se poate intrerupe sarcina la 26 de saptamani???

se poate intrerupe sarcina la 26 de saptamani??? | Autor: Ina869

Link direct la acest mesaj

Dragelor,

Verisoarei unei prietene i s-a spus ca va avea un copil handicapat, cu probleme majore de sanatate.

De cand a aflat vestea a mers pe la cele mai bune clinici de aici la echografii,in speranta ca rezultatele vor fi altele, dar nu a fost asa din pacate;doctorii au dat verdictul: copilul va fi handicapat, nu este nici o indoiala.

Dupa nopti nedormite, framantari si multe lacrimi varsate au luat decizia sa intrerupa sarcina dar aici nimeni nu se baga in asa ceva si au hotarit sa ia primul avion catre Romania.

Cunoasteti vreun doctor in Bucuresti care rezolva astfel de cazuri?
Ea are 32 de ani si 26 saptamani de sarcina.

Multumesc anticipat.
Ina




What I am looking for is not out there. It is in me.
I am the power in my world.
Today is a wonderful day and a new beginning.
I choose to make it so.

Rachel(Nov.23,2005)& Ina


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

imi pare rau pt ce i se intampla fetei respective...eu stiu ca in astfel de cazuri se face o mica cezariana si se scoate copilul...am impresia ca e legala toata chestia asta,daca s a constatat ca fatul nu e viabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

quote:
Initial creeata de Ina869

Dragelor,

Am aflat ca verisoarei unei prietene i s-a spus ca va avea un copil handicapat.

De cand a aflat vestea a mers pe la cele mai bune clinici de aici la echografii,in speranta ca rezultatele vor fi altele, dar nu a fost asa din pacate;doctorii au dat verdictul: copilul va fi handicapat, nu este nici o indoiala.

Dupa nopti nedormite, framantari si multe lacrimi varsate au luat decizia sa intrerupa sarcina dar aici nimeni nu se baga in asa ceva si au hotarit sa ia primul avion catre Romania.

Cunoasteti vreun doctor in Bucuresti care rezolva astfel de cazuri?
Ea are 32 de ani si 26 saptamani de sarcina.

Multumesc anticipat.
Ina




What I am looking for is not out there. It is in me.
I am the power in my world.
Today is a wonderful day and a new beginning.
I choose to make it so.

Rachel(Nov.23,2005)& Ina







Ina, din cate stiu eu se poate. Intre 21 si 24 sapt se face la Mount Sinai, dupa 24 exista niste clinici in USA unde sunt trimise pacientele din Canada. Ca sa ajunga in reteaua asta ii trebuie recomandare / trimitere de la genetician de aici.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Draga mea, iarta-ma dar mi se pare crunt ce vor ei sa faca.

Copilul este viabil, daca nu are afectiuni majore

Sper sa gaseasca puterea sa se impace cu verdictul doctorilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Cricor, li s-a spus despre spitalele din State ( au sunat la Mount Sinai, la spitalele din Hamilton si London).
Din cate stiu eu, spitalele din State sint foarte costisitoare si nu stiu daca isi pot permite sa mearga pina acolo.

Adriana, copilul are multiple pete pe creier, probleme respiratorii,are o gaura in inima + alte probleme.
Daca va supravietui dupa ce se va naste, va fi pentru cateva luni maxim cativa ani, asa au afirmat doctorii.


What I am looking for is not out there. It is in me.
I am the power in my world.
Today is a wonderful day and a new beginning.
I choose to make it so.

Rachel(Nov.23,2005)& Ina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Asa-zisele pete pe creier pot disparea. Am avut colege care au avut acest "semn" ecografic iar copii lor sint absolut sanatosi. Imi pare rau ca nu am ami tinut legatura dupa ce am plecat din Romania, ca cel putin fetita uneia dintre ele era o dulceataaaaa........

Iar defectele septale cardiace se rezolva frumos prin interventii chirurgicale (uneori doar una) de la o virsta foarte frageda. Si copilul poate ajunge un adulte sanatos, doar cu mici restrictii.

Dar poate ca nu stiu exact diagnosticul, deci nu pot baga mina in foc ca asa va fi si la ei. Oricum, "petele" de pe creier din viata intrauterina au fost fara urmari la mai multe persoane pe care le-am cunoscut chiar eu. Nu mai vorbesc de alti pacienti pe care eu nu-i cunosc, nefiind in specialitatile respective.

De un lucru pot fi sigura: eu nu as fi putut lua o asemenea hotarire in cazul meu. Multumesc lui Dumnezeu ca nu ne-a incercat cu asa ceva totusi. Dar indiferent cum ar fi copilul/copiii, sint copiii mei!

Multa sanatate si multa putere mamicii respective!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

quote:
Initial creeata de Ina869

Dragelor,

Verisoarei unei prietene i s-a spus ca va avea un copil handicapat, cu probleme majore de sanatate.

De cand a aflat vestea a mers pe la cele mai bune clinici de aici la echografii,in speranta ca rezultatele vor fi altele, dar nu a fost asa din pacate;doctorii au dat verdictul: copilul va fi handicapat, nu este nici o indoiala.

Dupa nopti nedormite, framantari si multe lacrimi varsate au luat decizia sa intrerupa sarcina dar aici nimeni nu se baga in asa ceva si au hotarit sa ia primul avion catre Romania.

Cunoasteti vreun doctor in Bucuresti care rezolva astfel de cazuri?
Ea are 32 de ani si 26 saptamani de sarcina.

Multumesc anticipat.
Ina




What I am looking for is not out there. It is in me.
I am the power in my world.
Today is a wonderful day and a new beginning.
I choose to make it so.

Rachel(Nov.23,2005)& Ina






da se poate face..si eu am avut un caz intre prieteni unde copilul era malformat si i sa indus nasterea...apoi copilul a fost trimis la laborator pt a fi depistae cauzele anomaliilor....copilul suferea de sindromul Edwards....

Multa putere verisoarei tale...si daca vrei mai multe detalii despre procedura da un PM.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Simina, din cate stiu doctorii i-au spus ca are o grava malformatie ( este vorba de mai multi doctori).
Si eu m-as bucura sa poata tine copilul, dar am inteles ca situatia ei este foarte disperata.


Mexxa ma intereseaza unde poate merge sa faca intrerupere de sarcina. daca stii.
Este vorba despre verisoara unei prietene, nu cunosc persoana in cauza, vreau doar s-o ajut cu cat mai multe informatii.

multumesc,


What I am looking for is not out there. It is in me.
I am the power in my world.
Today is a wonderful day and a new beginning.
I choose to make it so.

Rachel(Nov.23,2005)& Ina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

In Finlanda se fac intreruperi doar pina la 23 de saptamini.
Nu stiu de ce in Canada i-au lasat sa astepte 26 pina sa se edifice.

Oricum un copil cu probleme mari de sanatate va fi tratat foarte bine in tarile dezvoltate si adevarul este ca nici o analiza,nici chiar amniocenteza sau ecografia morfologica nu poate garanta nimanui un copil sanatos.

Decizia apartine exclusiv parintilor dar daca medicii le-au oferit informatii de ce nu le-au propus si intreruperea la timp si nu i-au avertizat ca mai tirziu nu se poate face in Canada?

Sabina 38+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Aiska, medicul ei de familie nu a trimis-o la nici un test, nici o analiza, pe motiv ca "este tanara" si nu are nevoie.
Ea a cerut o echografie fiindca a vrut sa afle sexul copilului si asa a aflat vestea.


What I am looking for is not out there. It is in me.
I am the power in my world.
Today is a wonderful day and a new beginning.
I choose to make it so.

Rachel(Nov.23,2005)& Ina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Dar nu sti ce anume are? Doar dintr-o ecografie a vazut sau a mai facut si alte analize? Parerea mea este sa epuizeze toate metodele de a afla cu certitudine inainte de a lua decizia finala. Eu asa as face.
Cum mah sa n-o trimita la teste ca e tanara la 32 de ani? Aici se recomanda toate analizele posibile si imposibile daca e prima sarcina si gravida are peste 30 de ani.

Domane ajuta!

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput