Mamici de iulie-august 2007 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Anto, si povestea ta a fost educativa si f frumoasa. Cred ca in fiecare dintre noi exista teama ca nu cumva copilul sa semene cu soacra. soacra mea e o bomboana de femeie si ne intelegem bine pt simplu fapt ca nu comunicam foarte mult, ne vedem rar, nu ne straduim sa ne puapm in fund si manadoua vrem ca baiatului ei sa-i fie bine. asa ca avand scopuri comune, nici nu avem cum sa ne certam.

Andra
14+

"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

luna1, asa ma gandesc si eu, ca daca nu ma panichez prea tare si nu imi fac o suta de milioane de griji are grija DD, ajutat de personalul medical bineinteles, sa fie totul bine si sa nu apara complicatii. oricum eu cred ca in viata e bine sa iei lucrurile asa cum vin si nu sa stai cu drobul de sare... ceva teama de necunoscut este insa indiferent cat ma autosugestionez eu ca totul va fi bine. oricum mai sunt ceva luni pana atunci

Iulia

p.s. si nu cred ca vreuna dintre noi isi doreste sa semene bb cu soacra, indiferent cat de draguta este ea.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mychidutza ai fost tare cu soacra-ta.

Andra o sa mai te pierzi cu firea o sa-ti revii. Eu o singura data i-am zis la moasa "inteapa-ma, taie-ma cu lama fa-mi ce vrei ca altfel ma arunc pe geam". Mi-a zis ca n-am sanse ca sunt gratii apoi mi-a zis "pai bravo, mai ai putin si scoti copilul si tu te dai batuta". Eh, mie expresia "a te da batut/a" nu-mi suna bine si mi-au revenit fortele.

Shamadi eu nu stiu cum sunt spitalele aici (insa voi vizita in curand spitalul unde nasc) dar stiu ca eu sunt f influentabila. Daca m-as fi dus la spital de la primul "au" si le-as fi auzit pe cateva tipand pai as fi urlat si eu sa se vada ca ma doare si pe mine, nu?

Si nu va fie frica, nu nasteti acasa asa usor. Cel mai bine mergeti la spital cat mai tarziu si veti avea senzatia ca a trecut repede. Cel putin la mine functioneaza.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Alina 10 sapt +Cosmin 30 iulie 2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Apropos cui ii era frica de epizotomie, nu se simte nimc cand taie. Absolut nimc. Insa se cam simte cand coase. Adica la mine s-a simtit f mult insa am auzit si de fete care n-au simtit. La mine insa nu a prins anestezia....

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Alina 10 sapt +Cosmin 30 iulie 2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Fetelor, va rog dati-mi o sugestie...
am o migrena absolut ingrozitoare, de 12 ore nu a cedat deloc, nu am putut inchide un ochi, deja incepe sa ma ia cu stare de voma si frisoane.Febra nu am, nu e raceala.
Mi s-a inflamat gingia ,maseaua de minte da sa explodeze, nu stiu exact ce se intampla, cert e ca de la partea stanga a maxilarului m-a luat o durere crunta si de cap, deci nu mai suport.
parca si ganglionii pe stanga is un pic mariti si ma doare toata partea abia pot sa ating locul.Gingia sangereaza,nu pot umbl nici cu periuta pe acolo....
vroiam sa va intreb, are ceva daca iau o aspirina???
ca nu mai suport nici lumina nimic de la durerea asta de cap...abia am putut manca ceva si acum imi vine sa vomit
pls helppppppp

bebika 12+
vacanta Filipine
vavanta Brasil
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Nikole, daca ai ceva de genul paracetamol e mai indicat decar sa iei aspirina!

Deni & Vlad 28 sept 2005 & bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Luna, intr-adevar, ai povestit foarte frumos. Dar chiar si asa, tot n-as naste natural . Poate doar cand a venit faza cu pizza, aici parca am simtit ghimpele ala de foame de dupa cezariana, cand simteam ca as manca si pietre, dar nu puteam sa beau decat apa si ceai. Pentru asta chiar te invidiez

Anto, la bebelusa asta mica va fi mult mai simplu. Acum ca stii care e mersul lucrurilor, ti se va parea mai usor.

Alina Radu Teodor si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

nikole, din ceea ce inteleg de la tine, iti creste o masea. si de aceea ai straea asta cu frisoane, cu durere de cap, stare de voma. o aspirina nu este indicata pt ca in cazuri de genul asta aspirina nu face nimic, decat rau. eu iti recomand sa iei ceva contra durerii, insa nu stiu ce medicamente sunt recomandate in sarcina. am citit in "Ghidul viitoarei mame" al lui Dr Spock ca pt durerile de cap poate fi luat Tylenol, insa sa nu se exagereze si sa fie sub supraveghere medicala. Am inteles ca Tylenolul nu afecteaza bb in trim I si II, insa este interzis in trim III. Eu nu am experienta, fiind doar la prima sarcina, dar cred ca mamicile iti vor da sigur o mana de ajutor. Te pup si spor la trecut migrenele si durerile de masele!




Andra
14+

"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
albumul lui bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Nikole, NU aspirina. Paracetamol da.
Pe mine ma chinuie migrenele in sarcina asta mai ceva ca greturile. Pe mine cand ma apuca fac asa: un paracetamol, stat in pat cu ochii inchisi sau cu lumina stinsa, o compresa rece pe frunte. Si trece. Mai repede....mai incet....dar trece. Pentru mine asta e singura solutie si pe mine ma ia durerea de cap la cateva zile si pana sa gasesc solutia salvatoare m-a durut capul si 48 de ore
Hai, capul sus ca trece

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

nikole, daca iti creste maseaua, e cam nasol. sub nici o forma nu ai voie aspirina. incearca cu comprese reci pe zona afectata si pe ochi, intinsa in pat, fara lumina, poate te mai lasa. lasa ca devii mai inteleapta si ai ce scoate peste cativa ani

iti tinem pumni sa te faci bine repede.

11+

Mergi la inceput