Ce parinte vorbeste asa ?!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ham spune:

zic io ca treaba e mai complicata decat pare; barbatzii invatza repede ca femeile sunt sensibile la vorbe si la copiii proprii; daca ai ceva cu consoarta, profitand de faptul ca crezi ca pruncul nu pricepe ca-i mic (o tampenie- de fapt nu conteaza cuvintele, ci tonul- io vorbesc cam slobod, dar pot spune cu un ton dragastos- "du-te-n pesta ma-ti!" care sa nu afecteze cu nimic pe nimeni, ba kiar sa transmita dragoste...), reiau, daca ai ceva cu consoarta, profitand de faptul ca crezi ca pruncul nu pricepe ca-i mic, cel mai de efect atac e sa tzipi la copil!
acum despre influentza vorbelor urate-n casa- io n-am auzit p-aia mei sa vorbeasca vre-odata urat si totusi sunt spurcat la gura (influentza mediului), io nu ma tzin si totusi niciunul din copii nu a fost auzit de vr-un matur vorbind porcarele; despre faza cu- ce aude, aia repeta, sa va povestesc discutzie;
am 4 copii, din care 2 fete; mama lor imi zice ceva de genul:
-ai putea sa te abtzii de fatza cu fata (era vorba de cea mare, 12 ani)
-fetele, zic io celei mari, azi ce porcarele ai auzit la scoala?
la care, cea mica, 5 ani, gradinitza, se baga-n discutzie si zice:
-mie mi-o zis mihai "sa-i dau m**e lu' ma-ta!" (mihai e un coleg de aceeasi varsta, dintr-o familie de "universitari")
precizez, scoala si gradinitza cu staif, plina de copii de oameni "tari", nu d-alea de cartier!
asa ca eu cred ca nu cuvintele sunt problema, de cuvinte cu sens "urat, porcos, scabros" nu potzi feri copiii (urmaritzi limbajul desenelor animale!), ci atitudinea din spatele cuvintelor- potzi spune "te iubesc!" c-o asa scarba incat sa faca adrisantu' hepatita!)

pisimuky, incearca sa nu lasi copilul sa asiste la varsarea nervilor vostri! (si vezi ca comportamentul este kestie de feed-back, daca al tau partener a fost la un moment dat O.K., inseamna ca undeva gresesti si tu, comportamentul intr-un cuplu nu se skimba unilateral- cuvinte k " Nerusinatule, nesimtitule" si multe altele sunt la fel de nocive k "mortii, pastile, dumnezeii, p... matii".)

nu folsitzi copiii k arma impotriva celuilalt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

quote:
Originally posted by ham
["Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."


Ham, e tare ...
Pisimuky,
Sotul tau provine dintr-o familie in care era multa agresivitate verbala?Am observat ca foarte greu ne depasim conditia, desi aparentele spun altceva. Nu stiu daca cunoasteti genul cu un comportament ultracivilizat in societate , iar nevestele lor posteaza la rubrica "in unul sau in doi mergem mai departe" pagini intregi.
Tu incearca sa te mai relaxezi,cu doi copii mici cred ca e greu tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

E greu sa-i iei apararea unui om care se adreseaza in felul asta copilului lui de doi ani!
El e stresat ca are doi copii? Ce sa zica mama? Ca inteleg ca el e ocupat cu firma.
Nu stiu pe cine injura el de fapt, dar pina una-alta ii adreseaza copilului vorbele astea.
Ma intristeaza si ma uimeste un asemenea comportament.
Pisimuky esti eroina! Ai doi copii pe care vad ca-i cresti fara tata - ba mai rau, in ciuda faptului ca au tata - si mai incerci sa-l educi si pe el. Eu sper sa reusesti.
Cu totii mai gresim fata de copiii nostri, dar sa-i injuri ca la usa cortului!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Ham, nu stiu ce ai inteles tu din ce am postat eu - chiar n-am inteles faza cu "folositul copiilor de catre unul din parinte impotriva altuia", nu era vorba despre asa ceva. Si off topic, niciodata nu am facut asa ceva, sunt total impotriva unui astfel de comportament, ma consider un om inteligent si de caracter, si chiar daca ma cert eu cu domnul meu, pe copil il incurajez intotdeauna sa fie dragastos cu ambii parinti, s-a mai intamplat sa ne ducem la culcare suparati insa pe copil l-am invatat de mic sa-l pupe pe taica-sau in fiecare seara inainte de culcare, indiferent de divergentele dintre noi.Dulcetica, nu stiu daca exista agresivitate verbala in familia sotului meu pentru ca nu mi-am cunoscut socrii, au murit cu multi ani in urma. Eu cred ca limbajul vulgar se datoreaza anturajului.Ramona J, nu ma consider eroina, imi sunt dragi copiii ca lumina ochilor, ii consider cea mai mare realizare a mea, mi-am dorit foarte mult sa am copii si ai dreptate, chiar nu cred ( in ciuda unor opinii, nu e cazul tau ) ca sunt deplasata cand ma supar ca sotul meu vorbeste asa. Mi se inatmpla si mie sa mai am nervi dar nu ma adresez astfel copilului in nici un caz...

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

daca doresti sa intzelegi ce-am vrut sa spun, ai priceput; daca nu, nu!
nu m-am luat de tine sau de el, STIU, din experientza proprie si din ce vaz in jur ca nu exista doar un vinovat, cand omul care tzi-a placut si cu care-ai facut un copil de buna voie, se transforma intr-un animal, undeva gresesti si tu; in acelasi timp am invatzat ca orice poveste are mai multe fetze; sorry, repet, nu o lua k un atac; daca vrei sa ramai cu omul respectiv, vezi, in primul rand, unde gresesti tu (potzi fi prea permisiva, poate cicalitoare, poate ca dai impresia ca-l urasiti sau nu-tzi mai pasa de el, poate...- tu stii mai bine ce) si ce se poate face; daca nu, da-l incolo, decat sa stai in teroare, mai bine lipsa.

PS- majoritatea, kiar daca inconstient, totzi avem tendintza sa folosim copiii k arme in conflictul cu partenerul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Nu m-am suparat pe tine, Ham, nu sunt o suparacioasa ! Da, sunt de acord cu tine ca intotdeauna exista doua variante ale "povestii", indiferent care ar fi aceea.Sunt constienta ca gresesc atunci cand afisez moaca aia de "nu-mi pasa de tine"(sot), ca am permis prea multe ( dar din dorinta de a ne bucura amandoi de aprox. aceeasi libertate de care ne bucuram atunci cand nu eram casatoriti - asa am considerat eu ca trebuie sa fie viata de cuplu, fara ingradiri prea mari, oi fi greshit, ca, deh, om sunt si eu ! ) dar pt. moment nu pot da mai mult.Daca ai citit ce am postat la In unul sau in doi mergem mai departe, ai inteles ca problemele noastre sunt mult mai mari.Oricare ar fi fost parerea ta, eu o respect, si iti multumesc pentru contributie. Iti doresc o zi buna in continuare !

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput