Dilema

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Oare ce s-a intamplat cu vorbitul pe shleau intre prieteni? Pai daca esti coleg si bun prieten de 3 ani de zile si ai impartit branza cu ceapa pe coltzu biroului atunci ii permiti si sa-i zici pe sleau "auzi pe tine te apuca middle age crisis? si tocmai cu mine ti-ai gasit sa te racoresti? " Iar daca intradevar mi-ar fi prieten am rade amandoi pe tema asta pana ne-ar durea burta si apoi am uita ca s-a intamplat!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

nimic mai simplu

bine zice ina_nz

de cele mai multe ori lucrurile sunt simple iar noi complicam inutil

atatea tertipuri...ba sa ii zici ca vii cu un prieten, ba sa il iei pe ocolite...

daca te preocupa ce vrea de fapt, intreaba-l
daca nu te preocupa, ii raspunzi politicos nu la orice invitatie, timpul tau liber e o chestiune privata pt care nici macar nu trebuie sa dai explicatii

daca sunteti colegi de servici nu inseamna ca trebuie sa fiti neaparat prieteni




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by ina_nz

Oare ce s-a intamplat cu vorbitul pe shleau intre prieteni? Pai daca esti coleg si bun prieten de 3 ani de zile si ai impartit branza cu ceapa pe coltzu biroului atunci ii permiti si sa-i zici pe sleau "auzi pe tine te apuca middle age crisis? si tocmai cu mine ti-ai gasit sa te racoresti? " Iar daca intradevar mi-ar fi prieten am rade amandoi pe tema asta pana ne-ar durea burta si apoi am uita ca s-a intamplat!

Ina




perfect adevarat.
numai ca ai omis ca ei doi vb. cu "dumneavoastra".
nu prea merge... nu-s prieteni.


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

pai atunci domu se da la ea intr-un mod galant :)

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

Ana,

fara sa te super, cred ca este destul de evident ce urmareste acest domn. Sunt multe moduri prin care sa-i dai de inteles ca nu e ok ceea ce face. Poti sa o faci direct, clar si raspicat; in spirit de gluma; sa te faci " ca ploua", dar nicidecum sa ii dai apa la moara. Singura ai spus ca de la o pizza, ati ajuns la invitatii la munte in weekend si de aici doar de tine depinde continuarea.

Poti sa iei partea buna a lucrurilor: ca esti atragatoare si interesanta pentru partea masculina si vorba aia " balta are destul peste" si fara obligatii.





"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadat cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Bueechner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Poti sa i-o servesti si altfel: "Auzi, tocmai vorbeam cu amica mea X, ii povesteam ce coleg amabil si atent am, care trece sa ma ia cu masina de acasa ca sa ajung mai repede la servici, iar ea incepe sa fabuleze ca ala nu e coleg amabil, ci e un coleg care mi-ar face curte. La care eu i-am taiat-o si i-am spus sa stea linistita, ca mai exista totusi si barbati care sunt capabili sa fie doar colegi si ca nu toti barbatii urmaresc mereu acelasi lucru, cum ne invata pe noi bunica in optica ei limitata".

In felul asta il pui in garda indirect, il ajuti si sa-si salveze obrazul... si ii dai si o mica palma eleganta in caz ca intentiile lui erau "fishy".

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroty spune:

Cred ca mama ta te cunoaste cel mai bine si stie ca gandesti inca ca o pustoaica. Varsta nu e o garantie a maturitatii noastre.

Din cele scrise de tine am intrevazut profilul acestui individ, colegul tau, si cred ca poate deveni foarte periculos daca il refuzi si ii spui verde in fata ce gandesti tu.
Cred ca are peste 50 ani si e fost membru de partid (comunist) poate chiar fost activist. Indivizii de genul asta trebuie sa ii tii la distanta. Ei cred inca in superioritatea lor, cred ca pot avea mai devreme sau mai tarziu tot ce isi doresc, ca pot dispune de oameni dupa bunul plac.

Intentiile lui , din cele ce scrii tu, sunt mai mult decat transparente, te doreste ca femeie. Este probabil un capriciu de moment de vreme ce de trei ani sunteti colegi.

Ceea ce ramane de lamurit este ce iti doresti tu, si asta va trebui sa lamuresti tu cu tine insati.Oricum el nu-si va parasi sotia(nu cred ca isi doreste, nu are nici curaj si ar fi prea multe bunuri materiale de impartit)

Eu cred ca ar trebui sa fii in continuare politicoasa cu el si sa flirtezi, daca vrei sa iti pastrezi linistea la locul de munca.Daca nu cedezi lui o sa-i treaca intr-o buna zi si veti putea fi in continuare buni colegi ca inainte.

Eu nu cred ca poate exista doar prietenie intre un barbat si o femeie normali si heterosexuali si o spun si din proprie experienta. Am avut odata un prieten bun de sex masculin dar tot timpul ma gandeam cu ar fi daca dar el era impotent.

Sanatate si liniste sufleteasca. Doroty cu minunea de baietel, Onut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana06 spune:

Revin cu intarziere pentru ca n-am avut net zilele acestea...Am primit f. multe mesaje si va multumesc, chiar daca unii m-au inteles gresit sau m-au judecat gresit. In fine, nu mai vreau sa comentez mesajele acelea.
Colegul continua sa ma ajute in diverse situatii fara sa i-o cer, ba mai mult l-am rugat sa inceteze pentru ca ma face sa ma simt datoare(nu ma refer la ajutor material)si ma comport ca si cum n-as intelege ceea ce urmareste, m-am distantat un pic si a observat acest lucru si ma tot intreaba de ce sunt suparata.
Intr-o discutie(despre altcineva) i-am spus pe un ton categoric ca persoana respectiva nu ma intereseaza pentru ca este insurat si pe acestia ii elimim din start iar astazi l-am anuntat ca am cunoscut pe cineva... un tip deosebit...etc.
Cam atat deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ana, sper sa mearga tactica. Poate intelege mesajul tau. Daca e hotarit poate ca nu se lasa inca. S-ar putea sa fie nevoie sa sacrifici prietenia... dar poate e tip destept si se prinde.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana06 spune:

Am uitat sa va spun ca era cat pe aci sa-mi fie sef si chiar l-am sustinut atunci...

Mergi la inceput