certurile intre frati-motive de ingrijorare?

certurile intre frati-motive de ingrijorare? | Autor: crisseis

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor.Am doi copii-baiatul are 9 ani si fetita 5,8 ani -si aproape vesnic au ceva de impartit!-cine sa faca un anumit lucru, cine sa deskida primul usa, cine sa intre primul in lift, cine sa stranga jucariile, etc! Ma exaspereaza si nu stiu ce metode sa folosesc sa gasesc o cale de mijloc!Sunt mamici in situatia mea?
Ce metode folositi?
Ajung sa ma enervez asa tare, ca-mi pierd controlulsi incep sa tip la ei si sa le vorbesc urat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Daaa, mai sunt si altii. La fel sunt si ai mei, desi sunt mai mici: Anca 5,9 ani, Tudor 3,1 ani. De obicei Anca incepe: lingurita mea e din aur, a ta- nu!; jucaria mea e mai frumoasa decat a ta; papucii mei sunt albastri, iar ai tai galbeni, sic!...etc Mai ajung de se si incaiera pe temele astea, de cele mai multe ori ii las in pace, daca imi cer ajutorul doar atunci intervin si iese cu scantei pentru amandoi. Nu tolerez sa se scuipe, sa se loveasca, daca ii vad ca fac asta, nu mai astept si ii temperez. Daca nu-i vad, asta e.

Sincer, mie imi vine sa rad cand vad comportamentele astea, pentru ca-mi aduc aminte de propria mea copilarie, la fel facea si fratele meu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

absolut deloc, nu trebuie sa fii ingrijorata, conflictele cu cei din jur fac parte din viata noastra; suntem diferiti si e normal sa ne "certam" intre noi, chiar daca suntem frati/soti/rude

important este sa invatam sa ne rezolvam conflictele si sa trecem mai departe

uite si aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=88377


Mergi la inceput