Ce parinte vorbeste asa ?!

Ce parinte vorbeste asa ?! | Autor: pisimuky

Link direct la acest mesaj

De ceva timp incoace nu-l mai suport pe sotzul meu. Din varii motive... La toate astea se adauga, fara doar si poate, unul care ma infurie cel mai tare. Daca copilul face ceva si lui nu-i convine il injura intr-un hal de n-am cuvinte. Va puteti imagina ca-i adreseaza fiului nostru de 2 ani injuraturi de genul : "mortii, pastile, dumnezeii, p... matii". Cum e posibil ca un parinte sa vorbeasca asa cu propriul lui copil. Azi n-am mai rezistat, l-am facut in toate felurile, i-am zis "Nu ti-e frica ca te bate Dzeu, mai, ca altii ar da orice sa aiba un copil si tu vorbesti astfel cu copilul tau?" Nerusinatule, nesimtitule, si multe altele care mi-au venit la gura ca nu m-am mai putut opri... Imi zice ca eu sunt nebuna, ca-s frustrata si imi vars nervii pe el degeaba. Oi fi eu nebuna si nu-mi dau seama ?!

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Nu pot sa zic decat ca imi pare rau ca ai un asemenea om alaturi. Insa nu-i raspunde cu aceeasi moneda, nu-l injura si tu. Provoaca-l la discutzii calme si fa-i eventual educatie daca poti. Daca ar fi un om matur si cat de cat inteligent, ar sti ca asa ceva nu se face ... nu stiu c esa zic ...

Nasterea ariciului junior Pozele mele Poze cu noi si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Sibylle, am incercat sa-i fac educatie. De cateva ori, i-am spus pe un ton cat se poate de calm ca lui i-ar placea sa ma auda pe mine vorbind asa, el cum s-ar simti, apoi i-am mai atras atentia inca o data dar se pare ca degeaba.. Azi mi-am iesit din pepeni complet, nu-mi sta deloc in fire sa injur, chiar nu sunt genul, insa n-am mai rezistat...

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

incearca odata cand e calm sa-l intrebi cum, s-ar simti daca l-ar auzi pe baietel vorbind asa...sa-si imagineze pt o secunda.....
si de-aici dezvolti.

Succes! Poate e mai stressat acum, dar asta nu e o scuza.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

quote:
Initial creeata de pisimuky

De ceva timp incoace nu-l mai suport pe sotzul meu. Din varii motive... La toate astea se adauga, fara doar si poate, unul care ma infurie cel mai tare. Daca copilul face ceva si lui nu-i convine il injura intr-un hal de n-am cuvinte. Va puteti imagina ca-i adreseaza fiului nostru de 2 ani injuraturi de genul : "mortii, pastile, dumnezeii, p... matii". Cum e posibil ca un parinte sa vorbeasca asa cu propriul lui copil. Azi n-am mai rezistat, l-am facut in toate felurile, i-am zis "Nu ti-e frica ca te bate Dzeu, mai, ca altii ar da orice sa aiba un copil si tu vorbesti astfel cu copilul tau?" Nerusinatule, nesimtitule, si multe altele care mi-au venit la gura ca nu m-am mai putut opri... Imi zice ca eu sunt nebuna, ca-s frustrata si imi vars nervii pe el degeaba. Oi fi eu nebuna si nu-mi dau seama ?!

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.



nu injura copilul, te injura pe TINE, de ce, voi stitzi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

exact la ce spune ham ma gandeam si eu.... cu tine are ce are nu cu copilul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Spune i mai bine sa taca cand ii vine a injura. Doamne saracutul copilas!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Ptr ca orice e a "masi"?

Spune-i ca parintii sunt cele mai bune exemple ptr copiii lor, el ce exemplu ii da? Imi pare rau ca se mai adauga si asta la necazurile dintre voi. Atinge-l unde s-ar putea sa-l doara: sentimentul patern.(Nu e bun nici ca sot, acum nu mai e bun nici ca tata?)
Ce ne spunea bunica in copilaire, e ca nu e voie sa ne jignim intre noi, ca si cuvantul "prostule" e un pacat. A functionat pe...viata.
Incearca sa-i explici ca e mare pacat sa injuri orice om, iar copilul lui trebuie sa fie sfant ptr el. Nu conteaza ce face copilasul, orice ar face, e copil, trebuie acceptat, si una e sa te superi pe el si alta sa injuri. Una e sa fi suparat si alta sa nu-l iubesti. Iar cand iubesti nu te manifesti asa. Ti-a frant tie inima de ce vrea sa faca acelasi lucru copilul lui?

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

"Decat sa ii spui celui de langa tine un cuvat urat, mai bine sa-ti musti limba"
Se poate sa fie si el obosit, stresat, frustrat, a venit BB2, dar nu te manifesti asa.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Bine punctat Alex2, Ham si Porumbita. Asa gandesc si eu.Si asta nu face decat sa-mi intareasca parerea ca nu merita sa-mi mai pierd vremea langa un astfel de om. Categoric nu imi doresc sa imbatranesc langa un astfel de om. Divortul e unica solutie...I-am tot spus-o dar azi i-am promis ca o sa ma tin de cuvant. No more tears...Separarea va veni ca o eliberare.Va mai tin la curent cu ce se intampla.

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

pisimuki,imi pare rau ca treceti prin asta....si sotul meu,cand e stresat,isi mai face copilul prost si asta ma enerveaza la culme....insa in rest se poarta cu el f bine,are grija de el,ar face orice pt el...sotul tau cum se poarta cu copiii?

Mergi la inceput