Privita altfel???

Privita altfel??? | Autor: zepellina

Link direct la acest mesaj

M-am despartit de aproape un an de sotul meu, mai avem de incheiat oficial acum despartirea. Incerc sa imi revin, sa ma intalnesc cu aceeasi prieteni de familie, cu copii, dar am impresia ca sunt privita altfel de barbati in special (sunt mai rezervati). Ma refer la discutiile normale de dinainte nu mai mult, poate mi se pare, poate nu stiu cum sa reactioneze....ati simtit asa ceva?

poate sunt inca prea dezorientata

zepellina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

zepellina, am trecut si eu prin asa ceva.

inainte si dupa pronuntarea divortului, prietenii comuni sau cei pe care i-am cunoscut prin intermediul fostului sot, ma priveau cu retinere, si intr-adevar in special barbatii. M-am gandit si eu multa vreme cum de e posibil, avand in vedere ca altadata vorbeam cate-n luna si-n stele, mergeam impreuna in concedii, la anivesari, etc si mai apoi sa nu poti schimba 2 vorbe.Cred ca se datoreaza faptului ca nu mai stiu cum sa reactioneze si ca persoana mea a fost asociata tot timpul cu cuplul.

cu greu am acceptat situatia, mi-am dat seama ca oamenii au prejudecati.Nu-i pot condamna, pentru ca inclusiv eu, aveam la inceput o retinere sa spun ca sunt divortata, imi suna dur cuvantul, dar cu timpul m-am obisnuit si e doar un statut.

eu una, mi-am refacut viata, am alt cerc de prieteni, cu exceptia prietenilor vechi ( din timpul liceului) si nu mai pun la suflet. Imi vad de viata mea si cine ma judeca n-are decat.

Capul sus! E doar o faza trecatoare!Prietenii adevarati iti vor fi alaturi indiferent de statut!

Toate cele bune,
Carla



"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadat cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Bueechner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Zepellina,dar daca nici ei nu stiu cum sa reactioneze?

La o scara mult redusa:am avut colegi de liceu care nu au intrat la facultate. Cei care intrasera se gandeau ca 'si daca il jignesc cu ceva, si daca o dau in balta cu bucuria mea ca am intrat", iar ceilalti se simteau aiurea ca ei nu intrasera si ca atare li se parea ca cei admisi ii privesc de sus.
Rezultatul era ca poate nici unuia nu ii trecea prin cap sa fie rautacios, dar unora li se parea ca ceilalti se dau mari, celorlati ca cei neadmisi nu ii mai baga in seama si ca atare asta a dus la ruptura.


Poate respectivilor li se pare ca nu mai pot vorbi cu tine ca inainte ca nu cumva sa zica vreo 'boacana' si sa te supere. Poate sunt mai reticenti nestiind cat de sensibila esti tu inca pe tema respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Z., chiar ma intrebam ce mai faci...si zici ca esti privita altfel de barbati...
Nu de privirea lor sa te temi, ci de a nevestelor lor
Exista posibilitatea ca unii barbati sa fi fost mai mult prietenii sotului, plus varianta pe care o stiu ei privitor la motivele despartirii. Ceilalti nu vor sa para prea apropiati de o femeie faina proaspat libera, din bun simt sau de frica nevestei.
Este o situatie temporara, de care prietenii adevarati vor trece repede si fara probleme; cei care nu trec, nu-ti sunt prieteni si, deci, nu ai nevoie de ei.


poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

zepellina nu-ti mai face problema....prietenii adevarati sunt cei care raman cand ceilalti pleaca....
asa ca de ce te simti stresata?
ai gresit tu?
tu stii bine ce stii si ei stiu....e o situatie destul de stresanta pt ca ei ar trebui sa fie cu unul sau cu altul si nu prea pot....
e greu sa alegi si mai greu e sa ramai cu ambii parteneri si sa asculti si o parere si alte...
ca fiecare zice ca are dreptate...crezi ca el nu asta spune?
te si-ti dresc sa treci cu bine de toate...

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Adevaratii prieteni vor fi langa tine si te vor incuraja acum, cand vor stii ca ai nevoie de ei. Da, societatea priveste altfel pesoanele divortate, din pacate, ptr ca astea sunt, prejudecatile. Iar unii gasesc nod in papura si sunt acuzatori. Cei care-ti tin parte tine il vor acuza pe el, cei care ii tin parte lui te vor acuza pe tine. Si eu am pierdut din trupa noastra de tineri din biserica partea de tineret care ii tineau partea ei, si ma acuzau cat de mult am facut-o eu pe ea sa sufere.
Pe de alta parte, barbatii se poate sa nu-si mai permita atat de multe libertati in preajma ta ptr ca acum te pot considera o posibila relatie. Poate gresesc. La fel cum exista posibilitatea sa ti se para si tie. Cel mai bine, daca ti mult la acele persoane, ar fi sa le spui direct ce simti tu, cum vezi tu situatia. Si sa vezi ce parere au ei, si sa lamuriti situatia.


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Zepellina, da. Dar altfel.. Pentru ca in gasca fetele erau prietene cu fetele si baietii cu baietii. Toata gasca a ramas de partea mea, desi nu era ce imi doream... stiam care va fi reactia ex-ului... E drept ca a ramas cu o prietena alaturi.:))) Daaar... cum s-au schimbat relatiile dintre mine si barbatii din gasca... la inceput am devenit prieteni buni, chiar discutam deschis, mi-au fost alaturi, m-au sustinut, m-au sfatuit... Insa ma enervau ca ma considerau un fel de om handicapat... Acum nu ma mai deranjeaza chestia asta, de fapt, am invatat sa "profit" de ajutorul lor. Pe cine sun cand am pana de cauciuc ? Pe fostii prieteni ai ex-ului... Asta e un exemplu.Insa treptat am racit eu relatiile cu toti si m-am distantat, din mai multe motive, cel mai important fiind ca nu mai suportam discutiile despre cum era odata cand era toata gasca... amintiri si povesti... Nu mai zic de intrebarile lor referitoare la ex-ul... Ce mai face, a sunat, se intereseaza de copil, iti da/nu-ti da banii... Au trecut trei ani si ne vedem doar la ocazii sau cand am realmente nevoie de ajutorul unui barbat, cum era exemplul cu pana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

zeppe, stai calma...o sa treaca tot!

evita-i tu pe cei care te incomodeaza...ca vb aia, timp de alte noi prietenii e oricand. nu lasa nimic stresant sa te afecteze.

repet: o sa treaca! pupici

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

da, si eu am fost "privita altfel" in scurta perioada cit am fost noi separatzi: mi-au facut avansuri exact cunostintze de familie la care nu ma asteptam.

Evodent, dupa ce ne-am impacat, nimeni n-a vazut, n-a auzit... n-a fost adevarat. Am preferat si eu sa cred ca mi s-a parut.
Mai am niste mailuri siropoase, oricum.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cunosc si eu senzatia... prietenii mei imi sunt alaturi si acum, insa prietenii lui... chestie interesanta, in afara de doi tipi (amandoi divortati) toti sunt de partea mea! De la mine au aflat ca ne-am separat, tin legatura cu ei in continuare. Da, se uita mai ciudat la mine, dar totusi, se intereseaza de sanatatea noastra, etc.
Iar ceea ce m-a revoltat enorm de mult, unul din prietenii lui, cu care m-am inteles foarte bine, de multe ori i-am ascultat problemele, cand s-a certat cu sotul meu, abia i-am putut impaca... si tocmai acel om a depus marturie (mincinoasa!!!) impotriva mea la tribunal. Asta n-am sa-i iert niciodata.
Dar cu oricine discut, simt in aer mila "vai saraca de ea singura cu doi copii" si nu intelege nimeni, ca de fapt ne este mult mai bine, suntem fericiti, si am avea o viata aproape perfecta daca tati nu ne-ar deranja cu vizitele paternale.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

va multumesc

Am auzit ca exista schimbari de comportament, mi s-a parut ft interesanta experienta despartirii si relatiile cu prietenii adevarati sau nu, schimbarea lor. Se vede acum caracterul si calitatea prietenilor.

Prietenii de care spuneam erau initial datorita copiilor de aceeasi varsta (la inceput mamele), apoi am facut concediile impreuna, ca familii...nu s-a pus vreodata problema nici in gluma altfel, tipele sunt super ok, e familia cu bun simt sa spun, mie asa mi se pare...o sa trec , dar m-a durut pt ca nu eram altfel deloc.

zepellina

Mergi la inceput