chiuretaj - sfaturi pt dupa...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Explicatia cu baia in cada e probabil ca si dupa nastere: colul iti mai ramane deschis o perioada, iar pe uter e rana. Si daca faci baie in cada exista posibilitatea sa-ti intre apa de baie pana in uter si sa faci vreo infectie.

Asa ca mai bine mai suporta.

Imi pare rau pt bebeii vostri opriti in evolutie, Doamne ajuta! data viitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

Amik, iti dau cuvantul meu, am acte doveditoare.Pe 21 iulie am facut chiuretaj, pe 1 aug am ramas gravida si pe 9 aprile anul urmator s-a nascut fata mea la 37 de sapt.(?)care va face acum 2 ani.Dr. mi-a recomandat sa fac 10 zile pauza, sa se refaca uterul , s-a dus sangerarea evident, am prestat pe 1 aug si apoi normal ca asteptam si eu sa vina ciclul....Si pas, ca a iesit testul pozitiv..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Mey fetelor, m-am referit la acele femei care raman ACCIDENTAL insarcinate si dau copilul afara din diverse motive, ca sa nu spun fara nici o mustrare de constiinta!!! Doamne fereste, nu m-am referit nici o clipa la acele femei, care si-au dorit enorm copilasul dar totusi sarcina s-a oprit din evolutie..mi si mii de regrete pentru aceasta trauma, si imi cer mii si mii de scuze daca s-a inteles altceva din mesajul meu!

ELLAJ, ce ai vrut sa spui cu "Ce are AIA cu prefectura!" nu -mi suna foarte bine si cred ca merit o explicatie, avand in vedere ca nu am vrut sub nci o forma sa jignesc pe cineva sau sa ranesc pe cineva...

Onitza si Paul Constantin (28.11.2004)

FEBRUARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by crangutalil

Amik, iti dau cuvantul meu, am acte doveditoare.Pe 21 iulie am facut chiuretaj, pe 1 aug am ramas gravida si pe 9 aprile anul urmator s-a nascut fata mea la 37 de sapt.(?)care va face acum 2 ani.Dr. mi-a recomandat sa fac 10 zile pauza, sa se refaca uterul , s-a dus sangerarea evident, am prestat pe 1 aug si apoi normal ca asteptam si eu sa vina ciclul....Si pas, ca a iesit testul pozitiv..



Imi umbla in cap scenariul SF ca fata e tocmai "sarcina oprita" si nu a chiuretat bine...Ce greutate a avut la nastere?

Laura cu
LARA si
Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor,atentie totusi la anestezi asta generala...si eu am ales-o nu o data ci de 3 ori, la cele doua cezariene nu am avut nici o problema(multumesc lui Dumnezeu) dar inainte de aceste doua sarcini duse pana la capat cu succes am ramas insarcinata luand anticonceptionale diane 35 si dr m-a sfatuit sa nu tin bb-ele fiindca se poate naste cu malformatii grave...am ales asa cum spuneam anestezia generala si nu ma mai trezeam din ea...cei de la clinica trebuiau sa inchida sa plece acasa si eu tot nu dadeam semne de trezireca prin vis auzeam ca vor sa cheme o ambulantza sa ma duca la maternitatea bucur...incercam sa ma misc sa vorbesc, sa le spun ceva...si nu reuseam, am vomat incontinuu dupa ce m-am trezit...a fost cumplit...eu care nu stiu cum este cu anestezie locala si am patit chestia asta nasoala cu anestezia generala...o recomand pe cea locala...
bafta multa si sa dea Dumnezeu ca nici una dintre noi sa nu mai fim nevoite sa facem asa ceva...

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

Laura, fata n-a fost sarcina oprita in evolutie...Dupa chiuretaj testul a iesit negativ,deci... dr meu e super si nu da rateuri...Sigur n-a fost aceeasi sarcina...Si pe mine m-a mirat ca mi-a dat voie sa fac sex dupa chiuretaj, ca stiam si eu ca dupa aia n-ai voie pana la urmatorul ciclu...dar dr. meu stia ca imi doresc mult un copil, ca ne chiunuim mult sa-l facem si mi-a zis ca dupa un chiuretaj totul e mai larg, nu stiu cum sa explic si ajung mult mai repedeacolo unde trebuie...asa ca sa-i dau drumul la sex daca vreau copil.Si uite ca s-a intamplat.Fata s-a nascut prin cezariana, ar mai fi stat sigur pana la termen, si a avut 3500 g si 50 cm, la fel ca si baietelul nascut cu 6 ani in urma.Nici noua nu ne-a venit sa credem ca e sarcina asa repede,dar sa stii ca dr, toti, nu se mirau, deci nu eram primul caz...Si cand in jurul datei canmd tb sa-mi vina ciclul am facut testul de sarcina inca a doua liniuta abia aparea, de o farmacista zicea ca nu e sarcina...si abia mai incolo a aparut sigur si a doua linie...deci clar n-a fost sarcina ramasa dupa chiuretaj...Asa a fost sa fie, si cine nu crede sa fie sanatos....eu am zis fetelor care vor un copil ca dupa chiuretaj pot ramane iar insarcinate, si chiar mai usor, si nu e nici o pb decat la calcul datei probabile a nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

quote:
Originally posted by onitza

Mey fetelor, m-am referit la acele femei care raman ACCIDENTAL insarcinate si dau copilul afara din diverse motive, ca sa nu spun fara nici o mustrare de constiinta!!! Doamne fereste, nu m-am referit nici o clipa la acele femei, care si-au dorit enorm copilasul dar totusi sarcina s-a oprit din evolutie..mi si mii de regrete pentru aceasta trauma, si imi cer mii si mii de scuze daca s-a inteles altceva din mesajul meu!

ELLAJ, ce ai vrut sa spui cu "Ce are AIA cu prefectura!" nu -mi suna foarte bine si cred ca merit o explicatie, avand in vedere ca nu am vrut sub nci o forma sa jignesc pe cineva sau sa ranesc pe cineva...

Onitza si Paul Constantin (28.11.2004)

FEBRUARIE



Onitza draga,sa stii si tu ca daca o femeie ajunge la chiuretaj,atunci are cu siguranta motive.E foarte simplu sa arunci cu piatra daca nu esti pusa in fata faptului.In locul tau,fara suparare,m-as gandi de doua ori inainte sa blamez in stanga si-n dreapta si eventual m-as ruga sa nu mi se intample niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by onitza

Mey fetelor, m-am referit la acele femei care raman ACCIDENTAL insarcinate si dau copilul afara din diverse motive, ca sa nu spun fara nici o mustrare de constiinta!!! Doamne fereste, nu m-am referit nici o clipa la acele femei, care si-au dorit enorm copilasul dar totusi sarcina s-a oprit din evolutie..mi si mii de regrete pentru aceasta trauma, si imi cer mii si mii de scuze daca s-a inteles altceva din mesajul meu!

ELLAJ, ce ai vrut sa spui cu "Ce are AIA cu prefectura!" nu -mi suna foarte bine si cred ca merit o explicatie, avand in vedere ca nu am vrut sub nci o forma sa jignesc pe cineva sau sa ranesc pe cineva...

Onitza si Paul Constantin (28.11.2004)

FEBRUARIE




Noi ne-am lamuti pe PM. Scuze daca raspunsul a fost prea agresiv.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Eu am o experienta ''bogata'' in chiuretaje:doua sarcini oprite in evolutie, dintre care una a necesitat si un al doilea chiuretaj, deci in total 3. So, regulile generale sunt: antibiotic si antimicotic timp de 5 zile, repaus fizic macar 24 de ore, repaus sexual 6 saptamani. Baie in cada exclus in primele 3 zile, sunt acceptate doar dusurile.
In general e buna anestezia generala (cu anestezia locala esti doar amortita si practic simti totul), dar trebuie avut grija. Eu am facut anestezie generala doar ultima data si am sangerat apoi atat de tare incat m-au bagat la reanimare si se gandeau sa imi faca transfuzie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

am implinit ieri 2 sapt de la curetaj. inca mai am scurgerile bej-maronii. uneori ma bucur si zic ca au disparut, cand gasesc tamponul curat. dar apoi apar iar. deci este o scurgere maronie, ca in utima-ultima zi de ciclu. nu stiu daca e normal asa sau nu. voi ce ziceti? din experienta voastra? medicul a zis sa ma duc la control dupa primul ciclu.

Alexandra mare, Alexandra mica(10 iulie 2003)

Mergi la inceput