care e motivul?eu sau copilul?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Lemoni,

tu sugerezi ca daca bb plinge in patutz (ca, deh, nu doarme la comanda la ora 9) - sa-l las acolo si sa fug sa-mi consolez barbatul?!
Ca asa procedeaza o femeie chibzuita?

Altfel gresesc fatza de el?

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Singurul nevinovat este minunea de copil care a venit pe lume ! Vinovatia se imparte intre cei doi parinti ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Elise un copil pe care abia la-i culcat nu are cum sa planga, doarme si el macar o ora , doua sa ai pace.Nu in cazul tau ca bebelina e mica dar de la un an in sus daca il obisnuiesti cu un program nu se mai trezeste pana dimineatza la 6.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by Lemoni

Elise un copil pe care abia la-i culcat nu are cum sa planga, doarme si el macar o ora , doua sa ai pace.Nu in cazul tau ca bebelina e mica dar de la un an in sus daca il obisnuiesti cu un program nu se mai trezeste pana dimineatza la 6.



off topic: te rog sa vorbesti si cu fiimea.. ca poate, poate nu s-o mai trezi pana dimineata (are program fix, cu toate astea se trezeste fix in fiecare noapte...). copiii difera, nu se poate spune: asa a fost la mine, asa trebuie sa fie la toata lumea!



Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Adinag am zis ca doarme o ora doua nu ca nu se mai trezeste deloc.
Mai sunt si fericite cazuri cand dorm pana dimineatza dar mai rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by Lemoni

Adinag am zis ca doarme o ora doua nu ca nu se mai trezeste deloc.
Mai sunt si fericite cazuri cand dorm pana dimineatza dar mai rar.



da mai, am auzit si eu de cazuri din astea, dar Jasmina are deja 3 ani 1/2 si eu arat ca un zombie...



Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

ymcar, subscriu;
din pacate foarte multe femei forteaza mana barbatului "uitand" pilula sau tot felul de alte "trucuri"; cunosc cazuri
poate nu e cazul de fata insa cum ea credea ca au o relatie matura... poate spera ca se materializeaza si intr-o casatorie o data cu aparitia unui copil

si-al meu sot spune cateodata mai in gluma mai in serios ca ii teama ca nu-l voi mai iubi la fel de mult cand vom avea bebei...

sper sa reusesti sa te imparti pt amandoi, banuiesc ca nu e usor...

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Pana la urma eu nu am inteles cum a venit pe lume acest copil.. Dintr-o greseala sau tu l-ai vrut si ai facut totul ca sa-l ai?
Eu n-am copii inca... sunt una dintre aspirantele optimiste! Cand mi-am dat seama ca imi doresc enorm un copil am facut greseala sa nu vorbesc cu sotul meu despre asta. "greseala" poate e mult spus.. vroiam sa-i fac o surpriza!
Sa fim serioase.. stim foarte bine ca barbatii nu tin cont de zilele fertile, de calendare si toate astea... Era de ajuns sa-i spun sotului "e ok draga. e perioada sigura" si el ma credea. Apoi mi-am dat seama ca nu procedez cum trebuie si am avut o discutie pe tema asta. N-a parut sa-l deranjeze dar nici n-a sarit in sus de bucurie! pe moment m-am suparat si am intrepretat ca nu vrea copil. Mi-a explicat ca nu e asa, ca-si doreste un copil si ca mai mult ca sigur va sari in sus de bucurie cand il voi anunta ca va deveni tatic.
Ideea e urmatoarea (cel putin asa gandesc eu): n-as face un copil cu un barbat care stiu sigur ca nu si-l doreste!

Totusi.. el cum se poarta cu bebelusul? te ajuta? Poate totusi l-ai neglijat, stim bine ca se intampla des asta cand apare .



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

quote:
Originally posted by ymcar


Prima fraza s-ar traduce asa de cealalta parte a baricadei: Nu poti sa intelegi exact situatia (cand afli ca partenerul tau umbla dupa femei) pentru ca nu esti barbat. Si pentru cei mai multi barbati, adevarata implinire in viata este sa aiba multe femei.

Adica de ce hormonii ei sunt importanti si ai lui nu?! Pentru ca a avea copii este politically correct si a avea amante nu?

Pana la urma ea i-a schimbat lui iremediabil viata pentru urmatorii 20 de ani fara sa ii ceara parerea. Punct.



My life stinks



Dar tu iti dai seama care este procentul de risc ca un barbat sa-si nenoroceasca iremediabil viata daca da o asa mare importanta hormonilor lui si alearga spre marea-i realizare de a avea cit mai multe femei/amante?
Daca una i-a nenorocit viata cu un copil,avind in vedere ca si celelalte au uter si posibilitatea de a naste si luind in considerare faptul ca nici o metoda nu este 100% sigura,well,cum suna?
Cam citi copiii ar putea avea un astfel de barbat?Si cit de nenorocit va fi el atunci?
Ar trebui sa plateasca cam cit 10 BMW (pe an poate)???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Mai baieti, da' de ce va mai incurcati cu noi?
"Imprieteniti-va" intre voi. Partenerul n-o sa va tranteasca un copil in brate, relatiile sunt mai deschise pe partea aia...

Inteleg ca sotul are nevoie de afectiune si dupa ce apare copilul, e ceva la mintea cocosului. Atentia mamei nu ar trebui sa se concentreze exclusiv asupra copilului.
Si ea, daca vrea sa pastreze afectiunea sotului, trebuie sa incerce sa ramana cat mai aproape de "femeia cu care el s-a casatorit". Adica ai pus 30 de kile, nu-i poti cere sa te priveasca la fel, indiferent de ce le-ai pus. Nu suntem animale, intr-adevar, dar natura nu te intreaba ce-ti place. Valabil si pentru barbati, desigur!

Pe de alta parte: daca sotul vrea atentie din partea sotiei, trebuie sa o ajute cu copilul, ca femeii sa-i mai ramana un strop de energie si o ora pentru coafor... Nu sa vina acasa si sa stea cu berea in mana la TV, asteptand sa fie slujit si dupa aia sa se planga ca grasa aia de acasa nu-l mai gadila in crestet. Asta daca nu-si petrece timpul prin baruri cu amicii de pahar, ca sa fuga de nevasta si de copil.

Imi iubesc sotul chiar mai mult ca la inceput. Nu-l neglijez, dar nici el pe mine. N-a fost in al 9-lea cer cand am avut bblushele, dar s-a bucurat. Si in timp, s-a "indragostit" de bblushe, acum sunt lumina ochilor lui.
Barbatii nu au avantajul hormonilor, la ei dragostea fata de bb apare in timp.
Dar la inceput trebuie sa existe dorinta aceea de protectie fata de familia lui. Un barbat care se simte amenintat de un bb si nu-si cauta locul in familia extinsa NU ESTE BARBAT.


Mergi la inceput