Ce fel de prieten?!?!

Ce fel de prieten?!?! | Autor: Annie80

Link direct la acest mesaj

...sunt curioasa daca un prieten sau o prietena pe care il/o cunosti de ani de zile, ati impartit si bune si rele, ar veni maine la Dvs si var spune ca este homosexual? ce ati face ati continua sa ramaneti prieteni, sau pur si simplu il dati de usa afara?

prieten pe care intre timp l-ati vazut cu o persoana de sex opus? care nu va facut avansuri vreodata, sau nu le-ati bagat in seama ?


Si dak continati prietenia, cum credeti ca ar reactiona sotul/sotia de asta? ar fi de acord ? crede-ti ca v-ar cataloga si pe Dvs ca ati avea preferinte mai putin hetero?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Normal ca as continua prietenia! As fi prietena cu omul, as tine cont de valorile sale nu de orientarea sexuala. Iar partenerul nu ar avea niciun motiv sa se amestece in amicitia mea cu el; asta doar in caz ca ii ar fi teama de avasurile prietenului meu. Stii bancul ala cu taranul care vinde cocosul cel superviril?

_
O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.
_
Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Annais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELIZA MIRON spune:

daca imi este prieten, si eu sunt la fel pentru el, de ce m-ar deranja orientarile sexuale?! E optiunea lui si asta nu are de ce sa influenteze relatia de prietenie in nici un fel din punctul meu de vedere.Iar sotul meu ar trebui sa fie prea ingust la minte sa ma catalogheze pe mine asa cum spui tu... Nu prea vad ce legatura are una cu alta!Fiecare e liber sa-si traiasca viata cum vrea si nimeni nu e in masura sa judece pe altii, mai ales prin prisma orientarilor sexuale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

nu s-ar schimba mare lucru, poate ca l-as intreba ce-i mai face prietenul si nu prietena, e alegerea lui cu privire la orientarea sexuala.

sotul meu, sper sa faca la fel ca si mine, oricum nu i-as putea impune ce si cum sa simta in legatura cu acest subiect, depinde doar de el.

Carla

"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadat cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Bueechner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

daca nu mi-ar afecta prietenia cu el sau relatia cu sotul meu, nu cred ca ar face nici o diferenta...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

pai hai sa o luam altfel....ok...sotul nu are de ce sa fie jenat ca ai un prieten homosexual...ba dimpotriva!...ca nu il mai paote banui ca ti-ar afce vreodata avansuri

DAR:in subiect nu se precizeaza daca e vorba de un prieten sau o prietena....daca e vorba de o femeie care are alta orientare sexuala, atunci sotul nu ar putea sa se simta ciudat? asa cum barbatii pot vedea ca potentiala concurenta prietenii de sex opus ai sotiei, asa nu se pot gandi si ca vreodata, cu o prietena de alta orientare, si sotia isi poate descoperi alte....stari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Cum sa-l/s-o dau pe usa afara? Mai ales daca imi este asa bun prieten/prietena? Bineinteles ca nu, ba dincontra nu as ezita chiar sa ma imprietenesc cu cineva care ar avea alta orientare sexuala. Atata timp cat este un om bun, bun prieten, amic, coleg, nu m-ar interesa catusi de putin ce inclinatii sexuale are!

www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Bineinteles ca nu l-as da pe usa afara! Prietenia nu are nici o legatura cu orientarea noastra sexuala.
Ar fi ceva normal sa fiu putin mirata la inceput, mai ales daca l-as cunoaste de ceva timp... si poate putin dezamagita ca nu mi-a marturisit mai din timp. Dar cu siguranta as intelege si as continua relatia de prietenie! De asemenea nu vad de ce l-ar deranja pe sotul meu.. mai ales ca prietenii mei sunt si ai lui si invers!



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

daca mi-ar marturisi un amik ca este homosexual cred ca ash fi prima care l-ar intreba totul despre: cum e sa fi asha , cum simte, ce face...
Cred ca ash fi mai atenta la sentimentele lui si stiu sigur ca sotzului meu nu i s-ar parea nimik anormal sa fim amici, mai ales ca ash avea cu cine sa merg la coafor, cumparaturi, prin magazine, ca de ash fi sigura ca are inclinatzii feminine.... si ash avea poate curajul sa stau cu el si la o barfa mica... sueta , cum ii zic eu, sa para mai dragut

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Sunt f. curioasa daca prietenul de care vorbesti a trecut deja prin experienta ca cineva l-a dat pe usa afara, banuiesc ca o asemenea intrebare nu vine din neant...

Fostul meu sot are un prieten bun care este homosexual, sunt amandoi asistenti medicali si lucreaza in acelasi spital. L-am cunoscut si eu si mi-a fost f. simpatic. Iar fostul meu sot este definitiv heterosexual.

Nu stiu cine isi alege prietenii dupa orientarea sexuala, ar trebui sa primeze calitatile lui ca om, nu?

Te temi ca sotul tau are prejudecati in privinta asta? Incearca sa discuti pe un caz teoretic, sa-i vezi reactia, inainte de a-i spune ce si cum. De obicei unii barbati reactioneaza mai "sensibil" la tema asta, noi femeile suntem mai tolerante (fiindca nu e vorba de sexul nostru, presupun).


Portugalia 2006: http://family.webshots.com/album/557164596AdFMgt
Eu si sufletul meu pereche: http://family.webshots.com/album/557167184hBwWJt

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

Varul meu are un prieten de familie care e homosexual. Doar auzind de el, nu mi s-a parut o chestie iesita din comun. Insa cand l-am cunoscut, ceea ce m-a izbit a fost discordanta dintre felul in care arata (un barbat la 40 si ceva de ani) si felul sau de a se comporta (feminin dus la extrem). Felul in care vorbea si gesturile sale erau total nepotrivite pentru aspectul sau fizic. Sigur ca accept si respect alegerea fiecaruia oricare ar fi aia, dar senzatia de disconfort pe care am avut-o fata de aceasta persoana, m-a pus pe ganduri. Teoretic pot accepta, dar practic? E adevarat ca nu este un prieten vechi despre care am aflat ca e homosexual. Dar daca ar fi asa, cu siguranta mi-as schimba imaginea despre el, voi fi socata un timp, apoi voi invata sa-l accept si sa-l valorizez asa cum e! Prietenia noastra va capata o alta forma, dar in nici un caz nu l-as respinge! Parerea sotului conteaza desigur, insa nu cred ca mi-ar cere sa renunt la prietenul meu doar pentru ca e homosexual, chiar daca e vorba de o prietena.


"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput