CIC si o noua sarcina

CIC si o noua sarcina | Autor: dari_flor

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!

Ma numesc Laura si sunt in CIC pana in februarie 2008. Daca pana la terminarea CIC dau nastere unui al doilea copil, beneficiez de indemnizatie?
Pana acum o saptamana stiam ca pot beneficia, daca nu exista pauza, iar astazi mi-a trimis cineva urmatorul document (din care reiese ca nu pot beneficia):
NOTA INFORMATIVA NR 3/2007

I. In Monitorul Oficial nr. 8/2007 a fost publicata Legea nr 506/2006 pentru aprobarea OUG nr 44/2006 pentru modificarea si completarea OUG nr 148/2005, care intra in vigoare la data de 11.01.2007
Prin actul normativ mentionat au fost abrogate articolele I,III si V, alin. 1 din OUG 44/2006. In consecinta:
a) Nu mai constituie perioade asimilate celor in care se realizeaza venituri profesionale impozabile perioadele in care :
- a beneficiat de pensie de invaliditate
- a beneficiat de concediu fara plata pentru formare si perfectionare profesionala
- a lucrat cu contract individual de munca in strainatate pe baza acordurilor guvernamentale
- s-a aflat in perioada de intrerupere temporara a activitatii fara incetarea raporturilor de munca
- s-a aflat in perioada de 60 de zile calendaristice de la absolvirea invatamantului universitar curs de zi cu examen de licenta sau diploma, in vederea angajarii sau trecerii in somaj

b) Perioada in care o persoana beneficiaza de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului pina la virsta de 2 ani nu mai constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii indemnizatiilor de concediu medical in conformitate cu prevederile OUG 158/2005 cu modificarile si completarile ulterioare.

c) Drepturile prevazute de OUG 148/2005 (concediu, indemnizatie, stimulent) nu se mai acorda persoanelor care pana la data de 31.10.2006 au realizat in sistemul public de pensii in conormitate cu prevederile legii 19/2000 cu modificarile si completarile ulterioare un stagiu de cel putin 10 luni in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului.
Informatiile de mai sus modifica Nota Informativa nr 27/2006.

Multumesc anticipat!




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a.cicel spune:

Si pe mine ma intereseaza problema asta. Cum adica nu se mai considera stagiu de cotizare CIC? Ne poate lamuri cineva? Multumim

Andreea si Bianca Maria
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Si pe mine ma intereseaza acest aspect. Eu nasc in martie, dar sunt in CIC pt bb 1 pana in iunie 2007
Asteptam lamuriri. Multumiri anticipate

Aurasa Alexandru 29+ si Catalin (3.06.2005)
Catalin la 18 luni http://pg.photos.yahoo.com/ph/bibimircescu/album?.dir=10dbre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai scrie clar: nu mai constituie stagiu asimilat de cotizare in vederea stabilirii indemnizatiei DE CONCEDIU MEDICAL. CIC nu e concediu medical. Deci am avut dreptate la subiectul cu vechimea cand am zis ca CIC nu e perioada asimilata pentru concediu medical.

Ma duc acum sa buchisesc legile astea mnentionate, se pare ca pana la urma intr-o forma modificata a trecut si controversata ordonanta 148/2005.

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Aloooo! Legea 506/2006 e ceva cu agricultura, n-are legatura cu indemnizatia sau cu oug 148...

Am gasit e vorba de legea 508

Deci zice asa in legea asta 508: se aproba ord. 44 pentru modificarea ord 148 si a legii 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii, cu urmatoarele modificari:
- ord. 44 se va numi ordonanta pentru modificarea legii 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii.
- art. I se abroga: articolul I presupunea niste modificari la ord. 148 incurcati mai sunt frate. Deci la ord. 148 ramane totul neschimbat.
- art. III se abroga: asta se refera la normele pe care trebuia sa le dea ministerul muncii in termen de 60 de zile norme pentru aplicarea ord. 148
- alin. (1) al art. V se abroga: aici zicea cand si unde vor fi publicate modificarile la ord 148, dar cum nu mai sunt modificari...

CONCLUZIE Ordonanta 148 ramane neschimbata, dar inca nu m-am lamurit daca este sau nu aprobata prin lege

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Sunt in CIC1 pana in data de 10 sept.2007.Daca al doilea copil se va naste la sf lui noiembrie 2007(in cazul in care voi ramane insarcinata),voi putea beneficia de CIC2.Firma la care am lucrat nu mai exista.
Multumesc.

P.S Asa-i Marius,nu m-am suparat,eu am gresit cand am scris intrebarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Fara sa te superi tu faci exercitii de logica pe www.desprecopii.com ? Suntem in ianuarie 2007 si dupa umila mea parere o sarcina la om este undeva pe la 40 de saptamani.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Scuze Marius.Am rescris intrebarea.
Multumesc pentru raspuns.Nu am vrut sa te ofensez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by DanielaAB

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Sunt in CIC1 pana in data de 10 sept.2007.Daca al doilea copil se va naste la sf lui noiembrie 2007(in cazul in care voi ramane insarcinata),voi putea beneficia de CIC2.Firma la care am lucrat nu mai exista.
Multumesc.

P.S Asa-i Marius,nu m-am suparat,eu am gresit cand am scris intrebarea.



Da, cu o singura conditie ca perioada cuprinsa intre 11 septembrie 2007 si data intrarii in prenatal sa fie perioada asigurata conform legislatiei actuale asta insemnand (reluarea serviciului chiar daca nu la firma initiala, somaj, concediu medical, activitati profesionale independente supuse impozitului pe venit, etc)

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by Androix

Pai scrie clar: nu mai constituie stagiu asimilat de cotizare in vederea stabilirii indemnizatiei DE CONCEDIU MEDICAL. CIC nu e concediu medical. Deci am avut dreptate la subiectul cu vechimea cand am zis ca CIC nu e perioada asimilata pentru concediu medical.

Ma duc acum sa buchisesc legile astea mnentionate, se pare ca pana la urma intr-o forma modificata a trecut si controversata ordonanta 148/2005.

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2








Lege pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei īn vederea cresterii copilului - MO 33/17.01.2007
[...]

2. La articolul 18, dupa alineatul (4) se introduc trei noi alineate, alineatele (5), (6) si (7), cu urmatorul cuprins:

(5) Perioada īn care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 1, respectiv art. 2, constituie perioada asimilata stagiului de cotizare īn vederea stabilirii indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006.
(6) Īn situatia prevazuta la alin. (5), la stabilirea cuantumului indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate se ia īn calcul salariul de baza minim brut pe tara garantat īn plata din perioada respectiva.

[...]


Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Multumesc, Marius, ai dreptate. Offf dar nu m-ai vazut pana acum ca am intrebat in enspemii de locuri daca a trecut ordonanta asta 148 si nu mi-a dat nimeni nici un semn...
Inca o data mersi!

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput