Nastere vaginala dupa o cezariana, in Romania.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Pai Monica C. a fost monitorizata cu un astfel de aparat.
Deci exista si in Ro.

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Sunt in situatia de a naste vaginal dupa doar 1 an de la cezariana si medicii suedezi imi recomanda si ma incurajeaza la asa ceva, tinind seama ca am mai nascut vaginal de 2 ori inaintea cezarianei si ca am peretele uterin puternic.

Din cercetarile pe care le-am facut,cel mai concludent semn de ruptura uterina iese in evidenta la monitorizarea activitatii cardiace fetale in timpul travaliului.Asa ca acel aparat intravaginal care monitorizeaza contractiile nu este neaparat cea mai sigura metoda.

Ca si in UK in Suedia poti alege nastere vaginala dupa o cezariana sau a doua cezariana, dar in al doilea caz insista sa te previna ca ruptura uterina este chiar mai rara decit alte posibile complicatii ce pot aparea intr-o sarcina.

Dupa 2 cezariene inca se mai da voie la nastere vaginala, cu conditua sa avem la activ cel putin o nastere vaginala reusita inaintea cezarienelor.

In functie de motivele care au determinat cezariana se incearca sa se faca o aprecierea a sanselor de nastere vaginala dar se pare ca nu exista nici o grantie de succes.

Exista pe forum cineva care a nascut natural dupa o cezariana, dar nu in Romania.

Daca nu doresti mai mult de 3 copii cezariana repetata electiva e okay in conditiile in care peretele uterin la nivelul inciziei este rezistent (aici se masoara dupa fiecare operatie si de asemenea la ecografia din timpul sarcinii).

Daca sarcina trece de 41 de zile nu este indicat inducerea medicamentoasa din cauza riscului sporit de ruptura.

Sa ne scrii ce decizie ai luat.Mult succes iti doresc

Mariana 35+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput