Carnea de vita pt ciorba

Carnea de vita pt ciorba | Autor: simonique

Link direct la acest mesaj

Am si eu o mare rugaminte pt cunoscatoarele in ale bucatariei: ce parte de la vita este cea mai buna pt ciorba ca sa nu ramana tare?
Multumesc anticipat!

Simonique si bb Mario (22 august 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Rasolul de vaca e bun pt ciorbica, eu mai folosesc gulasul de vaca,care cred ca e din pulpa.
Ideal ar fi sa gasesti manzat ca e mai fraged.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

cap de piept sau piept de vita, bucatile sunt cu oase mari si bune, cu grasime. dupa ce fierb bine se scot oasele si se taie carnea bucatele normale care se lasa in ciorba.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Am facut si cu rasol, si cu pulpa de manzat (vitel), insa cel mai mult mi-a placut cu rasol. Se inmoaie perfect prin fierbere, o poate manca si copilul usor. Ciorbita cu pulpa nu ia placut ca nu a putut mesteca carnita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Nu iti pot raspunde la intrebare ca nu ma pricep(nu-mi place carnea de vita) dar te pot ajuta cu niste sfaturi. Ca sa fierbi rapid carnea de vita poti:
- folosi oala minune;
- adauga la fierbere putin otet (am auzit si varianta cu bicarbonat, nu stiu cat o fi de adevarat).

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Chiar azi am facut din pulpa de vita. Eu o tai cuburi mici si a fiert repede, s-a facut super moale. Rasolul e bun de asemenea.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonique spune:

Saru'mana pt raspunsuri. Eu am facut cu gulas de vita si a iesit cizma si am fiert-o 3 ore

Simonique si bb Mario (22 august 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tic_tac spune:

la bors - adica zeama de carne care e acrita cu bors - folosesc carne de vita din categoria "cap de piept", adica bucatile alea care au cartilaj alb, care nu e chiar os, la fierbere carnea devine potrivit de frageda, nici prea tare dar nu e nici moale.
e buna ptr. dintii adultilor. nu indepartati grasimea, mai ales aia care e de culoare alba, da gust f. bun la zeama, nu se topeste in timpul fierberii.

ptr. copii adaugati la fierbere putina vrabioara de vita, aia care are firisoare f. subtiri albe de grasime. numai aceasta carne este frageda si usor de mestecat ptr. copii.

din rasol fac supa cu galuste din gris sau paste. maduva de la os o scot, o parte o lichefiez cu furculita si o adaug la supa, restul o maninc cu lingurita, e o delicatesa ! nu va feriti de grasimea asta, ca e buna, in cantitate mica.

iar ptr. gulas folositi vrabioara cu firisoare de grasime in textura, chiar daca e mai inchisa la culoare, totul e sa observati daca grasimea e alba, daca e galbena vaca nu prea a mincat iarba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonique spune:

Mersi mult Tic-tac pt asa detaliere. Gata, am scos la imprimanta si plec la cumparaturi cu foita dupa mine
Ce bun e sa ai unde sa afli raspunsuri la probleme...


Simonique si bb Mario (22 august 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by tic_tac


. maduva de la os o scot, o parte o lichefiez cu furculita si o adaug la supa, restul o maninc cu lingurita, e o delicatesa ! nu va feriti de grasimea asta, ca e buna, in cantitate mica.





Si noi facem ciorba sau supa de vita din rasol,si oase cu maduva.
Iar maduva o mananca sotul si copilul,cu paine prajita (nu in ulei ci la prajitor) frecata cu un catel de usturoi si unsa cu maduva.E bun

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonique spune:

Mmmmm, Ady ce bine suna ce zici tu...

Simonique si bb Mario (22 august 2005)

Mergi la inceput