Mamici de martie - aprilie 2007 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Am ajuns si noi acasa ca suntem plecate de dimineata.
Am fost la coafor mi-am facut suvitele de rigoare si parerea mea este ca atata timp cat vopseaua nu atinge pielea capului nu este nici o problema.
Am fost si la dentist si m-a chinuit asa ca inainte de nastere ca sa nu uit ce e durerea .
Aveam un nerv de la o masea inflamat si a trebuit sa-l scoata.Mai am de mers de vreo doua ori si am scapat.Partea mai nasoala e ca trebuie sa merg cu autobuzul ca sotul e la munca,iar dentista si coafeza mea sunt in alt oras unde am stat pana anul acesta in primavara si fiind f. multumita de ele nu vreau sa le schimb.
Am mers si pe jos ceva si am ajuns acasa cu dureri groaznice de oase in solduri.Dar maine stau cuminte si sper sa-mi treaca.
Cam atat pt. astazisi mai intram maine.

Laura26+Arianna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani7asi spune:

Nou-n#259;scutul petrece cea mai mare parte a timpului dormind, uneori pân#259; la 20 de ore pe zi. De asemenea este, în primele trei luni de via#355;#259;, o fiin#355;#259; pasiv#259; #351;i placid#259;: înc#259; nu poate ridica capul, nu se poate întoarce ( decât accidental ) #351;i nici nu poate mi#351;ca degetele separat. Pe planul percep#355;iei, lumea îi apare ca un ansamblu enorm. Chiar dac#259; începe imediat s#259; fie atent la fe#355;e, nu le poate distinge înc#259; unele de altele. Totu#351;i, noul n#259;scut poate înregistra deja în creierul s#259;u un num#259;r impresionant de lucruri. Tot ceea ce aude, simte sau vede. Poate demonstra pl#259;cere vis-ŕ-vis de unele senza#355;ii înc#259; de la na#351;tere. Ve#355;i putea începe s#259; v#259; juca#355;i cu copilul dumneavoastr#259; punându-i la lucru acuitatea auditiv#259;. Micu#355;ii au auzul foarte sensibil #351;i tresar la zgomote puternice #351;i bru#351;te. Dar, le place s#259; aud#259; vorbe #351;i cântece spuse #351;i cântate înceti#351;or. Vor înv#259;#355;a s#259; înceteze s#259; mai plâng#259; la auzul zgomotului de pa#351;i. Folosi#355;i aceste “u#351;i magice” care sunt urechile copilului dumneavoastr#259; Vorbi#355;i-i #351;i cânta#355;i-i. Face#355;i zgomote amuzante. Cânta#355;i la diverse instrumente. L#259;sa#355;i-l sa aud#259; zgomote diferite cum ar fi tic-tac-ul unui ceas, zgomotul unui metronom, zgomotul unei linguri#355;e lovite u#351;or de un pahar. De#351;i pare c#259; nimic nu i se întâmpl#259; la auzul acestor zgomote, totu#351;i ele se înregistreaz#259; în creierul s#259;u. Astfel îi aduce#355;i o stimulare senzorial#259; pozitiv#259;.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

Amma23 : cu siguranta am sa povestesc cum e la cursurile de pregatire! Tu cand incepi ?

Aseara am dormit f. bine. Nu m-am trezit deloc nici sa beau apa nici sa ma duc la . Insa la 6 dimineata cand tocmai deschideam si eu ochisorii si vroiam sa ma dau jos din pat m-a luat un carcel asa de tare ca l-am trezit pe sot, iar el saracul a inceput sa imi maseze piciorul si sa il intinda. Cum i-am spus ca a trecut si a dat sa se aseze la loc iar s-a facut unul ... parca si mai dureros, in acelasi loc

Eu de kg ce sa mai zic, la inceput nu am luat deloc, dar de 2 luni se pun ... "exponential" cum imi place mie sa rad . Asa ca pana acum am luat 11kg ... si mai sunt inca 3 luni ...

Pupici ... ma duc sa imi calc o bluzita sa ma gatesc pentru concert !

Magda 28+

http://mfoca.myphotoalbum.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vcarmen spune:

salut
am revenit de data asta cu mai multe detalii. asa ca incep cu subiectul serii vopsitul parului. eu nu m-am vopsit la inceputul perioadei, primele 3 lunii. dupa care am cedat pshic si m-am vopsit pt ca nu ma mai puteam uita in oglinda . in prealabil am intrebat medicul si mi-a spus ceva de genul sa am grija sa nu stau prea mult in mirosul specific de vopsea(amoniac cred), dar ca pot sa ma vopsesc si inainte de nastere.cum probabil o sa o fac.
rog si eu pe cineva sa-mi treaca si mie data de nastere 21.02 1976. ( zodia pesti).
Carmen si Andrei - Bogdan

carmen76

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani7asi spune:

Fetele cine ma ajuta sa imi faca si mie maine un album la comun?
Eu am bagat pozici pe adresa mea de mail si le-am facut publice dar mai depoarte nu stiu ce sa fac.......
Pleaseeeeeeeee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Gata, Dani7asi, ai si album . Poti sa incepi sa pui poze.

28+

Bebica al nostru e
Sa fiti iubite(iubiti)!
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/albums/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

quote:
Originally posted by dani7asi

Fetele cine ma ajuta sa imi faca si mie maine un album la comun?
Eu am bagat pozici pe adresa mea de mail si le-am facut publice dar mai depoarte nu stiu ce sa fac.......
Pleaseeeeeeeee!



tb sa bagi pozele in albumul comun care exista deja. Ajungi la el dand click pe linkul cu poze de mamici cu burtici de la inceputul listutei. Dai login si folosesti userul comun si apoi faci upload la poze cum ai facut si pe adresa ta de email

roxana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

dani7iasi, tocmai intram sa creez album, dar mi-a luat-o altcineva inainte.

Revin si eu cu raportul. M-am mai potolit putin. Azi mi-am luat liber si am fost dimineata la analize iar dupa-amiaza la dr. ginecolog, care mi-a zis ca nu trebuie sa neglijam problema dar nici nu e cazul sa ma stresez atat de tare si a clasificat reactia dr de familie ca "opereta", "teatru" si "un mod de a scapa de raspundere", avand in vedere ca eu am edeme de la 3-4 luni si ea nu m-a trimis niciodata sa fac analizele specifice, doar ma cearta. Asa ca astept cumintica rezultatele. Mi-a dat si diuretice pt o perioada scurta de timp sa amelioram putin problema.

Problema e ca de doua zile ma ustura gatul si nasul si nu pare sa functioneze nimic. Nu am febra, nu tusesc. Am bauta ceai cu miere si lamaie, am luat propolis cu vitamna C, poate o sa fie mai bine.

gabiu, amma, martutza, multumesc pentru gandurile bune si incurajari. martutza, sper sa-ti treaca gripa cat mai repede.

In legatura cu vopsitul, tocmai mi-am luat inima in dinti si m-am vopsit azi. Simteam nevoia de o schimbare. Nu am gasit pe net nimic care sa demonstreze ca intr-adevar bebe este afectat.

Pupici, noapte buna!

30+4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

...raportul de seara...am citit din urma; ati avut spor la scris, ma intreb cine e de vina: faptul ca am fost trase de ureche sau faptul ca sunteti mai multe in prenatal?!

Bun venit noilor mamici in club! am adaugat la listuta datele voastre, daca ce va nu e bine sa tipati si corectam.

Madmat, imi permit sa iti sugerez o idee. De ce nu un magazin cu articole ptr bebelusi/copii ca tot o sa fiti in miezul problemei.

Amma, nu mai pune la suflet ce spun gurile "rele".

Miha lasa ca o sa creasca parul la loc. Pune mana si inscrie-te la cursuri ca nu ai sa mori daca mergi 2-3 ore pe saptamana la ele. Si Magdutah ti-a dat si alte cateva motive bune ptr care merita sa te duci.

Elyanne, spor la zugravit; sa iasa asa cum va doriti si sa faca mesterii treaba buna.

Uf, ati scris asa de multe ca nu mai tin minte iar......

Multumim ptr listuta ptr maternitate.

De raportat nu am noutati, suntem bine in continuare, dormim, mancam, ne plimbam (cu masina) in ritm normal, doar ca imi cam sta in coaste copilu' si ma jeneaza cand stau pe scaun (si cam stau toata ziua).





roxana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna fetelor! Desi eram foarte dornica sa ne intalnim cat mai multe sambata se pare ca acest lucru nu se poate. Daca va razganditi eu sunt in continuare de acord.
In seara asta am fost la medicul de familie care mi-a dat concediu prenatal de azi. Eu insa mai lucrez "la negru" pana la sf lunii ca am salariul minim pe cartea de munca si nu mi-ar fi prea bine sa stau mult acasa.
La serviciu e ok pana acum. Mi-e putin cam greu. Azi am observat ca ma enervez mai repede pe aia mici. Si ei sunt obraznici si galagiosi dar cred ca si eu imi pierd rabdarea.
Parca sunt inconstienta. Ma gandesc la tot mai putin la ce tb sa pregatesc pentru maternitate. In seara asta am reusit sa-mi cumpar masa de calcat poate asa ma apuc si eu si-mi pregatesc camasile de spital.
Si eu cred ca voi naste mai repede de 14 martie. Am dita mai burta. Toata lumea se mira. M-am si ingrasat 12 kg (la cei 1.55m ai mei)dar si burta e imensa.....In seara asta a observat si sotul cum se misa burta cu tot cu locatar intr-o parte si-n alta. Pana acum el avea impresia ca bebe misca doar ca un fluturas asa cum il simte el... nu stia ce-mi face mie cand sunt singura.
Legat de vopsit- am hotarat sa nu ma mai vopsesc deloc pana nu-mi iese par alb. Am reusit (cu greu) sa am culoarea mea naturala pe tot parul.
Legat de dormit- nu ma trezesc sa ma duc la baie dar ma trezesc sa ma intorc de pe o parte pe alta si-i asa de greu.....
Va multumesc tuturor celor ce mi-au raspuns despre concediul pre si post natal.
Aveti grija de voi si de bebei.

31s

Mergi la inceput