doar 1 la mie a avut curaj ....

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by myrrha

M-au trecut toti fiorii... Parvulescu a murit, dar unde e publicul acela azi?

mami de Agatha (21.08.06)



unde sa fie, sunt parintii nostri, morti de frica pe scaune si uitandu-se in stanga si in dreapta, gandindu-se oare ce sa faca in asemenea situatie. Le era frica, asta e adevarul, o frica intrata in oase, asa incat in mom. cand cineva a spus ceva pe langa subiect nu au stiut ce sa faca decat sa tremure. Nu-s de condamnat, multi au ajuns acolo de nevoie. Nu toti. Erau, asa cum a spus si dl. Parvulescu, si echipele de aplauDaci.
Dar restul, cand totul a revenit la normal aproape ca-i auzi cum respira usurati: gata, am scapat. Suntem asa de siguri ca noi am fi procedat altfel? Cu copii si familii acasa? Nu suntem cu totii eroi.

Cristina
-----------------------------------------------
www.esel-initiative.de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Eu n-am prins epoca aia ... aveam 5 ani la revolutie, dar e trist sa privesti asa ceva! Si da, omul ala a avut un curaj nebun sau pur si simplu n-a mai suportat si nu mai contau consecintele!

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Parvulescu nu este un erou, decat in perspectiva infruntarii cu Ceausescu. Dupa cum spune, era comunist de 60 de ani si "sef" de 55 de ani, punand umarul serios la raspandirea acestei ciume care aproape ne-a distrus.
Pentru el, Ceausescu nu era un criminal, ci unul care a incalcat principiile comunismului.
Si marius are dreptate. Publicul de atunci este aproape de noi, chiar foarte aproape. Credeti ca-s doar parintii nostri? Nuuu...uitati-va in jur, sunt destui Ceausesti mai micuti, inconjurati de cate un public...poate mai putin numeros, dar la fel de indoit din coloana.


poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

quote:
Originally posted by lgireada

Eu n-am prins epoca aia ... aveam 5 ani la revolutie, dar e trist sa privesti asa ceva! Si da, omul ala a avut un curaj nebun sau pur si simplu n-a mai suportat si nu mai contau consecintele!



oare cum priviti voi .. care nu stiati ce-nseamna teama de a vorbi ceva interzis... vremurile acelea??

deunazi am vorbit cu o adolescenta care nu intelegea cum de nu aveam carne , banane , ciocolata, lapte si alte alimente pe care ei le au la discretie. pur si simplu nu inelegea ! era o poveste ?

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Nu-mi aduc aminte mai nimic din epoca aceea si nu pot avea o parere obiectiva despre tot ce a fost. Este trista manipularea oamenilor, cum stateau toti neclintiti, aplaudau la comanda, etc, chestii care le-am vazut acum in filmuletz.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput