Mamici de martie-aprilie 2007 (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Diana eu am luat Oscillococcinum si mi-a prins foarte bine, pot lua si gravidele. Pt a preveni raceala se ia cate un tubulet pe saptamana timp de sase saptamani. Se pun sub limba granulele acelea si se lasa sa se topeasca.

Raisa lasa in pace negii aia, unei prietene i-au aparut tot asa spre sfarsitul sarcinii mai multi negi care au disparut dupa nastere.

Multumim Doula pentru ca na ajuti.
Si am si eu o intrebare, poate imi raspunde cineva. In ultima vreme am o secretie mai albicioasa-galbuie mai abundenta. E normal oare sau se intampla ceva. Va rog sa-mi raspundeti ca eu la dr mai ajung numa in 20 feb.



Cria28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Cria, daca nu are miros urat eu zic sa stai linistita.Eu am scurgere de la inceputul sarcinii si mi-a zis dr ca e normal.Doar sa nu aiba miros urat, fetid.Atunci poate fi vorba de vreo infectie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doula spune:

Aveti aici ce se poate face ca sa se evite epiziotomia
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91198
Ceaiuri de frunze de zmeur sau extract de muguri de zmeur din saptamana 36 intareste uterul si determina contractii eficiente. Ceaiul de salvie+frunze de zmeur in timpul travaliului.
Urzica este o planta bogata in vit si fier. Curata organismul de toxine, ajuta dupa nastere la refacerea lui si la reducerea hemoragiilor la mama si la bb (deoarece contine vit K+C). Este recomandata ca ceai sau folosita in mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaanamaria spune:

DOULA poti sa-mi spui daca doare tare atunci cand iti injecteaza anestezia epidurala si daca e adevarat ca nu mai simti deloc durerile nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Diana asa cum au spus si fetele Oscilococcinum se poate lua in sarcina,am luat si eu ,este un produs homeopat care se poate administra si la bebelusi deci nu face nimic rau.
Cria spre sfarsitul sarcinii secretia devine intr-adevar mai abundenta si mai galbuie,nu trebuie sa te ingrijoreze atata timp cat nu este insotita de mancarimi si/sau usturimi.Daca totusi mananca sau ustura nu trebuie sa te ingrijorezi ptr ca poate fi o banala candidoza care apare in timpul sarcinii si care se trateaza foarte usor.
la burtici.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si 33+ album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Andra si Amma multumesc, nu ma ustura si nici nu are miros urat, da ma ingrijora ca a inceput sa fie mai abundenta.

Cria28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_lia spune:


suzy78 nastere usoara si un bebe sanatos si mancacios.
Vin si eu cu vesti de la dr. Se pare ca colul e ok si maine trebuie sa ma duc sa-mi fac iar dozarea de anticorpi.
Raisa eu m-am mai plans demult p-aici cu aparitia de alunite/negi. Mie mi-au aparut chiar si pe areola sanilor si dr. mi-a zis ca n-am ce sa le fac, ca astea sunt semnele sarcinii si o sa mai dispara dupa.
aaa... si ceva ce mi s-a aprut ciudat. M-am vaitat la dr. de vergeturile din jurul buricului si i-am zis ca imi dau cu ff multa crema in zona dar nu vad nici o ameliorare si mi-a zis ca de multe ori crema poate provoca contractii si sa o las mai moale.

Lia 32+ Cand vine Iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doula spune:

Draga Amma eu am deschis un subiect aici
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91145
Aici gasesti si despre intoarcerea bb.
In legatura cu aromaterapia, puteti sa imi spuneti care este calitatea uleiurilor volatile in Ro. Ca trebuie sa fie de buna calitate. Unde se gasesc de cumparat? Asi putea incerca sa va trimit de aici dar cred ca iese cam scump pt preturile din Ro.
Pt masajul perineului cel mai bun este uleiul de masline sau de germen de grau (cel din urma doar daca nu sunt ciupercute, candida, herpes ca le agraveaza!!!!) in care se pot adauga cateva picaturi de vit E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Merci mult, Doula
Eu stau in Franta si uleiuri de calitate gasesc,nu-i problema.Asa ca doar sa stiu ce sa folosesc.Eu le gasesc la magazinele BIO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doula spune:

Pt vergeturi: se put intr-un vas de sticla\portelan frunze uscate de levantica si galbenele si coaja proaspata rasa de portocale. se acopera totul cu ulei de migdale dulci (amygdalus communis). Se pune vasul intr-o alta oala cu apa. Se fierbe totul timp de 4 ore. Se scurge cu un tifon si se pastreaza in frigider. Scoate-ti de fiecare data cate putin ulei intr-un castronel (cam 20 ml) adaugati 4 picaturi de vit E si ungeti-va cu miscari lente si usoare corpul.

Mergi la inceput