Clipe din trairile sufletelor noastre...(16)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Poveste:

Ieri la facultate,doamna casiera imi spune sa merg la rectorat,sa fac o cerere catre rector in care solicit scutirea de penalitati,si cu nr.de la cerere sa merg la ea sa mi-l treaca pe chitanta.Mi-a specificat ca secretara rezolva pe loc problema....
Bun.Zis si facut.
Ajung in jurul prinzului,astazi,la rectorat.O cladire somptuoasa,ziceai ca intri la Mariott.Ma abordeaza un individ trecut de 50 de ani,cu alura de comunist,o sapca de acelasi gen pe cap si imbracat cu un costum de prin anii '70 la care nu-i lipsea o cravata soioasa.Nu va mai spun de aspectul sau fizic,ca ziceai ca acum a venit de la coada vacii.Genul de pensionar care se plimba toata ziua ca nu are ce face.
El: "Dvs.unde mergeti?"
Eu: "Buna ziua! Merg la secretara rectorului"
El: "ce treaba aveti cu dinsa?"
Eu: "Am de depus o cerere"
El: "S-o vad!"
Scot cererea,ca proasta,i-o arat,o citeste foarte important,dupa care mi-o trinteste pe masa din fata lui:
El: "Nu se poate."
Eu: "De ce?"
El: "Doamna secretara mi-a interzis sa mai dau drumul persoanelor care vin pentru penalitati.Nu se mai fac scutiri de penalitati"
Incep si-i explic ca am fost ieri la facultate,ca m-au trimis de acolo,ca am intrat si in audienta la decan,ca bla,bla.Tipul ramine frem: "NU!"
Il rog sa o sune pe secretara si sa mi-o dea la telefon.Avea pe masa doua telefoane.Refuza si imi spune ca-mi da nr.de tel,sa poftesc afara si sa sun de pe telefonul meu daca vreau.
Iau nr.de telefon si-i spun scirbita:
"Meritati sa venim cu televiziunea pentru cite mizerii ne faceti pe banii nostri cu imputita voastra de facultate"
ies si sun.Imi raspunde o doamna care spune ca nu la numarul acela e secretara si imi da numarul unde o pot gasi.
Cu ultima urma de calm pe care o mai am,sun a doua oara si imi raspunde o voce groasa de femeie:
Eu: "Doamna secretara?"
Ea: "O clipa......(Draga vezi ca e o individa la telefon care a fost jos si a amenintat cu televiziunea.Vrea scutire de penalitati)"
Vine o alta voce groasa la telefon:
Ii spun despre ce este vorba,nu ma lasa sa termin si imi spune taios:
Ea: "Doamna,aveti un contract.Nu exista plata fara penalitati daca ati intirziat.Ce ati pazit pina acum? Si ce inseamna asta sa ne amenintati cu televiziunea? E posibil sa faceti asa ceva?"
Eu: "Doamna motivele pentru care nu am platit la timp sint niste motive serioase,altfel nu veneam pina aici sa ma rog de Dvs.Am fost in audienta la domnul decan si am fost indrumata sa vin asa depun cererea"
Ea: "Veniti vineri cind sint zile de audienta.Dar sa-mi spuneti si mie cum va numiti...."
Ii dau numele dupa care imi inchide telefonul....

Oameni buni,oare traim intr-o tara dezvoltata? Oare vom ajunge vreodata la gradul de civilizatie al celorlalte tari? Mai dureros este ca toate astea se intimpla pe banii nostri.

Termin cu problema asta si nervoasa il sun pe unul care imi promisese ca ma ajuta intr-o problema.
M-a plimbat de la Universitate la Dorobanti,am stat si am asteptat acolo 2 ore,in frig,am rezolvat o parte din treaba,dupa care nu mi-a mai raspuns,desi imi spusese sa ma duc inapoi la Unirii....
M-am enervat si am venit acasa si nu mai vreau sa stiu de nimeni si de nimic.

In alta ordine de idei,in tot periplul meu prin oras,am ajuns intr-un loc care mi-a trezit amintiri dureroase.Am trecut de multe ori pe linga locul acela dar niciodata nu m-am apropiat sau nu am zabovit pe acolo.De data asta am facut-o si m-a rascolit profund.
Si mi-am dat seama de un lucru: am rezistat valurilor vietii si rezist in continuare,numai si numai pentru ca fug de amintiri si poate si de mustarrile de constiinta pe care poate ar trebui sa le am uneori legat de aceste amintiri.
Dar totusi,se spune ca trebuie sa ne impacam cu trecututl nostru,sa acceptam amintirile pe care le avem......
Voi ce parere aveti?

Nota:am intrat intr-un magazin in plin centru,magazin luxos,unde reducerile erau masive:orice cumparai te costa 10 lei.
Am cumparat un pulover cu gluga tivit cu fir argintiu,doua bluze cu mineca lunga,un hanorac de bumbac si un fular.....toate pentru Diana.....
Marimea mea.....cind s-o coace!

Ma duc sa ma odihnesc si sa uit.....iar sa uit?

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danim spune:

neatza :)

Cati, io pe a mea am dus-o la 3 ani. aici sunt ore si pentru copchii mai mici, da' nu prea le gaseshti patine. in vara o pun si pe aia mica. aia mare a mers destul de repede si nu i-a fost frica si acum face progrese pe zi ce trece. cred ca de la 3 ani sunt mai capabili sa asculte ce li se spune.

cu aia mica poate imi iau si eu ore, ca sunt unele speciale in care parintzii si copii invatza impreuna (asta daca atunci cind e singura nu face ce i se spune, ca sincera sa fiu nu prea ma incinta sa dau cu fundu' de gheatza :)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Brenda, la noi cereri pt reducerea platei se accepta din cand in cand, dar in prima faza tb acordul decanului. Nici nu stiu daca e nevoie de acordul rectoratului.
Asta insa depinde de Charta Universitatii, acolo scrie in general cine ce fel de responsabilitati are.
Sanu te dai batuta, totusi tb sa existe o cale de scapare. Eventual daca ai incerca sa mergi in vara sau sa repeti anul?
Cat despre marimile din boutique-uri, eu la marimile mele sunt considerata norocoasa daca-mi gasesc ceva... (am 59-60 kg la 1,70, deci nu-s foarte grasa....)

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by brendamitran
Dar totusi,se spune ca trebuie sa ne impacam cu trecututl nostru,sa acceptam amintirile pe care le avem......
Voi ce parere aveti?

Nu putem uita, numai daca suferim de Alzaimer. Insa putem ajunge la stadiul in care amitirile nu mai dor, nu mai fugim de ele, nu ne mai produc suferinta cand le rememoram.
Acum, ce parere am, e total diferit de ce fac, stiti voi mai bine.
Imi pare rau ca nu ai rezolvat nici acum cu facultatea, mai ales ca ai plecat cu asa avant, si uite de cate tampenii te lovesti. Insa fi curajoasa, si nu ceda, ptr ca in final e spre binele tau sa ai diploma aia.
Cati, multumesc mult de oferta, ma simt bine, dar am sa iau in considerare masajul, cum sa refuz. Nu stiu despre ce poze zici, ca eu deseori ma pierd printre paginile de aici, insa te asigur ca barbati mai sexy ca Ril si Alex e greu de gasit.
Mereu uit sa-i transmit lui Ril ce baiat frumos are. Sa fie sanatos si destept. Am vazut intr-o zi adresa de poze si eram super curios.
Marce, mai un pic. Particip si eu la galerie.


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Dragii mei,am iesit cu fatuca mea si am mancat prajituri la cofetarie.Iaca m-am rasfatat cu tarta cu fructe(preferata mea) si o mascota,iar Diana cu ecler cu ciocolata.....
Frig al naibii afara,desi n-am mai simtit nimic cat am umblat eu azi.

M-am delectat si prin librarii astazi si am vazut cartea Mihaelei Ceausescu,"Nu regret,nu ma jelesc,nu strig"....Am vrut s-o cumpar,nush de ce n-am cumparat-o,acum imi pare rau,la urma urmei,cred ca toate marturiile acestea vor deveni valoroase in timp.

Bantuind eu de la Universitate spre Romana ce vad? Unde au fost atarnate beculetele de Craciun,pe tot bulevardul sint atarnate insemnele Windows....cu ocazia sosirii lui Bill Gates.....ridicol,zau,cum aratau atarnate acolo.
ma intreb,cand o mai veni Papa,vom atarna niste cruci?

Alex,lupta n-o mai duc,ma tot gindesc ca sintem in Romania si ca,daca voi continua nu-mi voi face decit rau.dreptatea nu este ceva obisnuit la noi in tara.Asa ca urmarile se vor abate tot asupra mea.
deci....voi da licenta la vara si voi vedea cum si ce va mai fi pina atunci.

Am uitat sa va intreb: produse de la Apimondia foloseste cineva?
M-am oprit astazi la magazinul lor de desfacere de pe Dorobanti si am luat ceva impotriva caderii parului si pentru Diana un energizant-vitaminizant.

Hai,va pup,poate mai viu in seara asta....


P.S. Am fost amenintata ca voi fi data in judecata,sau ceva de genul asta de catre o persoana pe care nici nu o cunosc si cu care nici nu m-am intersectat,persoana care a considerat ca postarea mea de mai devreme referitoare la intimplarile de pe celalalt forum,o privesc pe dansa.
Ce parere aveti?


BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

In data de 1 februarie, intre 19:55 si 20:00 ora locala se sting toate luminile pentru a sensibiliza puterile lumii si a lua masuri impotriva incalzirii planetei.

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Brenda, se pare ca nici ziua asta de miercuri n-a fost mai buna decat cea de marti...
Marce, peste 2 saptamani ziua cea mare? tot miercuri?
Char in 14????

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

16 februarie. Ca de e pe 14 era simplu cu numele nu? Avem o Valentina!
Interesant, Brenda, eu nici la stiri nu mai ajung sa ma uit. Adorm ca mosii, motaind cu telecomanda in mana. Macar sa nu fim luati prin surprindere.
Poate treceti pe la "In unul sau doi..." E un subiect despre "ex-ul".
Noapte buna la toti!

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Viata trece peste mine fara sa-mi dau seama... Oamenii se casatoresc si se despart mai repede decat as putea sa-mi imaginez. Desi viata mea se desfasoara mai repede decat as putea sa-mi imaginez tot nu pot concepe ce se intampla in jurul meu. Oamenii daseaza, se iubesc, se cearta apoi se despart. Totul e comun, nimic nu mai socheaza. Viata trece prin fata noastra si suntem simpli spectatori. Toti ne dorim perechea perfecta, dar nu apare si luam orice ne sta in cale in idea ca ea reprezinte perechea care ne poate aduce fericirea. In aceasta graba cotidiana nu mai avem timp sa alegem, luam lucrurile asa cum au fost ele date fara discernamant... Totul se petrece in afara noastra, nu mai avem timp sa ne cunoastem, sa discernem, sa facem alegerea potrivita. Totul se petrece acum, mizezi, poate vei castiga, esti spectator, viata trece pe langa tine... Visez sa mi se intample si mie ceea ce vedem cu toti in filme. Visez la perechea ideala care va putea opri nebunia cotidiana pentru a putea lua o decizie matura legata de viata ei, a mea, a noastra, fara a participa in acest timp la evenimente cotidiene, rupta de lume, rupta de realitatea crunta si rece. Societatea ne impinge mai departe sa actionam fara discernamant, fara asteptare, fara a putea sa ne alegem lucid calea mai departe. Decizia apartine soartei, acum mai mult ca niciodata suntem impersonali, cand ne strangem impreuna avem un spirit de turma, nu mai avem rationament, nu mai alegem pentru noi insine, facem parte din turma, mergem acolo unde bate vantul si ne minunam unde am ajuns... intre timp ne identificam cu aceasta fata fara sentiment, cu acest pseudo eu, cu cotidianul, urbanismul, lumea de la televizor .... Oare nu mai suntem in stare sa rationam, nu avem curaj sa luam viata in piept, sa traim asa cum vrem noi insine, dezbracati de cotidian si de umbrele ce ne ies in cale ademenitor fara a avea substanta? Ne adancim in comercial ...
Am o personalitate de vanzare ....
Cine ofera mai mult?

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Neatza!

Am facut cafelutza,dar nu stau mult,ca ma pregatesc de plecare cu copila la radiografie.....

Se anunta vreme naspa si astazi.
Gata cu caldurile!

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput