Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (13)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by amiss_zip
Bine... si sa imi extind si eu universul de prajituri preferate. Nu prea am tim sa incerc ceva de aceea as merge la sigur
Pllsss fanii Krem ce praji va mai place?



Mie imi mai plac Prajitura cu miere si Lady's fingers. dar daca vrei sa dai lovitura,cu Brownie mergi la sigur.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Am sa fac si Brownies. Dar ma tenteaza prajitura Fanta. Cine stie reteta?
Daca nu aflu in timp util am sa iau topicul de la inceput sa caut. Sper sa mearga bine netu'.

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Amiss,reteta o gasesti aici


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

natalia...
spune-mi te rog cum e cu umflatul gelatinei?
stiu ca am pus odata gelatina in putina apa, se facuse o chestie semisolida si nu tocmai dizolvata... eu am gelatina la plic (parca 10 g unul), vreau sa fac desertul cu frisca si zahar ars dar gelatina asta ma sperie rau! cat tre' s-o tin in apa?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dana, cind prepari o mincare, cintaresti ingredientele si aduni pe o foaie toate glucidele corespunzatoare cantitatii componentului respectiv. De exemplu, faina are 80 glucide (HC) la 100 g. Daca pui 300 g faina, scrii 240 HC (80 x 3). Zaharul are 100 HC, deci la 200 g zahar vor fi 200 HC, si tot asa. La sfirsit, dupa ce coci/gatesti produsul, aduni toate glucidele si le imparti la numarul de portii (egale) in care il imparti produsul final. Tabele cu continutul glucidic al alimentelor gasesti pe net. O sa caut si eu mai incolo si revin cu un link. Sper ca ai inteles procedura, nus daca am fost coerenta in explicatii.

Pineapple, sa-i fie de bine prietenei tale! La prajitura cu morcov poti inlocui o parte din ulei cu iaurt, cred ca am specificat asta chiar in reteta, daca tin eu minte bine. Si am impresia ca cineva din fete a facut prajitura si a inlocuit tot uleiul cu iaurt si a a iesit excelenta.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ami, si lady's fingers e bun pt. musafiri, si brownies, dar prima trebuie mincata cu lingurita/furculita, pe cind brownies le poti lua cu mina.
O noapte la Venetia e o prajitura cu 2 blaturi diferite, care se coc simultat. Stratul de sus este de crema + glazura. Citeste reteta, e explicat acolo cum se face.

Madalina, gelatina granulata mai intii se pune la umflat intr-o cantitate mica de apa, pentru 10-15 minute, apoi se topeste/dizolva pe bain marie (sau la microunde, la putere mica), pina devine lichida. Se raceste pina la temperatura camerei sau cind e abia calduta (ca sa nu fie diferenta prea mare de temperatura intre ea si crema in care vrei s-o incorporezi, altfel face cocoloase) si abia atunci o incorporezi in crema si bati cu mixerul, omogenizind bine.
La desertul cu frisca si zahar ars nici nu e nevoie sa dizolvi gelatina separat, ci direct in lichidul fierbinte de zahar ars + apa. Doar ca il lasi sa se raceasca putin, sa nu fie chiar clocotit, sa nu-si piarda gelatina proprietatile.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Multumesc Mariussimiuc si Natalia!

Am sa fac Brownies Krem si tortul Nemtesc.

Am si eu o intrebare: nu prea am stiut azi sa aleg faina pentru Brownies. Prima data am facut cu Grania si mi-a iesit foarte bine blatul (usor moale). A doua oara, stiti bine ca a urmat si a treia la cateva ore, am facut cu alta faina si a iesit f f tare.
Am vazut pe rafturi faina 680, 450, 00 etc ! Care este cea mai potrivita pentru prajituri?
De ce sunt asa diferite? Sunt imbogatite cu ceva? In afara de vitamine (am vazut ca au vitamine)

Nici azi nu am gasit Grania si am luat Dobrogea 680 (scrie ca este pt prajituri, biscuiti, sosuri etc...)

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Si mai am o mica nelamurire:
banuiesc ce am gresit atunci. Cred ca nu am interpretat corect modul de preparare al blatului: dupa ce am topit cioco si am lasat la racit cand pun ouale cratita mai este pe foc sau o iau de pe foc?

Cred ca I'm going insane

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ami, din cite stiam eu, pentru prajituri se foloseste faina de calitate superioara, de tip 000, aidca cea mai alba. Celelalte fainuri nu sint albe, mai au in ele tarite. Faina de genul asta e mai sanatoasa pentru organism, insa cine a zis ca prajiturile ar fi ceva sanatos? Eu folosesc de obicei faina "Dobrogea alba superioara 000 pentru cozonac".

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by amiss_zip

Si mai am o mica nelamurire:
banuiesc ce am gresit atunci. Cred ca nu am interpretat corect modul de preparare al blatului: dupa ce am topit cioco si am lasat la racit cand pun ouale cratita mai este pe foc sau o iau de pe foc?

Cred ca I'm going insane

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss



Ami, cum sa o lasi la racit pe foc? Bineinteles ca o scoti de pe foc. Daca pui ouale in compozitia fierbinte, risti sa obtii un scrob.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput