Clipe din trairile sufletelor noastre...(16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Pai ce facem? Dezertam acum?
Pe de o parte un copil cu un singur parinte tot va ramane cu un mic handicap social, ptr ca cei mai multi copii au 2 parinti, nu neaparat ptr ca parintele cu care traiest nu ar putea suplini lipsa celuilalt. Iar responsabilitatea noastra este sa incercam sa ii explicam, realist si pe intelesul lor, cum stau treburile.
Am vazut un film in care, era un tata cu 3 baieti, mame diferite. Deja baietii erau mari (crescuti de tata de mici) si unul il intreaba pe tata lui de ce e plecat mama lui si daca el, tata, nu are nici o vina. Sau ma rog, daca nu cumva vina ii apartinea.
Ma gandeam ca la un moment dat tot noi vom fi acuzati ca nu suntem ipmreuna cu celalalt parinte.
Alma, pe de o parte sunt de acord cu Gabi, daca nu e omul cu care ai dori sa ramai, numai te tine ocupata. Pe de alta parte cred ca, desi nu sunt femeie, te inteleg cel mai bine de aici. Nu stiu daca tu cauti pe cineva cu care sa imbatranesti impreuna. Ptr ca daca nu, e ok. E ok ca e el, ca esti fericita acum, si...pana la batranete mai este. Dar, cum ma trageau de urechi si pe mine fetele, vezi, e implicat si copilul. Si e asa de greu sa le multumesti pe toate. Eu asta ma straduiesc sa fac, desi ma omoara cu lipsa timpului.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Gabi, problema e ca nu vrea sa auda de altcineva, chiar i-am zis ca o sa-mi fac o familie cu o persoana pe care o indragesc si care va fi potrivita pentru amandoua si mi-a zis ca daca fac asta, ea se muta cu tati. Stiu ca nu ma santajeaza, o cunosc si stiu ca ii e greu. Ea a fost foarte atasata de tatal ei si inca mai este, insa vede ca el s-a racit, se vad mai rar decat inainte... Are prieteni la scoala care povestesc de acasa si ea e singura cu parintii divortati si chiar daca nimeni nu o trateaza diferit (unii dintre ei nici nu stiu situatia), ea aude vorbindu-se despre mama si tata si se simte in inferioritate. Am citit destul pe tema asta si multi adulti care au crescut doar cu un singur parinte au ramas cu tare emotionale din cauza asta.
Stiu si ca un parinte singur e preferabil unei familii atunci cand atmosfera in care creste copilul nu e propice educatiei lui, insa daca nu exista probleme grave in familie, cred ca ar trebui sa ne gandim mai mult la copii inainte sa divortam pentru ca, odata devenite mame, nu ne mai apartinem intru totul.

_
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Adica e complicat sa introducem in viata copiilor o pesoana noua, de care stim din start ca nu va ramane in viata noastra, ptr ca ei sa leaga afectiv de el/ea si odata sfarsita relatia, ptr copil eo noua ruptura.
Eu prefer sa nu-mi prezint iubitele copilului meu, desi asta complica pe alta parte relatia cu Nani, ramanand singura prezenta feminina si accentuata in viata lui.

Cati, nu ma simt disperat si daca asta demonstrez in unele momente, e ceva ce ea nu stie si nu va stii niciodata. Ptr ca momentele cand ar fi impresionat-o (sau nu) disperarea mea au trecut de...mult-mult timp.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Alex, nu stiu daca el ma face fericita acum, insa il cunosc de multi ani, e o persoana de incredere, Diana s-a obisnuit cu el, dar are lipsuri cu care eu nu ma pot impaca. Nu locuim impreuna pentru ca el s-a mutat in Bucuresti cu jobul, ne vedem in weekenduri, el isi doreste casatorie si copii, insa eu aman mereu.

_
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Alma, pai eu cred ca ne/am gandit , nu? Apoi la cat de echilibrata si cerebrala esti tu, ma mir ca nu stii ce ai de facut cu relatia actuala! Frumoase poze, o sa pun si eu intr-o buna zi...

Ioana, si eu i-am vorbit baiatului despre Cata...Nu voia sa-si bea sucul de portocale , asa ca i-am amintit cum ea avea la munte o canita cu pai si el o voia asa de mult...Efectul a fost cel scontat, si-a luat imediat in primire canita si a baut tot sucul!
Cat despre gradi, acum nu merge pentru ca e in recuperare, dar s-a schimbat destul si el, in sensul ca a evoluat.Noi n-am avut probleme cu oala, doar cu ...obraznicia...!
Poate o sa ne vedem cumva, eu stiu, mai iesim la un munte, ceva? Suntem disponibili dupa ce ne operam din nou. Asta fiind dupa Paste,ar ramane pe la jumatatea lunii mai...
In alta ordine de idei , te admir f mult pentru felul in care te "zbati", din ce stiu de la Ril...

Ril, prietenul nostru, care ne-a vizitat la spital si ne-a facut o mare bucurie!

Va doresc o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Alma, imi pare rau pentru situatia asta. Ma bucur ca a mea e inca mica, desi si ea mi-a spus de multe ori ca vrea un tata sau ca vrea un fratior. Chiar daca nu stie ce inseamna "tata", doar intuieste. Situatia se complica cand copilul creste si evident isi spune si el parerea cu privire la potentialul viitor membru al familiei. CAnd avea Cata cateva luni, toti imi spuneau "ce mai astepti, cauta-i un tata, acum, cat e mica !" Ma scoteau din sarite, noroc ca s-au potolit.:)) Dar Cata are un tata, chiar daca biologic... Bun, rau... ala e.
Sunt convinsa ca e foarte importanta parerea copilului. Dar daca tu nu simti ca el e alesul... nu stiu ce sa zic... Cred ca, din punctul asta de vedere, e bine sa alegem pana la urma o persoana alaturi de care ne imaginam ca am putea imbatrani, copilul creste si isi ia zborul. Si mai tarziu tot copilul ne va reprosa ca am facut compromisuri. Am avut ocazia sa fac compromisuri, adica sa-i gasesc un "tata" Catalinei, dar, daca eu nu as fi fericita ( si doar multumita, sa zicem ) cu acea persoana, oare i-ar fi mai bine lui Cata ? Nu cred... Iar mie, nici atat. Poate doar o perioada scurta de timp.
Ma doare capul, m-am trezit cu durerea asta... Sa aveti o zi buna ! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Gabi, zau, m-am gandit si eu s-o las in pielea goala la masa... Da' parca nu-mi vine s-o fac. Desi am amenintat-o ca o dezbrac.:)))

Cati, Cata se uita mereu la pozele de la munte si cel mai mult ii place filmuletul in care se cearta cu Raducu.:))) Iar acum cateva luni, chiar ma foloseam de pasiunea ei pentru pozele si filmuletul ala... Daca voiam cateva minute libere, o lasam sa se uite la pozele alea si statea nemiscata la pc.:)) Altfel, ce sa zic... ma simt mai nesigura cu drumul ales, dar sper si eu ca va fi bine. Sunt clipe in care ma gandesc cum de am lasat un job sigur si bine platit, insa imi aduc aminte si de programul pe care il aveam... Deocamdata, am un program aproape la fel de incarcat, dar, daca va merge bine, sper sa reusesc sa imi castig acel timp liber si pentru Cata.:) Pupici lui Raducu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha68 spune:

Buna dimineata!

Am venit si eu la cafea, cu cafea cu tot , s-o mai vorbesc si eu putin si cand deschid vad ca nimeresc in toiul discutiei... si ce discutie!!!
Ei, pai sa va spun din "esperienta" mea cu copil mai mare totusi... Denisa cand avea 3 ani, intr-o zi cand s-a suparat ca nu i-am dat voie sa faca ce-a vrut mi-a spus ca o sa ma paraseasca asa cum a facut-o tati si o sa ma lase singura sa plang!(si doar eu hotarasem pt binele nostru, nu el). Inutil sa va spun ca m-a durut remarca si-am suferit... dar a trecut! Mai tarziu, orice barbat ii placea, facea in asa fel incat sa-i intre pe sub piele si-i punea invariabil intrebarea "Vrei sa fii taticul meu?"... asta a fost perioada cand tot explicam tuturor ca nu eu o invat, ca ea isi doreste un tata... era penibil oricum!
Acum, de cand cu marele esec si mai ales pentru ca ea n-a simtit nimic (ea care ii alunga numai din priviri daca simtea ca ceva nu e in regula...si de multe ori chiar avea dreptate, chiar daca nici macar nu-mi placea de respectivii) nu mai vrea nimic, mai precis imi spune ca e super ok asa si in niciun caz sa nu mai caut pt ca e sigura ca cel potrivit va veni fara sa fie cautat. Si asa cred ca e!

Acum Alma, fii foarte atenta la ce spui, la felul in care te porti, copiii speculeaza orice indispozitie si sufera odata cu parintii. Daca esti trista, ea intelege ca va lipseste ceva, daca nu ai suficienti bani, ea traduce asta prin "ne trebuie un tatic sa ne ajute", daca nu reusesti sa repari ceva si esti stresata, ei ii e clar ca este nevoie de un barbat. Si incet, incet manipuleaza totul pentru ca vrea ca tu sa fii fericita sa poata si ea sa fie fericita!
Un copil multumit si fericit cu parintele prezent, respinge ideea de "parinte nou" din teama ca n-ar mai fi iubit la fel sau ca pe el nu l-ar accepta noul parinte... De-aia e si greu sa prezinti pe cineva copiilor, pt ca ei in prima faza sunt reticenti indiferent de cat de bun(a) ar fi respectivul(a). Si daca se ataseaza afectiv si nu este ceea ce dorim, vb lui Alex, ei sufera din nou, poate si mai mult! Ei, dar pana la asta, o sa mai treaca apa multa pe Dunare! Cel putin la mine

Ioana, sper ca cea mica sa semene cu cea mare cu care n-am avut parte de ce spui tu... dar dac-o fi, asta e! Ma-narmez cu o camera video si inregistrez pt cand va fi mare sa ne amuzam! Ce sa fac?

Danim, sanatate maxima, pe la noi bantuie nu stiu ce viroze respiratorii cu complicatii mari, au murit f multi, din cauza pneumoniilor galopante si spitalele sunt in carantina... deja ma ingrozesc cand aud stirile! Dzeu sa ne protejeze pe noi si copiii nostri!

Pupici la toate fetele si la baietii nostri!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Miha, sunt ingrozit de atatia virusi. Copilul prietenei mele are hepatita. Deja incep sa devin ipohondru, de teama ptr sanatatea copilui meu. O noua samanata de paranoia.
Sa va spun ce faceam noi sa nu patam hainutele. Am folosit mereu babetica din plastic cu buzunaras. Nu ajuta prea mult, dar noi asta am folosit. Nu ajuta ca era un timp in care fi-miu constata brusc ca este satul si la urmatoarea lingurita isi facea greata numai cand o vedea. Nu dadea semne, nu o refuza, nu de4schidea gura, ci vomita pur si simplu. Nici buzunarsul ala nu ne mai ajuta. Acum daca o pun o blocheaza sus pe masa (nu prea am folosit nici scaunul de masa, asa ca l-am si dat demult) si cum masa e cam sus, se spanzura cu ea blocata pe masa Mai sunt si bavetici tip vesta sau cu manecute. Oricum nu va disperati, asa am fost toti, si hainutele astea oricum raman mici curand, deci nu e mare lucru ca raman patate. Ptr pete de suc de morcov, care se incapataneaza sa iasa, si asa portocalii mi-era rau sa le vad pe bleo-ul body-urilor, puneam cu un betisor de ureche putina paste de Cif verde, cu clor. daca nu era prea de calitatea culoarea se putea sa se decoloreze putin, sa fie mai deschisa, dar nu ajungea la alb, ca si cu Ace. Lasam cateva minute si spalam. Ce sa faci, viata te invata.

Cati, sanatate multa la puiut!

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Seara buna!

Si io sint ingrijorata cu virusii.Dianei ii curge nasul,zilele trecute a durut-o si in git,dar a trecut cu tantum verde,aseara era infundata rau.Io am atacat cu Oscillococcinum,doza soc,insa tare as vrea s-o vada si doctorita ei,ca ma infioara ce vad la Tv.......Si mi-e o frica,de mor.Deci,Alex,nu esti singurul.....

Alma....hmmmmm......io am observat-o pe Diana ta.da-mi voie sa spun ca ultimatumurile astea sint un pic de rasfatz la ea,desi vad ca tu excluzi din start ipoteza.Dar eu zic ca e rasfatz in momentul in care pune conditii si da ultimatumuri.Aminteste-ti cum a procedat si in ajunul plecarii tale in franta.
Cu copiii e mai greu un pic.Poate ca asa stie ea sa-ti arate dezamagirea ei pentru faptul ca familia nu este ca a alotr copii.Poate altfel nu poate,nu stie cum,insa,incearca sa o faci sa inteleaga(desi e cam greu la virsta lor) ca nu va puteti hazarda sa faceti planuri deocamdata.
Despre relatia de acum....nush ce sa zic....noi am vorbit mai multe,tu stii parerea mea,insa nu inteleg parerea ta.Acum spui ca nu este ceea ce-ti doresti,mai acum citeva saptamini totusi,erai de alta parere.....
Cred inca o data ca trebuie sa iei o pauza de "turbulente" in care sa-ti revezi prioritatile si in care....de ce nu? sa tii locul si de tata fata de Diana.Pina va apare cel care cu adevarat ii va fi tata!

Azi am fost la doctor.Bilirubina aia pacatoasa cica asa este,e scrisa gresit si e buna.
Insa VSH-ul,colesterolul,calciul si magneziul la limita.....nu i-au spus nimic domnului doctor....drept pentru care,foarte gales,mi-a zis:"n-as putea sa-ti spun de ce nu te simti tu bine.O sa-ti dau niste vitamine si Calciu.Si mai vedem"......
Asa medici.....sa ne traiasca!

Cum facem cu virozele? Ca io chiar m-am speriat!

pup pe toti!



BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput