Invatam impreuna

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

In primii doi ani de facultate n-am reusit sa dorm inainte de nici un examen. Toata noapta mi se invartea materia prin cap si dimineata eram zapacita.
Imi aduc aminte de primul examen din viata mea de studenta, a fost la anatomie , oral. Am avut asa niste emotii ca nu-mi puteam opri mainile din tremurat. Aveam in mana o scapula pe care trebuia s-o descriu si din cauza tremuratului o tot loveam de masa ( care era de marmura ). SI din cauza asta cat am vorbit s-a tot auzit un tacanit. Noroc ca pe profesor l-a amuzat copios chestia asta.
Acum, dupa ani multi de examene, nu prea mai am mari emotii inainte de un examen. De ce nu mai am emotii ? Viata m-a invatat ca exista lucruri mult mai importante decat un examen. Ca mi se poate intampla cel mai rau la un examen ? Sa-l pic. Ei si ? Viata mea n-o sa se termine acolo, nu ? Realizez acum ca stresandu-ma nu am facut decat sa-mi maresc sansele de a pica un examen.
Maine am examen .Si n-am nici o emotie. Mai mari emotii am ca ma duc cu fetita cea mica la vaccin .
Nu stiu daca ce ti-am spus te ajuta, la mine trecerea de la emotii si zbucium la calm s-a facut in timp ( cu pierderea unui numar insemnat de neuroni ).

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"This is your time. This is your dance.
Live every moment. Leave nothing to chance.
Swim in the sea. Drink of the deep.
Embrace the mystery of all you can be."


PERLELE RUTICAI Avem perle noi

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

www.sanatatealoevera.ro " target="_blank">Vrei sa fi liber ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Am citit cu maxima atentie postarile voastre.Intotdeauna am fost de parere ca ai de invatat de la cei din jurul tau.Stiu ca nu exista o reteta pe care sa o urmezi.Toti imi spun sa fiu mai curajoasa , mai ales ca invat.De multe ori au avut de castigat altii , care desi nu invatau cat mine erau mai increzatori.Chiar vroiam sa va intreb ca am intrat cu cineva la polemici pe tema asta.Voi invatati , citeati pana in ziua cu examenul sau faceati pauza 1-2 zile, in care va lasati materia sa se aseze.Eu rasfoiesc pana in ultimele clipe uneori(in caz ca nu mi s-a aplecat de la materia respectiva), imi raman fixate mai bine.Am fost contrazisa ca mult mai bine face , cand lasi un interval de timp , in care incerci sa te deconectezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Reteta universala nu cred sa existe!
Eu invatam numa-n sesiune si la unele examene recunosc ca invatam pana-n zori (da' tre sa fiu foarte sincera ca nici nu-mi ramanea mai nimic in cap!).
La altele , care se intampla sa-mi placa materia sau sa fie nashpa profu' ma apucam mai din vreme, stiu, nici asa nu e bine!!
Acu', tu daca esti bobocel, nu prea ai "nasuc" , asa ca eu iti recomand sa stai cu burtica pe carte ca sa nu pierzi anu (daca o mai fi tot asa ca la inceputul anilor '90).
Cand o sa cresti un pic mai mare, cam prin anu' trei...dejaq va fi o alta poveste...
Bafta!!!
ah si sa nu uit, cele mai tari chefuri din Agronomie erau in sesiune

quote:
Originally posted by denisabia

Am citit cu maxima atentie postarile voastre.Intotdeauna am fost de parere ca ai de invatat de la cei din jurul tau.Stiu ca nu exista o reteta pe care sa o urmezi.Toti imi spun sa fiu mai curajoasa , mai ales ca invat.De multe ori au avut de castigat altii , care desi nu invatau cat mine erau mai increzatori.Chiar vroiam sa va intreb ca am intrat cu cineva la polemici pe tema asta.Voi invatati , citeati pana in ziua cu examenul sau faceati pauza 1-2 zile, in care va lasati materia sa se aseze.Eu rasfoiesc pana in ultimele clipe uneori(in caz ca nu mi s-a aplecat de la materia respectiva), imi raman fixate mai bine.Am fost contrazisa ca mult mai bine face , cand lasi un interval de timp , in care incerci sa te deconectezi.

http://community.webshots.com/user/denisabia



mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu citesc in timpul anului la ce imi place si pt. stagii , iar in timpul sesiunii invat doar ziua. TRezirea pe la 7 , invatat , pauza , somn de 15 minutemaxim , invatat. Seara ies in oras, in ultima zi inainte de examen repet materia inca o data si dupa gata , nu mai pun mana pe carte decat cand ma stresez cateodata inaintea examenului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Si eu o timida incapatanata. Imi amintesc cand aveam examenele nu reuseam sa inchid ochii noaptea, iar daca apucam cateva ore de somn visam tot ce invatasem pentru examen.
Cand aveam oralul era dezastru. Imi tremura vocea, eu toata tremuram si niste transpiratii reci pe sira spinarii.
Incercam sa ma incurajez, ca sunt mai buna decat altii, ca ce pot face ei pot sa fac si eu. Ca totul depinde de mine. Dar de cele mai multe ori nu reuseam.
Si inca nu m-am vindecat. Asa ca astept si eu sfaturi. Va citesc
Numai bine.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mdaaa.....imi vine sa ma dau cu capul de pereti.... Am avut cel mai usor examen la care visez materia, am putut sa vorbim , unii au copiat , samd , eram siiiiiigura ca iau exaenul , ma intrebam doar daca imi da 8 sau 10 si guess what?
da , exact , l-am picat.
De ce ? Pt. ca nu i-a placut fatza mea . Innebunesc de nervi.Stau cu subiectele facute de minimum 8 in fatza si nu-mi explic cum m-a picat si cum si-a batut joc de mine......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by denisabia
Chiar vroiam sa va intreb ca am intrat cu cineva la polemici pe tema asta.Voi invatati , citeati pana in ziua cu examenul sau faceati pauza 1-2 zile, in care va lasati materia sa se aseze.Eu rasfoiesc pana in ultimele clipe uneori(in caz ca nu mi s-a aplecat de la materia respectiva), imi raman fixate mai bine.Am fost contrazisa ca mult mai bine face , cand lasi un interval de timp , in care incerci sa te deconectezi.



da... invtzam doar in noaptea dinaintea examenului - cafea, tutun shi materie inghesuita de-a valma.
Bineinteles, nu dormeam deloc.
La examen eram sustzinuta in pozitie bipeda de cofeina de la bord.
"Turnam" pe foaie tot ce am citit, ajungeam acasa, dormeam, si cind ma trezeam nu mai stiam nici macar la ce am avut examen.

Stui ca nu e o solutzie... dar aveam o scuza: lucram in timpul facultatzii. Full time.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

quote:
Originally posted by Elise

[quote]Originally posted by denisabia
Chiar vroiam sa va intreb ca am intrat cu cineva la polemici pe tema asta.Voi invatati , citeati pana in ziua cu examenul sau faceati pauza 1-2 zile, in care va lasati materia sa se aseze.Eu rasfoiesc pana in ultimele clipe uneori(in caz ca nu mi s-a aplecat de la materia respectiva), imi raman fixate mai bine.Am fost contrazisa ca mult mai bine face , cand lasi un interval de timp , in care incerci sa te deconectezi.



Ma bag si eu pe aici...eu niciodata nu am putut sa invat noaptea. Am migrene si nu tineam musai sa mai adaug pe lista un motiv pentru a aparea , mai ales ca in caz de migrena asta m-ar fi scos din 'circuit' o zi intreaga.
Nici pauza de 1-2 zile nu am facut.Invatam gradat, de cele mai multe ori terminam materia cu o zi inainte de examen pana in pranz si mai aveam dupa aia timp sa ma mai uit prin ele. Pentru mine asta cu recititul a fost vital....indiferent cat de bine as fi stiut un capitol dupa ce treceam prin el, nu se sedimenta decat la 'recapitulare'. De deconectat nu prea am putut niciodata sa o fac 'cu totul'...ca si daca ieseam in oras sau ascultam muzica sau ma uitam la un film , tot imi mai trecea prin minte vreo fraza si nu mai stiam de unde sa o iau...asa ca stateam cu aia in cap pana ajungeam langa materiale sa ma lamuresc ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Elise,

am avut si eu in facultate o prietena cam ca tine ....imi aduc si acum aminte de ultimul examen din anul 2, cu o zi inainte de examenul la statistica...ora 7 seara....ea nu citise NIMIC (mai retinuse 2 vorbe 3 prostii de la cursuri - e drept ca nici materia nu era prea complicata)...pe la 10 seara a venit nu stiu ce coleg pe care il simpatiza in taina sa ia niste cursuri de la ea , au iesit pe afara, deh, vara, noapte, licurici...pe la 12 noaptea s-a reapucat de citit.....la 7 cand a sunat ceasul ea termina de citit ultimele 2 seminarii....si dupa examenul pe care l-a luat a dormit o zi intreaga....happy end!

Mergi la inceput