Pisica si soacra si cizmele

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Tot citesc aici pareri si va multumesc pentru ele. Dar, cu toate ca astea sunt niste nimicuri pentru cele care au cu adevarat probleme cu soacra, asa as pleca eu in apartamentul meu unde-i cald, liniste si frumoooos....si mi- as face de cap o sapt. sa stiu ca nu mai vine nimeni la mine si ma controleaza ce fac!
A! si o sedinta de cumparaturi la greu!!!!

Mi s- a cam luat de la toate ineptiile ei si tare as avea nevoie de o pauza...

Saracul sot el nu are nici o vina decat ca biologic vorbind e fii-su.

Dar m- am saturat!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by grodear

Tot citesc aici pareri si va multumesc pentru ele. Dar, cu toate ca astea sunt niste nimicuri pentru cele care au cu adevarat probleme cu soacra, asa as pleca eu in apartamentul meu unde-i cald, liniste si frumoooos....si mi- as face de cap o sapt. sa stiu ca nu mai vine nimeni la mine si ma controleaza ce fac!
A! si o sedinta de cumparaturi la greu!!!!

Mi s- a cam luat de la toate ineptiile ei si tare as avea nevoie de o pauza...

Saracul sot el nu are nici o vina decat ca biologic vorbind e fii-su.

Dar m- am saturat!!!!!!!!!



Eu nu inteleg ceva. Eu stiu ca atunci cind te saturi si nu mai poti, lasi jos.
Ma streseaza soacra? O elimin din viata mea, ii dau ignore dar nu doar cu vorba ci cu fapta.
Sare sotul sa o apere? Ok, e normal, inteleg.
N-are decit sa gaseasca el o cale sa tina situatia sub control.
In plus, cind eu am hotarit sa-mi eliberez mintea de soacra, pai mi-o eliberez nene! Fara lupta surda, fara scandal, fara scene.
Scurt, la obiect si fara anestezie.

Doar ca am impresia ca cele care ar dori sa spuna STOP SOACRA, ar face-o dar au nevoie de ea, cumva (sa nu-l supere pe sot, sa nu dea rau in societate, sa nu declanseze razboiul fara sa aiba suficiente arme etc)

p.s. grodear, nu cred ca vrei sa facem schimb de soacre!



Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Stai putin:

Nu am cum sa o elimin ca toata ziua baga capul pe la mine prin bucatarie si comenteaza. Sta cu mine in curte.
Nu tine sotul meu cu ea, el nu se baga deloc daca avem ceva de impartit sau daca soacra-mea ii spune ceva rau despre mine, nu o crede pentru ca stie ca exagereaza.
"Ca sa nu dau rau in societate"?- Nu prea am cum, cine o cunoaste stie ce perfida este.

Chestia este ca de multe ori imi aduc aminte ce viata linistita si senina aveam inainte sa ma casatoresc, dar de' daca l- am iubit l- am luat! Nu e vina lui ci a ma- sii si acum ce sa facem cu ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by grodear

Stai putin:

Nu am cum sa o elimin ca toata ziua baga capul pe la mine prin bucatarie si comenteaza. Sta cu mine in curte.
Nu tine sotul meu cu ea, el nu se baga deloc daca avem ceva de impartit sau daca soacra-mea ii spune ceva rau despre mine, nu o crede pentru ca stie ca exagereaza.
"Ca sa nu dau rau in societate"?- Nu prea am cum, cine o cunoaste stie ce perfida este.

Chestia este ca de multe ori imi aduc aminte ce viata linistita si senina aveam inainte sa ma casatoresc, dar de' daca l- am iubit l- am luat! Nu e vina lui ci a ma- sii si acum ce sa facem cu ea?





Pai si ce daca sta in curte cu tine? Ce te impiedica sa-i interzici sa intre in casa ta si-n "blidele" tale? Repet: daca te CHIAR enerveaza asa de rau...
Ca daca e vorba de mici sicane reciproce...ei, aici e vorba de toleranta fiecaruia, nu-i o chestie de "viata si de ..."moarte" a relatiei cu sotul tau.




Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Am intrat si eu pe aici, pentru ca m-a amuzat titlul (m-a dus si cu gandul la un anumit film romanesc, al carui titlu are aceeasi muzicalitate ). Grodear, nu te supara pe mine, . Revenind la pisica, soacra si cizmele, , nu poti sa nu-i deschizi usa soacrei? Sa pleci la plimbare cand stii ca vine ea? Sau lasi fetita cu ea si tu o tai la cumparaturi, salon sau unde vrei tu si te intorci dupa vreo 6 ore. Ii faci asa o data, de doua ori...de tz ori si poate ca nu mai vine pe la voi. In caz de este si sotul cand apare ea, plecati amnadoi: "vai, ce bine ca ati venit, ca a intervenit ceva, trebuie sa plecam si nu avem cu cine lasa copila! saru'mana! multumim mult, nu stim ce ne-am fi facut daca nu apareati dumneavoastra!". Si o stergeti!

Pentru cele carora le spun soacrele ca nu stiu sa spele vasele bine: de ce nu le reamintiti cand e aniversarea casatoriei si nu le spuneti ca o masina de spalat vase ar fi cel mai minunat cadou pe care l-ati putea primi?

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu-ti spune ce sa faci, face conversatie. Fa si tu la fel

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

si eu stau cu soacra-vecina.
am fost certate toata vara (poveste lunga) si cand s-a intors sotu ea a crezut ca vai mi-a trecut supararea (mie??!?! doar eu am dat-o afara pe usa)
acu sotu iar e plecat si mai nou ne baga vizite.
se aseaza frumos pe canapea iar eu....ma intorc cu spatele la ea si ma gaseste spalatul de vase, aranjatul de farfurii sau sa fac altceva prin alta camera.ea incearca sa fac conversatie dar nu se prinde de mine.si dupa cateva minute...pleaca

din cauza situatiei create intre noi ii tai orice vorba care o scoate in privinta fiicei mele.nu mai tac.
si asha zice de mine ca sunt a dracului.acum o sa zica intemeiat.hihihi.


jo si alexandra
recomandari,
***************
home sweet home!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

Fetelor, m-am amuzat teribil de soacrele voastre. Eu am mare noroc, ca socrii mei stau de vreo 6-7 ani in Roma si ne vedem doar de 2-3 ori pe an, iar la telefon vorbim o data la 2 saptamani...cand ma gandesc la voi, ma simt binecuvantata...

nu e chiar foarte rea, are si parti bune: l-a invatat pe sotul meu, de mic cu mici treburi gospodaresti, nu se prea amesteca, incearca sa se apropie de mine cum stie ea, imi face cadouri, chestii care imi plac, o intereseaza ce gusturi am, etc...dar dupa toate astea intr-o zi vine bomba...

aflam, ca sotul meu este diagnosticat cu oligospermie(nr scazut de spermatozoizi), va imaginati...panica, deznadejde,etc. Eu, una zic: sun-o si pe maica-ta sa-i spui, ca vom avea nevoie de tot sprijinul, El: suna, ii explica cum sta treaba ca s-ar putea sa nu avem copii, sau va fi foarte complicat...
si Soacra: spune ceva de genul: " dar mama, cu asta iti pierzi tu timpul?"

Va puteti imagina ce am simtit eu...nu m-am putut rabda, i-am luat telefonul din mana si am intrebat-o cati copii mai are( il are doar pe el) si daca ea nu vrea nepoti, sa se abtina de la comentarii.

ea nu se lasa si ma intreaba, ce voi face daca in cele din urma tot nu vom reusi ( eu zic ca vroia sa ma faca sa spun ca voi divorta)si eu ii spun ca vom adopta, la care ea ramane masca si imi spune ca nu stie ce sa ne spuna in acel moment.

inca mie nu si-a cerut scuze pentru ce a zis si insinuat atunci, mi-a transmis prin sotul meu, ca n-a vrut sa ma supere, etc...

O data cu intamplarea asta...am inteles ca soacra tot soacra e....nu se poate abtine.

Pup toate nurorile, nu va lasati la ele, suntem mult mai inteligente.

"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadat cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Bueechner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

quote:
Initial creeata de grodear

Sa nu radeti!


Intrebare: voi ce faceti cand se poarta cineva cu voi ca niste marionete si va trag de sfori ca sa faceti ca ele? Cum reactionati si eu ce ar trebui sa fac in cazul asta? Daca gresesc eu in ceva spuneti-mi, dar daca am dreptate si exista o modalitate de a pune problema fara cearta, as vrea si eu sa o stiu, desi nu cred ca exista...




mai tai din sfori, cu tact...simplu si frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru ca sunteti alaturi de mine.
Am inceput sa iau primele masuri...

Mergi la inceput