Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (13)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gabi, a iesit foarte bun strudelul, numai ca l-am facut pina la urma cu mere si citeva visine ce-mi ramasesera in congelator de la o prajitura. Si cum pentru ultimul strudel (ca mi-au iesit 3) mi-a ramas cam putina umplutura, am bagat si o cutiuta de fagaras in ea. F. bune ambele variante, atit calde, cit si reci. Am poze, dar lenea-i mare sa le scot din aparat.
Merci, Maya, de ideea cu budinca in umplutura! (nus daca intri pe aici, eu oricum iti multumesc)

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

auzi cucoana da crezi ca eu am stat degeaba pana la ora asta pe net???asteptam cu nerabdare ca eram sigura ca pui poze!!!am salivat cand le-am vazut pe cele de pe culinar dar sincer cred ca tie ti-a iesit si mai reusit strudelul(glumesc pui poze cand vrei tu)

zi-mi te rog daca s-a desfacut aluatul si a curs compozitia??ca am vazut ca la fete pe culinar li s-a mai desfacut.

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Hihi, acusica vin cu pozele. Scuze, m-a prins un film pe procinema, nu ma puteam rupe de la tv.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Iaka si pozele: bucata intreaga (faceti abstractie, va rog, de coltul ciugulit, e trebusora lui fiu-miu ), feliile unde se vad visinele si feliile fara visine (felia de sus e cea cu brinza adaugata ulterior in umplutura).
Aluatul nu mi s-a desfacut deloc, am folosit tehnologia aratata www.culinar.ro/forum/index.php?s=&showtopic=10045&view=findpost&p=305200" target="_blank">aici, adica pur si simplu am uns cu ou batut marginile aluatului, am pus umplutura si am suprapus marginile. Simplu ca buna ziua. Recomand cu caldura reteta, se face usor si e delicioasa!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Hmmm...si eu care asteptam pozele ca sa ma duc linistita la culcare...


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Miha, ai sa ai vise dulci!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Nati,m-ai facut asa de dim sa .Nu-i deschis nimic aici ca ma duceam sa iau sa fac si eu strudelul.Mai ales ca aveam niste fructe congelate la congelator.Am sa ma multumesc cu niste clatite si papanasi.
Siu eu de ce nu intru la voi,ca ma faceti sa ma ingras numai uitandu-ma la poze.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Buna Naty, acum cateva luni cand m-am inscris si eu in acest forum am promis dupa salamul de castane ca voi reveni si cu alte retete mai ales cu retete in care fulgii de cereale fac minuni. Imi cer scuze ca abia acum imi onorez promisiunea insa am avut multe probleme iar timpul nu mi-a permis. Iata azi o reteta de tort cu fulgi, reteta tradusa dintr-o revista germana, este deosebita, iti recomand sa o faci, incerc apoi sa trimit si poza facuta desenului din revista. Ai nevoie de 1kg pere mai moi, 150 g unt sau margarina rama, 150 g zahar, 3 oua, 300 g faina, i plic de praf de copt, 125 ml lapte, 100 g ciocolata taiata bucatele, 1 lingura cu varf cacao, 50 g fulgi de ovaz, cam 5 linguri, 1 lingura de rom, putina scortisoara. Perele se cojesc, se taie in jumatati si se scot samburii. Din celelalte componente se amesteca un aluat. 2/3 din aluat se pune in forma de tort. Se aseaza perele usor, si se acopera cu restul de aluat. Se coace in cuptor cam 40 de minute. Acum depinde si de cuptor, iar la inceput se lasa 3-5 minute la foc mare apoi la foc mic, cand e gata blatul luceste deasupra, e ceva tare interesant, se acopera cu glazura de cioco alba si se rade cioco neagra sau invers. Sper sa iti placa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ioana, miine la prima ora te apuci de facut strudel. Fa-ti unul mic, mic, cu putin aluat si multe fructe.

Nicolle, chiar e interesanta reteta, multumesc.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Mmmm, ce bine arata strudelul, Nati!

Vroiam sa va intreb: tortul de clatite mentionat este cel cu frisca si sirop de caramel? Arata de nu se poate!!

Gratiela, mamica strumfilor Maria si Stefan

Mergi la inceput