Am mare nevoie de un raspuns

Am mare nevoie de un raspuns | Autor: sultanmih

Link direct la acest mesaj

Acum o saptamana am depus dosarul pentru concediu de risc maternal. In dosar am specificat ca doresc concediu incepand cu data de 16 ian. Eram inca in concediu medical, dar acesta a expirat pe 15, insa nu s-a rezolvat intre timp cu dosarul asa ca in prezent sunt descoperita si temerea mea este sa nu raman cu aceste zile neacoperite de concediu medical. Intrebarea mea este daca medicul de familie poate elibera concediu de risc maternal incepand cu data de 16, chiar daca voi duce mai tarziu rezultatul dosarului. Sau trebuie in aceasta perioada sa ma acopar cu inca un concediu medical de la medicul ginecolog.
Sunt foarte ingrijorata si nelamurita. Am intrebat medicul de familie, dar raspunsul a fost evaziv si nu am inteles nimic.
Daca e cineva care ma poate lamuri, va rog mult sa-mi raspundeti. As vrea sa ma pot linisti in aceasta privinta.
Multumesc mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Pana ce acel dosar nu va fi aprobat nu vei putea fi in risc maternal.Certificatele in risc maternal trebuiesc vizate dupa cate stiu eu si de medicina muncii deci fara viza de la ei certificatul este nul.
Nu poti sa ti iei cm de la ginecolog din 16 in continuare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sultanmih spune:

Ba cred ca as putea. Tocmai asta era intrebarea mea. Trebuie sa fiu acoperita in perioada asta cu un concediu medical? Dosarul, din cate stiu, va fi afirmativ, deci nu e nici o problema ca nu mi-l da, dar din ce data imi va fi eliberat concediul de risc maternal? Asta ma ingrijoreaza.
Multumesc mult pentru ca mi-ai raspuns.

Mergi la inceput