Cadouri pentru botez

Cadouri pentru botez | Autor: Danza

Link direct la acest mesaj

Duminica voi fi nasa un copilas de 9.5 luni. Cum n-am fost la multe botezuri, mai ales din astea pompoase, la restaurant cu lume multa si aleasa, nu prea stiu ce cadouri sa-i iau copilasului?

Ma ajuta cineva cu un sfat??? Ce se da?? Ce e bine primit de catre parinti? Mentionez, ca familia data au mai de toate, hainute, incaltamanite pt bebe, jucarii din Italia...
pt toate

Cu drag,
Dana, mamica lui Danuz - 1 an si 8 luni pe 20 mai

Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Mai, hainute ia orice nasa, iar daca poti sa-i iei si o jucarie mai cu motoras sau cu melodii multe, sigur o sa-i placa. Vezi ca e si pe Discutii generale un subiect asemanator. Distractie placuta!

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

La botez, nasii trebuie sa imbrace copilasul. Se mai poate cumpara o jucarie si se pot da bani pt. a cumpara parintii ce au nevoie pt. copilas. Distractie placuta, nasica !

Nina & Nina-Cristina (1 an si 4 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

Pai, pe langa un rand de hainute pentru botez si un rand de hainute pentru baia de mir si toate celelalte lucruri pe care trebuie sa le cumpere nasa la botez, poate un lantuc cu cruciulita (chiar daca mai are) sau cercelusi - daca e fetita, un ban de argint pentru baia de mir, o iconita... poti sa gasesti ceva, chiar daca au de toate. Stiu ca e bine (asa se spune) sa ii iei finutului ceva de aur si un banut de argint. Daca te gandesti la alt cadou decat cel pentru botez, cred ca poti sa gasesti ceva util pentru mai tarziu, daca pentru acum au de toate, de exemplu un calut - balansoar, sau o tricicleta, sau un leagan, sau un lego... Sunt multe jucarii frumoase. Nu se poate sa le aiba chiar pe toate. Lui Tudor ii plac mult jucariile care se fac si se desfac (sunt in comert masini, avioane, biciclete etc. de plastic, cu suruburi si piulite mari tot de plastic, cu sculele necesare - surubelnita, cleste, cheie etc. care se demonteaza si se monteaza la loc), dar e drept ca astea sunt bune un picut mai tarziu (Tudor le-a descoperit si a fost foarte incantat de ele cam pe la un an si patru luni). Sa-ti traiasca finutul. Si voi! Distractie placuta! Si nu-ti face prea multe probleme, parintii vor fi atat de emotionati incat nu stiu daca vor baga in seama prea tare cadourile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

AAA, uitasem sa va spun cam care ar fi obiciurile pe aici.
In primul rand, nasii de cununie a parintilor sunt primii nasi ai copiilor cuplului dat si sunt numiti nasii mari. Apoi se mai aleg cateva persoane casatorite sau ba nu are importanta. Eu nu sunt nasa mare, doar una dintre celelalte 5, in total sunt 6 cupluri. Nasa mare, intr-adevar trebuie sa imbrace copilul, celelalte vin si ele cu cadouri. Cruce si lantisor de aur ia nasa mare, plus totul la biserica> iconita, plateste botezul si hainutele cu care va fi imbracat dupa baie. Plus la asta, parintii fac cumetrie mare in restaurant unde bineinteles se vor pune bani pe masa ca la nunta, si nu putini. Oricum totul depinde de cat pun nasii mari.

Pt. Mirela, multumesc mult pt idea cu Lego. Chiar Danut are unul primit la 1 anisor si il adora. Nu stiu cum de mi-a zburat din cap. Ne-am gandit impreuna cu o alta nasa sa luam un scaunel + masuta pt cel micutz. E lucru destul de mare si fff util si stiu sigur ca deocamdata papa in premergator sau in brate la mamica.


Cu drag,
Dana, mamica lui Danuz - 1 an si 8 luni pe 20 mai

Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

danza,nu stiu daca mai ai timp,dar sant prin anticariate ,trusouri si ma refer la lingurite ,furculite,suport de out din argint.Daca ai noroc poti gasi o cutiuta muzicala deosebita.Dar cu ceva de argint sigur ai sa-i dai gata ,mai ales daca sant putin snobi...

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

Dia, iti multumesc fff mult pt idee. Din pacate la noi nu gasesti anticariate, cel putin nu asa cum am vazut eu in Romania.
Am citit si pe discutii generale ce-ati despre botez si trebuie sa recunosc ca am ametit de-a binelea cu toate obiciurile de la voi. Aici, cel putin in Chisinau, e mult mai simplu, dar simplificat pana la ridicol. De aia te pomenesti ca avand, 3 finuti si un copil botezat, sa nu mai stii cum si ce se face .

Cu drag,
Dana, mamica lui Danuz - 1 an si 8 luni pe 20 mai

Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

Dana, scaunelul cu masuta e excelent si ii va fi foarte folositor cat de curand. Iti spun eu ca peste o luna nu va mai putea sa-l hraneasca in premergator decat daca isi doreste foarte mult sa slabeasca rapid si nu are timp de aerobic. Succes la cumparaturi si distractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Distractie placuta. Acum trei luni aproape a fost si botezul lui Stefan. Cum trece vremea...
Nicoleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Stiu ca nasii trebuie sa ii cumpere absolut toate hainutzele bebeului + alte cadouri, acum depinde de bebe + lumanarea de botez. Noi am cumparat hainutze putin mai mari si cateva salopete, hainute de afara ptr finutz.

Cum nasii trebuie sa fie prezenti in viata finului/finei tot timpul si practic ii cumparam tot timpul cate ceva.

Succes si sa va traiasca,

Andra si bb Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "cadou de botez"
postat de teo1970, 23/09/2003, 08:46:42

Fetelor, baietzilor, shi ... !!!

am o rugaminte mare la voi totzi, de aceea am shi postat aici, pe unde "trece" mai multa lume. Datzi-va cu parerea ce as putea face cadou de botez unor copilashi gemeni (fetitza shi baiat). Tzinetzi, va rog, cont de urmatoarele:
- vreau sa fie ceva simbolic (pt. ei shi pt. parintzi eventual) pt. ca de la 1 ian. pleaca cu parintzii lor in
- pe acelasi motiv sunt excluse jucariile sau alte lucruri voluminoase (care pe linga faptul ca sunt banale, sigur nu vor fi transportate peste mari shi tzari)
- parintzii au o stare materiala f. buna (nu au nevoie de nimic pt. copii: haine, suzete, biberoane etc., tot ce trebuie pt. de obicei
- banii sunt exclushi shi ei
- aurul, de asemenea (e banalizat deja, probabil ca mai multa lume le va cumpara aur, inclusiv nashii)
- parintzii nu ne sunt rude, sunt prieteni, dar nu intimi (de fapt, sotzul meu este prieten cu tatal copiilor)
- nu conteaza pretzul eventualului cadou pe care mi-l sugeratzi, ma orientez eu dupa ce ma hotarasc.

Va rog sa ma ajutatzi cu sugestii, eu am citeva idei dar as vrea sa aud pareri de la cit mai multa lume. Va multzumesc mult shi va ramin recunoscatoare pentru orice ajutor.



raspuns postat de calina73, 23/09/2003, 08:58:11

noi am postat acum o luna aceeasi intrebare si vreau sa-ti spun ca fetele au avut idei bune desi eu m-am gandit in ultimul timp sa pun intrebare aici si pana la urma am iesit din impas ....cel mai bun cadou in cazul tau cred ca este o poza cu voi ,noi i-am dat nasei fetitei noaste o poza inramata cu micuta(pe langa altele) si sau bucurat foarte mult .nu stiu daca ideea te incanta dar poti tine cont si de asta.....



raspuns postat de dddd, 23/09/2003, 10:05:53

fetita mea a primit cadou un jurnal "my first five years" si o jucarie superba, un bebelus nou nascut intr-un ou (cam 25 de cm lungime). la randul meu am facut si eu cadou jurnalul unui bebe mic. poti gasi aceste cadouri la adresa www.annegeddes.com



raspuns postat de lacramioara t, 23/09/2003, 10:14:31

Draga Teo,asa cum spun si fetele poti lua Jurnalul unui bebe pe care eu l-am vazut la Sony Music Center (magazin Unirea etaj 3) si mai erau si alte lucruri interesante acolo.Am reusit sa rasfoiesc putin acel jurnal si jur ca mi-a placut.In rest nu prea stiu ce sfat sa-ti dau,dar sunt convinsa ca vor veni si alte sugestii de la fete.
Bafta la cumparaturi.
Lacra si nazdravana Andreea.



raspuns postat de Mitzi, 01/10/2003, 22:46:35

O idee ar fi una sau chiar doua iconite, una pentru fiecare copil. Fetita mea a primit o iconita superba de la prietena mea cea mai buna atunci cand am plecat in Canada. Imi e tare draga si chiar Ioana nu vrea sa o dea din camera ei.
Incearca...

Mergi la inceput