mi e frica.am contractii in sapt 21

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Buna,

Eu sunt la finalul unei a doua sarcini dusa cu contractii si tot tacamul. Concluzia pe care eu o pot trage dupa acetse 2 experiente e ca NICIODATA contractiile nu apar de capul lor fara sa existe o cauza. LA prima sarcina aveam uter infantil si stiam ca ma asteapta asa ceva - am facut tratament de la 26 sapt pana in luna a noua cu o gramada de medicamente + control o datala 2 sapt pt tot restul sarcinii. No-spa la mine era pa de ploaie, luam Gynipral.

Acum la a doua cauza contractiilor a fost o infectie care a tot recdivat incepand cu 16 sapt. Deci, in primul rand dr tau ar trebui sa afle cauza. POate ai un col incompetent- si atunci tratamentul e unul (cerclaj). Sa iti faca analize de sange, urina, secretie + culturi - si atunci pe langa antispastice trebuie sa iei si tratament daca se descopera o eventuala infectie.

Colul e deschis la interior sau la exterior? Cat e de lung? etc etc...sunt tot atatea intrebari pe care dr tau trebuie sa le ia in calcul.

Sarcina aceasta cand mi s-a deschis colul am fost in spital si am stat o luna. La mine nu a fost facut cerclaj pt ca era prea riscant - mi se puteau rupe membranele. Cu cat colul se deschide/scurteaza mai mult, cu atat cerclajul e mai neindicat. De ce te lasa sa astepti? Ca daca e cazul de cerclaj e cazul acum, nu cand ajung la spital deja cu dilatatie....In spital mi s-au facut pefuzii cu Gynipral timp de 8 zile, apoi Diazepam injectabil si am ramas pe un antispatic similar gynipralului pana la 37 sapt. Si am stat numai in pat; renuntat la serviciu si tot tacamul.

Acum, incearca sa vezi daca tratamentul dat de dr tau este cel mai potrivit situatiei, daca sunt clarificate cauzele contractiilor si tu esti multumita de rezultate. Cu un tratament corespunzator, contractiile si starea colului pot fi tinute sub control.

Numai bine,
Tinem pumnii

38 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

colul e deschis la interior10mm si are lungimea de 35mm.in legatura cu cerclajul asta nu prea inteleg nici eu de ce nu imi face ptr ca am vazut cazuri in care nici nu s a deschis colul si pe la 10 sapt le a facut cerclaj ptr siguranta.in medic am incredere si nu mi as dori acum sa il schimb si pana acum am auzit numai lucruri bune despre el.m am dus de la arad pana la tm ptr el.sper sa nu ma dezamageasca si sa imi para rau ca l am ales

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

ali, si la mine tot la interior a fost deschis, parca 19 mm.
Banuiesc ca macar la pat ti-a zis sa stai, nu?

38 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu am avut cerclaj facut la 24 sapt ptr ca incepuse sa sescurteze colul din cauza ca bebelina mea statea cu picioarele si lovea puternic in el. Am stat apoi numai in pat, cu tratament cu No-spa si Gynipral...cand era nevoie luam si Scopantil supozitoare. Eu as zice sa mai ceri o parere, daca trebuie cerclaj, sa nu fie prea tarziu apoi. Bafta multa !

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 1 anisor
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

si cumnata mea mi a spus ca a avut colul deschis 10mm de prin luna 5-6 si doctoru nu i a pomenit nimic de cerclaj.si nici macar nu i a spus sa stea la pat.ea sta in germania.credeti ma ca nici nu mai stiu ce sa cred.parerile sunt impartite.oricum va multumesc mult ptr sfaturile voastre si cred ca am sa mai incerc sa merg la un medic sa vad ce zice si el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Ali, si eu am iminenta de avort de la aprox 10 sapt.Contractiile au inceput cam prin sapt 19.Am avut din ce in ce mai des si mai intens!Am si placenta inserata foarte jos, colul s-a subtiat, am fost la dr si am colica renala!Plus ca am avut infectie urinara si acum am si tensiune in arterele uterine(parca asa se spune)!Mi-a dat tratament, multe lichide cam cel putin 2 l jumate pe zi, paine prajita, iaurturi, supe, repaos fizic si sexual.....intelegi?Trebuie sa ai grija de tine in primul rand si nu strica sa te duci la dr daca contractiile persista!
Bafta multa!
Si curaj!

Alyna
http://new.photos.yahoo.com/alinafobl

Mergi la inceput