Sarcina si candidoza

Sarcina si candidoza | Autor: Roxana_G

Link direct la acest mesaj

Din pacate ma confrunt cu aceasta problema la numai 10 saptamani de sarcina. Nu am inca o confirmare a analizei, mai dureaza ceva, insa recunosc simptomele. Am citit oricum ca pe sarcina e mai frecventa candidoza, insa e neplacuta si inteleg ca nu pot trata oricum.

Va rog sa imi spuneti si mie daca v-ati confruntat cu asa ceva ce tratament ati urmat pe sarcina? Se poate folosi ceva pana la 12 saptamani? Apa cu bicarbonat se foloseste numai local, fara spalaturi?

Rox 10+si Alexandra Maria (10.02.2004)

]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Roxana si eu m-am confruntat cu problema ta insa ceva mai tarziu decat tine. Am luat Canesten ovule (si sotul a luat un tratament, nu mai stiu ce anume - dar e obligatoriu sa se trateze si partenerii nostri) si mi-am facut spalaturi cu bicarbonat dizolvat in apa. Toate la recomandarea medicului. Eu aveam 17 saptamani de sarcina atunci. Acum nu mai am probleme desi alte fete spuneau ca la ele a reaparut micoza. Avand in vedere ca ai sarcina de numai 10 saptamani cred ca si dr iti va recomanda sa mai astepti cu tratamentul. Intre timp evita folosirea sapunului in zona aceea sau alte geluri (mai ales intern).


Rebiana 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

roxana, eu am luat folosit gynozol ovule de 200 mg 3 zile consecutiv. Este un antimicotic cu spectru larg si este recomandat si pt. gravide. Il poti lua cu incredere, eu l-am folosit la recomandarea dr. meu si a dat rezultate.

gabi

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Inainte de a ramane insarcinata si eu ma confruntam cu problema asta, dar culmea, exact cand se spune ca esti mai predispusa sa faci, eu nu am facut! Inca nu am scapat ca mai am pana vine bebe, dar oricum sper sa nu mai apara.
Tratament am luat tot gynozol, dar sincer nu mi s-a parut asa eficient. Macar sunt ovule si nu afecteaza bb.

16+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brazuca22/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Si eu am mai avut problema inainte, pe cand foloseam pelicule contraceptive. Nu a cedat atunci la tratament local, ci numai la Diflucan pe cale orala.

O sa intreb medic de gynozol ca sunt disperata.

Rox 10+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Apa cu bicarbonat absolut inutila. Am sunat medicul si mi-a dat intr-adevar Gynozol - 6 zile, 1 pe zi seara (din cele de 400 mg). Folosesc de 2 zile, parca e mai bine, insa nu de tot.

Rox 10+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

]

Mergi la inceput