Trebuie platit 3% la stat?

Trebuie platit 3% la stat? | Autor: codruta_grg

Link direct la acest mesaj

Stiu ca din 2007 se plateste la stat 3% din valoare incasata in urma contractului de vanzare-cumparare, in momentul intabularii. De cine se plateste? de vanzator sau cel care intabula?
Noi am vrut sa ne intabulam cu un teren anul trecut (cand am si facut act de vanzare cumparare cu cineva), dar cei de la CF au gresit si abia saptamana aceasta au rectificat. Deci ne intabulam abia acum. Trebuie platit si in cazul asta 3%? sau nu, ca noi am cerut intabularea anul trecut.
Poate stiti, si ma lamuriti si pe mine in cele 2 probleme...


Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Vanzatorul plateste 3% daca are terenul de mai putin de 3 ani sau 2% daca il are de mai mult de 3 ani!
Acest impozit se incaseaza la notar in mom in care se face contractul de vanzare cumparare!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Aici e vorba de cel care a fost 16% anul trecut?

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

quote:
Originally posted by codruta_grg

Aici e vorba de cel care a fost 16% anul trecut?

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi




despre acela este vorba intradevar. nu stiu despre ce zici tu la intabulare. noi am avut cadastru si intabularea facute mai demult.

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Exemplu: daca vreau sa imi vand apartamentul, platesc la notar 3% din banii incasati (cat scrie pe contract) + onorariile lor (cca 60 milioane lei)?

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Un exemplu mai concret. Noi am vrut anul trecut sa ne intabulam un teren dobandit de la bunici (deci nu cu contract de V-C). Cei de la CF au incurcat lucrurile si abia anul acesta il putem intabula. Noi am vandut anul trecut o parte din teren, cand am facut si contractul. Se va finaiza anul acesta. Eu trebuie sa dau ceva la stat, notar, etc?

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

quote:
Originally posted by codruta_grg

Exemplu: daca vreau sa imi vand apartamentul, platesc la notar 3% din banii incasati (cat scrie pe contract) + onorariile lor (cca 60 milioane lei)?

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi




onorariile la notar le plateste cumparatorul, nu vanzatorul. tu ai plati doar impozitul la stat.

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

codruta, cumparatorul apartamentului tau v-a plati onorariile notarului, tu v-a trebui sa platesti doar cei 3%, asa cum a spus si
ninocikap.
Incearca sa vorbesti cu cel care cumpara si sa declari mai mica valoarea apartamentului, asa ca vei putea sa economisesti niste bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Multumesc
Eram cu gandul la notar, in ideea in care si eu trebuie sa ajung acolo, dupa cumpararea unui apartament sau casa, ulterior.

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Se plateste 3% din valoarea declarata doar daca imobilul care se vinde are o vechime mai mica de 3 ani de la data anterioarei cumparari si 2% doar daca valoarea de vanzare depaseste 200.000 ron si imobilul e cumparat cu mai mult de 3 ani in urma, cel putin eu asa am citit.

_
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

uf, ati trecut de la teren la apartament, de la onorarii la impozit , pe mine m-ati bulversat. Sper ca tu Codrutza te-ai lamurit!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput