Dezvoltare bebe

Dezvoltare bebe | Autor: raboni

Link direct la acest mesaj

Salutare tuturor!

Am o intrebare care ma preocupa, poate cineva a mai trecut printr-o experienta asemanatoare si imi poate da cateva informatii:

Am implinit 28 de saptamani de sarcina, dar la ecograf doctorul mi-a spus ca bebe e dezvoltat de 27 de saptamani. Mi-a spus sa nu imi fac probleme, dar eu sunt la prima sarcina si orice ma ingrijoreaza.

Pupici pe burtici!

Roxana si bebe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madmat spune:

buna raboni eu spun sa stai fara grije ca la eco este normal sa apare + - pana la 2 saptaman.
sa ai grija de tine si de bb si te invit sa vi si tu in de mamici de martie _aprilie 2007.
acolo o sa primesti mai mult raspunsul.


matilda29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Poate e mai mic bebe-ul tau si gata! N-are rost de sa ingrijorezi, daca era ceva in neregula iti spunea doctorul...uite, eu am UM 16.08.2006, si dupa calculele de pe site-uri, momentul conceptiei ar fi fost undeva pe 30 august. Dar eu sunt 99,99% sigura ca a fost pe 2/3 septembrie. Si deci bebe-ul meu ar fi mai miculet cu cateva zile decat ar indica datele, si daca ar fi sa se nasca la 40 de saptamani fix, ceea ce rar se intampla, nu s-ar naste pe 23 mai, asa cum reiese din calculele dupa UM, ci undeva pe 27 mai.
Asa ca stai linistita, atata timp cat bebe-ul e sanatos...si urmeaza sfatul dat de madmat, intra si vorbeste cu alte mamici care au sarcina de aceeasi varsta cu a ta, pe mine faptul ca discut cu alte mamici de mai -iunie, unde ma incadrez eu, ma ajuta foarte mult, si am invatat multe lucruri noi si utile.

dia 22 + Stefan
bebe
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Doctorul stie cel mai bine, si daca el nu a avut motive sa se ingrijoreze, nu are rost sa iti faci nici tu griji ca sa stresezi bb. Stai linistita pt ca asa cum au zis si fetele, este in limite normale dezvoltarea.
Multi

13+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brazuca22/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raboni spune:

Multumesc mult pt ca mi-ati raspuns, multumesc pentru incurajari!

Asa sunt eu, imi fac griji din orice, mai ales cand e ceva nou. Si doctorii astia nu prea dau prea multe informatii asa ca imaginatia mea zboara... Noroc cu internetul si cu experientele prietenilor care sunt generosi in explicatii...

Va pup!

Roxana si bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Stai linistita, nu cred sa fie vreo problema, si eu in decursul sarcinii mele am avut perioade in care bb era ecografic in urma si perioade in care ecografic era mai "in varsta" decat dupa calcule. Stai linistita.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput