Diabet zaharat la copii (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Nici o veste de la nimeni?
Alex este bine, glicemiile sunt bune. A inceput sa manance mai bine de cand am venit de la spital. face fitze la insulina cateodata , dar ii promit recompensa daca sta sa i-o fac. Si uite asa , rezolvam pb. Ii dau jumatate de ou kinder , nici nu se simte in glicemii.

Pupam si astept vesti de la ceilalti copilasi.
Glicemii bune!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Ana, ma bucur mult ca Alex e bine si la fel si tu !
Ai grija de tine, ca tu esti baza in gestionarea diabetului lui Alex.
sirimie, multumim pentru implicare, esti tare draguta !
Stim despre Buzias. Am fost anul trecut de 2 ori si vom merge si anul asta, in mai, ca si Ana.
Acolo am gasit, ceea ce nu am gasit aici, la M-Ciuc. Educatie medicala in privinta diabetului si de nutritionism, plus ca am intalnit, mamici cu aceleasi preocupari, iar copiii vad ca sunt si alti copii ca ei, nefiind ei, singurii pe lume cu diabet.
Cristinei ii merge bine, exceptie facand noptile, cand ori are glicemia mica(la ora 01) si necesita cativa HC in plus, ori scadem doza de insulina si vine dimineata cu glicemia in jur la 200.
De vina cred ca este Insulatard-ul, cu varful lui de actiune. Va trebui sa trecem si noi pe Lantus, dar asta numai dupa vizita din luna mai, la Buzias, caci aici, doctorita noastra nu se complica, sa ne schimbe tratamentul.
Va dorim sanatate si glicemii din cele mai bune !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

....Si uite ca, de 3 zile incoace, Cristinei i-a crescut necesarul de insulina, pt. ca tot pe glicemii de 200 o gasesc. Exceptie facand ora 22, cand are sub 100.
Racita nu este si nici nu da semne de raceala...
Cred ca o viziteaza hormonii de crestere, alta explicatie nu am.



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Buna fetelor si Alex este bine, desi mai sare la glicemii de 200 si peste uneori. Ana Maria, pana la urma i-ai facut testul de astm baiatului? Cum este?
Anina, probabil ca dupa-amiaza Cristinuca nu mai face efort si asta se vede la glicemii in ultimele 3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Adriana, face Cristinuca miscare, ca vine inaintea mea la serviciu, intr-o plimbare. Ieri, inainte de cina a venit bine, dar la ora 22 avea glicemia de 200 si ceva.
Dar ce ma supara pe mine, sunt glicemiile astea de peste noapte, care in loc sa scad....cresc....
Azi noapte, la ora 01, avea o glicemie de 188, la ora 3 avea 210, iar dimineata la ora 6:30 avea 301. Luni noaptea si marti noaptea, i-am dat si cate 1 u, respectiv 1,5 u de insulina rapida, ca avea glicemia de 270, in ambele nopti, la ora 01. Iar diminetile, tot cu o glicemie de 240 s-a trezit. Care sunt motivele ???
Probleme din astea ni se intampla cam 1 data la 2-3 luni. Tin cateva zile, dupa care revenim la dozele initiale si glicemiile bune.

Edit: La amiaza a venit cu 160, exact ca si ieri, ca i-am marit si insulina bazala(Insulatard) cu 0,5 u.



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Gata, am revenit la glicemiile bune si dozele initiale de insulina.
Azi noapte i-a mers bine, nu i-a mai crescut glicemia, Cristinei.
Ziceti si voi, daca nu hormonii de crestere au fost de vina.
Va doresc sanatate si glicemii dintre cele mai bune !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Bravo! Ma bucur mult , sigur au fost hormonii de crestere si Alex are perioade de genul asta.
la alex, glicemiile sunt mici......chiar hipo dimineata.....in restul zilei...maxim 150. cei drept nu sta o clipa locului. Se trezeste dimineata la 6.30 si doarme doar intre 2-4 dupa amiaza, in rest joaca si miscare , in casa ....pana seara la 11.
Alexutzu , astazi va manca tort, este ziua surorii mele, si inca de dimineata ma intreba ...."mami...cand mancam tot (adik tort)?"

Adriana, Alex al tau ce face cum este? Soraly mai stiti ceva de ea,Alina cum este?
Dany_roby......Robert cum mai este?

Astept vesti si de la voi.....stiu ca timpul este de vina si de aceea intram rar....macar o data pe saptamana sa mai dam de cate o veste!

Va pupam si va dorim glicemii super bune!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Ana, ma bucur ca lui Alex ii merge bine ! Sa o tineti tot asa !
La multi ani, surorii tale !
Maine e ziua mamei mele si o sarbatorim sambata cu tort de inghetata , ca de ceva vreme incoace, Cristinuca ne tot bate la cap cu inghetata.
Altfel, ii merge bine, se dezvolta si creste frumos, schimba si dintisorii...
Ana, am o veste buna, daca n-ai aflat-o intre timp. S-a inscris in aceeasi perioada cu noi, la Buzias, Soryali cu Alina.
Iti dai seama, ne reintalnim la Buzias, ca si anul trecut, toate 3 cu dulcineii nostri !
Abia astept sa mergem si la fel si Cristina, care ma tot intreaba, deja, cat mai este pana atunci.
Roby al lui Dani este bine, creste si el, au glicemii bune si mai scad din dozele de insulina, daca se mebtine vremea frumoasa, ca face multa miscare afara.
Sapt. viitoare merg la analize. Daca am sa stiu ceva, va anunt. Dani are un nou loc de munca si nu prea are timp de net.
Cam astea ar fi noutatile.
Va doresc sanatate si glicemii dintre cele mai bune !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

La multi ani, mamici minunate !
Sa fim sanatoase, curajoase si dragastoase,
gingase si puternice, fericite si iubite,
asa cum meritam !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

V-am citit mesajele si nu pot sa spun decit multa sanatate copilasilor vostri alaturi de multa sanatate si putere pentru voi.Eu am o problema cu fetita mea careia nu i-am dat de cap nici pina azi.Dg.care i-a fost pus este-Crize ciclice acetonemice.Nu m-a putut lamuri nimeni de ce se intimpla asta.Periodic la 4-6saptamini face cetoza,independent de ceea ce consuma ca si alimente-spun asta pentru ca foarte multi medici s-au legat de alimentatie,i-am tinut diverse regimuri si s-a dovedit ca nu are nici o legatura-cind se intimpla prezinta halena specifica,nu se mai joaca,refuza sa manince,acuza dureri in epigastru,instinctiv cere numai iaurt rece,apa iar eu ma orientez dupa asta si ii dau ce cere multumindu-i lui D-zeu ca le retine,adica nu le varsa ca sa se complice si mai mult lucrurile.Iar de prin a treia zi de la debut-tine 6-7zile-imi cere dulce si chiar am fost sfatuita sa-i dau neaparat.Nu i-am surprins niciodata glicemii mari,ba chiar testul de toleranta la glucoza a fost in limite normale.In schimb,la sumarele de urina mai apare alaturi de corpii cetonici ++-vreau sa spun ca daca se intimpla sa acumuleze +++ varsa incoercibil-glucoza cite 50mg./dl.Problema a aparut brusc la 2 ani si 8 luni,eu nu mi-am dat seama ce se intimpla,nici pediatrul care a vazut-o initial si am ajuns cu copilul pe brate in spital in 4zile in acidoza metabolica.Cu glicemie normala, ce-i drept recoltata in a doua zi de spitalizare,la prezentare neexistind posibilitatea.Acum are 4 ani,problema nu a disparut,are aceeasi ciclicitate,uneori chiar mai devreme de 4 sapt.Maninca din de toate,fara abuzuri evident,are 17kg.si 106cm.Este isteata si isi iubeste tare mult fratele geaman care nu are aceasta problema.Iar eu ma tem in fiecare zi,nu stiu despre ce este vorba-motivul,cauza!,ce se va intimpla...Ultima data mi s-a sugerat sa merg si la un endocrinolog.Voi ce-mi puteti spune?Ma puteti ajuta cu un sfat?Va rog mult si va multumesc frumos.

Mergi la inceput