Nunta la hotelul Sofitel - impresii

Nunta la hotelul Sofitel - impresii | Autor: toniri4

Link direct la acest mesaj

Buna,

Noi o sa facem nunta la resturantul Darclee din cadrul hotelului Sofitel si am deja mari emotii.

Imi poate spune si mie cineva care a facut nunta acolo cum a fost?
Sau oricine a avut nunta in vreunul din resturantele Sofitelului
spune-ti-mi si mie va rog cum a fost in cazul vostru.

Ce meniu ati avut: traditional sau gen bufet suedez?
A fost mincare suficienta? A fost buna? Nu v-au furat la mincare?
Cum au fost chelnerii?
A avut careva meniul in stil bufet suedez?

Spune-ti-mi si mie va rog sincer impresiile voastre.

Astept cu nerabdare mesajele voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cva_claudiu spune:

Sa vedem... eu am lucrat in sofitel ceva timp, 6 ani o fi mult?. ehh
Am "prins" personal vre-o 20 de nunti acolo, toate super.
1)Pt 80 de persoane cate ai tu acolo merge si traditional si suedez (sper ca te referi la servirea mancarurilor), eu personal asi recomanda servirea la mese, 4 chelneri sunt suficienti. Gandestete ca si invitatii tai au nevoie de putina atentie, sau poate preferi sa aiba impresia ca au venit la fast-food.
2)Depinde si ce alegi tu sa pui pe masa, de regula mancarea e suficienta. Da, au bucatari excelenti. EI... asta m-a uimit, ce crezi ca iti fura, chiftele? Ai comandat un nr de portii. Acolo nu se poate fura, din pacate!!!, hehehe. Totul este pe factura, nr de portii, etc. asa ca... ce sa furi, chifle? ce sa faci cu ele? le vinzi? sa fim seriosi, e un local cu pretentii, cu angajati buni, nu esti la carciuma din coltul blocului unde comanzi 2 cafele si ti se da un bon de mana.
3)Pai... ca orice chelner trebuie sa "serveasca" la mese, la bar, totusi nu-ti este servitor. Si nici servitorul personal al vre-unui invitat. Parere strict personala: sunt buni. (si ca o paranteza mai mare... o mica atentie este oricand binevenita, slariul nu e prea mare, dar sa nu spui la nimeni).
4)Am spus mai sus, un bufet suedez se preteaza la nuntile mari cca 200 de persoane si mai toti invitatii veniti din obligatie. vezi genul de nunti de fite, sau nunti de firma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

Problema cu bufetul suedez este ca invitatii mai de varsta a doua vor avea mari rezerve sa mearga sa se serveasca si vor fi nemultumiti. Este o problema de mentalitati de fapt. Am avut cateva evenimente la Sofitel si toate au iesit bine, e drept ca toate au fost la Les Oliviades si nu la Darclee. Chelnerii s-au miscat bine si la timp, fara probleme notabile. Nu am auzit sa se planga cineva de furat sau alte de astea.
Am fost la nunta cu bufet suedez in alta parte si au fost numai 60 persoane. Nu pot sa spun ca a fost rau, dar a existat un mic moment ede nelamurire printre invitatii de varsta a doua.
P.S. Sa nu cumva sa ratezi Somonul cu sos de champagne, este demential la Sofitel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toniri4 spune:

Buna din nou,

Scriu acum, dupa ce a trecut nunta, sa va spun cum a fost.

Petrecerea la resturantul ales a iesit f.f.f bine. Serviciile au fost f. bune iar varianta cu bufetul suedez a fost excelenta.
Mincarea a fost din plin si a fost si f. buna.
Noi am avut o nunta mica, de 55 persoane si lumea a fost multumita.
Am auzit, inainte de nunta, destul de multe pareri negative legate de bufetul suedez..sa stiti ca pt nunti mici iese f. bine.

Multumesc mult celor care mi-au raspuns.

Succes celor care acum incep cautarile pt nunta.
Irina

Mergi la inceput