 pasi de casa, sa zicem ca mai face 30 min - 1 ora... ajungi chiar cand trebuie sa-ti culci copilul. La 7 seara.
Acum nu ma refer la tine, ca stiu ca tu o ai pe mama ta acolo si Ana doarme la pranz, nu?

Daca nu as culca-o pe Iris la amiaza, cred ca ar adormi singurica in vreun colt cam in jurul orei 17-18... si nu ar fi deloc grozav, fiindca in mod sigur m-ar trezi pe la 4 dimineatza, fresh si cu chef de joaca.
Ea inca nu ar rezista pana pe la 7-8 seara fara somn.
Apoi mai vine si vara, cand la ore din astea e lumina, poate nici nu a apus soarele...si abia atunci ai timp si temperaturi adecvate de mers la plimbare in parc...

Mie mi-e tare greu sa inteleg si sa accept anumite chestii din viata "vesticilor". Ma refer in special la cat de greu mai ai o viatza a ta din cauza serviciului... sunt romanca in definitiv si cel mai probabil mi-e impregnat si mie in cap sa mai "trag chiulul".
Dar vreau sa-mi cresc copilul eu si familia mea, vreau sa am timp cand termin serviciul sa ma joc cu ea, sa iesim impreuna, sa facem lucruri impreuna. Ori e clar ca daca stai la servici pana la 7 seara, nu mai e aproape deloc timp pentru toate acestea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

OTILIA ma bucur ac sunteti mai bine!!! si zici ca sa nu mai doarma la somnul de pranz? e adevarat ca stie el ce ii trebuie si ce nu, dar mni-e tare teama ca devine un obicei si nu mai doarme la pranz niciodata..eu as mai insista totusi, poate e doar o perioada a lui mai dificila, dar uite, parintii mei , adica mama a avut mereu rabdare sa ma culce la pranz, si in cls I pana in a 5-a ma culcam singura la pranz, o ora si apoi ma trezeam cu mintea limpede si imi faceam lectiile!

FELIS baietilor nostri le dau caninii in aceasi perioada si la fel, toti caninii! bine ca papa, nu mai zic nimik, al meu se mai trezeste noaptea urland, cred ca atunci il doare ma tare! Mihai doarme toata noaptea lunga? sper ca da

BITS, nu stiu de ce , probabil pt ca am si citit pe prospect ce contine, ca asa fac mereu cand ii iau ceva "bun" lui Paul, dar nu am avut incredere in Dots, pt Paul si nu i-am luat niciodata...



Onitza si Paul Constantin (28.11.2004)

FEBRUARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

DANA si eu imi pun adesea intrebarea asta...de ce as se munceasca pana la ore asa tarzii?? chiar si in Ro se intampla sa se termine programul la ora 18.00 (mai ales la agentiile de turism, dar nu numai), iar daca ai "bafta" sa faci o ora pe drum pana acasa, vorba ta, ajungi sa pupi copilu' si sa il bagi la nani..iar asta ce mai inseamna? ca iti cunosti copilul si ii acorzi atentie doar in wee???? stiu ca e foarte greu si doar fancad acest sacrificiu, ii poti oferi copilului tau tot ce are nevoie material, si poate nici asa nu reusesti sa ii oferi material tot , ci poate sa iiti mai achiti din datorii si sa reusesti sa platesti datoriile catre stat si o rata la casa, ceea ce e foarte dureros...ups! s-a trezit Paul ca vroiam sa mai scriu ..

Onitza si Paul Constantin (28.11.2004)

FEBRUARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Voiam sa mai scriu ca sunt foarte putini cei norocosi care reusesc sa stea si cu copilul acasa si sa faca si bani pt a se intretine! ...din pacate....mi e imi place programul cadrelor didactice (gen educatoare, invatatoare), intra la 8, ies la 12.00, 13.00, e adevarat ca sunt bani putini, si ami muncesc si acasa, stiu sigur asta, sau ma rog asta face un cadriu didcatic bun, care pune suflet in meserie, dar macar e cu copilul acasa!offff, e greu!
Si eu sunt intr-o dilema, anula sta e ultimul an in care mai am dreptul sa dau titularizare pe educatoare , cum mi-am dorit de-o viata, dar m-am implicat in firma si, mi-e greu sa iau o hotarare, bani nu ne ies din firma deocamdata ..iar titularizarea daca nu o dau la vara, s-a dus!!! ..dar ami astept cu firma, poate-poate face bunul Dumnezeu o minune!

Onitza si Paul Constantin (28.11.2004)

FEBRUARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Mda, Onitza, stiu ca asa e si in Romania, dar nu e ceva "general".
Daca lucrezi "la stat"... mai e o sansa sa ai program lejer.
Ziceai de cadrele didactice. si ai dreptate. Soacra-mea e invatatoare, are toate gradele, sporurile, mai face si program prelungit dar cu toate astea ajunge la ora 16 acasa, si mai castiga si vreo 1600-1800 RON. Nu-i bine?
In sanatate la fel... program scurt. pe la ora 15 se cam duc acasa... si sal. la o asistenta e de 1200 RON.
Mai sunt exemple.

Eu zic ca daca unul din parinti se sacrifica si sta la job pana seara, macar celalat sa se ocupe de copil si de casa dupa-amiezele, daca se poate. asa ar fi ideal.

Mergi la inceput