Clipe din trairile sufletelor noastre...(16)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Buna seara!
I-am luat la Claudiu "Defend", monede de ciocolata cu echinaceea, propolis si Vit C, ptr imunitate.
Brenda, bine c-ai scapat de ce se anunta mai rau. Sanatate multa!

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Hop si eu ,la spartul tirgului...
noroc cu conferinta de azi..k v-am mai auzit, k altfel...acum juma de ora am intrat in casa.Mahhh...eu cind plec ...plec! nu ma incurc!

Alma, eu nu am copii (inca) deci ar putea parea k vorbesc in necunostinta de cauza. Nu vreau sa spun prea multe. Eu una si buna stiu. Copilul e copil iar parintele e parinte. Copilul trebuie sa isi asculte parintele...asta e! Pina ce face 18 ani si cica conform legii are dreptul sa ia decizii singur, tot depinde de parinte si trebuie sa il asculte (pt k logic, parintele ii vrea binele si lupta pt aceasta). Nu zic sa nu incerci sa asculti si dorintele ei dar totusi...in final, tu esti adultul si trebuie sa te impui.(in asa fel incit sa si inteleaga cit de cit de ce si cum).
Parerea mea e sa nu faci compromisuri pt niste mofturi de moment ale fetei...k asa i s-a pus pata ei acum. Hotaririle pe care le iei (bune sau rele), te afecteaza toata viata si raspunzi pt ele ...pt k iarasi, tu esti adultul. (am auzit de cazuri cind mai tirziu copilul a spus" pai tu erai mama...ce? trebuia sa te iei dupa mine?")
Gindeste-te cum te vezi peste X ani...dak te vezi fericita, implinita si in stare sa traiesti linga acel om de care nu esti convinsa k e potrivit pt tine. Imagineaza-ti viata alaturi de el zi de zi, cu tot ce tine de asta, gindeste-te k te culci linga el seara de seara si te trezesti linga el in fiecare dimineata. Poti suporta toate astea, fara sa fii sigura k nu ajungi la rabufniri...repulsie...alte neintelegeri? Nu cred k e cazul sa iti impui sa rezisti acum de dragul copilului pt k dak nu reusesti, e pacat sa se termine a2a oara cu un divort.

Marce 35+

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">POOOOOZEEEEE 2005-2006


Vine bebelina mea, Lara-Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Alex, ma bucur k "teoria chibritului" pe care ti-am tinut-o, a ajutat la ceva...desi poate, cind am mai stat noi de vb, ce am zis a sunat uneori prea dur. (sa stii k asa sint eu, nu e de la hormonii de sarcina... ma bucur k iei ceea ce zic asa cum este si nu te superi...ba kiar incerci sa intelegi acel punct de vedere si dak e corect, sa tii seama de el).

Brenda, am vazut mesaj offline ...dar acum am picat acasica si tu nu mai erai. Ma bucur k nu e nimic la ficat. Totusi, niste suplimente homeopate care sa ajute ficatul nu ar strica. Nici cele pt imunitate.

Am bananait azi de la 3 la 10 seara, pe ici pe colo. Am fost pe la Unirea sa rezolv diverse la banca, am cascat gura si pe la reduceri...asa k sa imi clatesc okii, am papat sinugrica la Mc Donalds.
Am fost pe la o prietena ...v-am povestit de ea. Cea cu fetita bolnavioara de malnutritie protein-calorica severa care a divortat anul trecut. Acum "fostul" o da in judecata k sa ii ia copilul pe motiv k ea nu se ocupa de aia mica si k refuza anumite proceduri medicale pt fetitza. De fapt, la mijloc cred k e faptul k au un apt cu 2 cam luat cu credit si el vrea sa puna mina pe el, avind avantaj dak are fata. De kko ...ce sa mai..!

Hai va pup si ma duc sa zac la teveu sa mai uit la serial...
Noapte buna copii! Ne auzim miine!

Marce 35+

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">POOOOOZEEEEE 2005-2006


Vine bebelina mea, Lara-Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Servus,
Vad ca iara ati discutat despre lucruri interesante dar eu nu am puterea sa fac nici un comentariu.
Nu stiu ce sa mai fac... decat sa sun pediatra probabil. Luca a plans si urlat de la 18 la 23 aseara, iar acum iarasi m-a trezit urland.
L-am pus acuma pe burtica si sufera in tacere... nu stiu ce sa-i mai dau... nimic nu ii mai face bine.
Pare a fi burtica ptr ca se chirceste si da din picioruse, dar e prima data cand are crize puternice si dimineatza...
Simt ca nu mai pot.. aseara am facut de toate: plimbat prin casa, leganat in bratze, in scoica, formula 1 cu scoica prin casa, masaj, tinut pe balcon, foen ... doar dupa baitza si ultima masa de seara s-a mai calmat...
Stiu ca trebuie sa fiu calma, dar acuma plang si ma intreb unde s-au dus optimismul si veselia mea... sint atat de obosita, incat nici macar nu mai pot dormi ....
Ma duc sa-mi fac cafeaua si sa vad ce aduce ziua asta...
Pupici

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Neatza... Va servesc cu o cafea?

Yagmur, nu stiu ce sa zic. Imi pare rau k treci prin asa perioada grea si ma gindesc cu groaza la ce ma asteapta. Ce iti pot spune din ce am mai citit... Ai incercat sa ii dai ceai de chimen cu fenicul? (Eu am luat unul de la Humana sa il am). Am auzit k mai cedeaza colicii si la ceiutz. Sau...alta idee...de ce nu incerci sa ii schimbi lapticul praf? Sint multe tipuri pe piata. Poate asta pe care il bea nu e totusi potrivit pt el. De ex, exista unul de la Humana hipoalergic. Nu stiu...poate ajuta.

Marce 35+

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">POOOOOZEEEEE 2005-2006


Vine bebelina mea, Lara-Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Neatza!

Mai,de ce nu faceti cafea? Hai c-o facui io,serviti-va!

Yagmur,sint momente cind nu ai ce sa faci! Pur si simplu.Ti-am zis,cind citesc postarile tale,imi amintesc de Diana,de chinurile prin care a trecut ea si sperieturile si oboseala pe care le-am tras eu.....
Insa o sa vezi ca se vor rari crizele astea,oricum in jurul a 3 luni,inceteaza de tot,la unii mai devreme,la altii mai tirziu un pic.
Tot ce iti trebuie este RABDARE!
Si sa nu disperi.Sa te gindesti tot timpul ca mai e un pic si trece,sa te gindesti ca o sa vina zile si nopti de liniste.
Peiatrul l-ai mai consultat?


BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Neatza!
Yagmur, imi pare asa de rau... din pacate asta este perioada colicilor, e foarte chinuitoare si pentru bb si pentru mama, iar unii bebei, cum a fost si Sara mea si vad ca si Luca, pur si simplu nu reactioneaza la nici un fel de tratament... nu pot sa-ti spun decat sa fii tare si sa te gandesti ca va trece in curand. Pe Sara o mai linistea cand dormea pe burtica, si mai ales daca o tineam pe burta mea, multe nopti asa am si dormit cu ea, pentru ca cedasem si eu nervos si doar asa dormea... dar daca nu ai un somn foarte usor, nu e deloc recomandat sa faci asta. Eram si eu disperata, ii dadeam Espumisan, Debridat, Bonnisan, ceai de anason si chimen, aveam grija sa scoata aerul dupa masa, ii puneam saculeti cu sare incalzita pe burtica... dar 2 pediatri (si doctorita noastra, si maica-mea, tot pediatru) mi-au spus ca nu prea e nimic de facut, decat sa am rabadare pana trece etapa asta... stiu ca e usor de spus si greu de facut... Va pup, si sper din tot sufletul sa treaca cat mai repede.

Ameera si Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Yagmur, of, imi pare tare rau :-(
Inafara de sfaturile excelente ale fetelor, pe mine m-a mai invatat Culcer ca atunci cand il culc, sa inclin putin patutul in care doarme in asa fel incat sa fie cu capul un pic mai sus de picioruse, ca sa iasa gazele.. Dar nu cu perna (bebeii asa mici nu au voie sa stea cu perna) ci inclinat patutul cu totul.. Sau culca-l pe burtica pe pieptul tau, tu asezata fiind pe niste perne ca sa il tii tot asa, cu capul mai sus..
Mai maseaza-i burtica in sensul acelor de ceasonic usor, usor..
Curaj, ca trece. Nu iti pierde zambetul si rabdarea :-(


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Oricum, pentru constipatie chiar ar trebui sa vorbesti cu pediatra pentru ca dureaza prea mult.. Poate este laptele tau prea gras, cine stie.. Sau poate, cum zicea Marce, trebuie sa schimbi laptele praf..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Pup pup...

Fetelor, veniti la o cofi si un suc, miine, simbata 27 ian, la mine?



Marce 36+

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">POOOOOZEEEEE 2005-2006


Vine bebelina mea, Lara-Ioana!

Mergi la inceput