invitatie la ziua de nastere?

invitatie la ziua de nastere? | Autor: 26-kara

Link direct la acest mesaj

tatal bebe-ului nu a dat nici un semn de viata de cand s-a nascut bebe-ul. s-a insurat dupa ce am deschis proces in instanta pt recunoasterea copilului. plateste pensia alimentara da de copil nu se intereseaza
am incercat sa il apropii de copil si sa-i explic ca trebuie sa-si cunopasca tatal...
nici vorba de vreo reactie. tacere.
sa-l invit la ziua bebe-ului?
sau sa-l las in plata Domnului?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Invita-l, ramane la latitudinea lui daca vrea sa vina la aniversarea copilului lui sau nu.
Si cum, de cand ai nascut nu a venit deloc sa-l vada?

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26-kara spune:

noup. niciodata
s-au intersectat decat la testul adn. si atunci baga promisiuni.. te duc la concertul depeche.. bla bla..
iac
ma rog
anul trecut mi-a zis ca EL a suferit foarte tare...
si ca mai bine acest copil nu se nastea.
replica mea... mai bine nu te intalneam pe tine. copilul l-am pastrat pentru ca era al TAU

frate ce vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Mda... bineinteles ca el e victima.
El a fost de acord cu venirea copilului pe lume? Pentru ca daca el nu a fost de acord si tu totusi ai facut copilul in ideea ca-si schimba opiniile, poate se crede indreptatit sa te pedepseasca pentru asta. Ideea este ca acest copil va creste si va intreba de tatal lui. Si atunci este important sa te stii cu constiinta impacata ca ai facut tot posibilul pentru a facilita crearea unei relatii intre copil si tatal lui. Parerea mea este sa mai discuti cu el, sa-i spui clar ca ce a fost intre voi e una, insa copilul are nevoie de un tata, chiar si de weekend.

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu una nu sunt de acord cu afirmatia: "insa copilul are nevoie de un tata, chiar si de weekend" fara suparare!

Ai mei au divortat cand eu eram mica, atat de mica incat nu mai am nici o amintire cu el. S-a recasatorit imediat si are copii. Nu a venit niciodata sa ma vada, nu-l cunosc, nu am vb niciodata si nici nu i-am simtit lipsa. Cred ca mai rau m-ar fi bulversat o relatie de weekend. Nu de asta are nevoie copilul tau. Trebuie sa stie de el, firesc, dar tata ii va fi cel care il va creste, pentru ca la un moment dat vei gasi pe cineva si te vei recasatori.

Eu una, iti spun cu ochii copilului care a trait asa ceva: mai bine lipsa! Eu nu l-as mai cauta niciodata, nu l-as suna, l-as lasa in plata Domnului cu familia lui cu tot! Ce nevoie ai de el? Nu iti poate aduce decat suferinta... Mai bine renunta acum!




Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Buna! Nu vreau sa te supar, vreau doar sa iti spun sincer parerea mea: el nu a vrut de la inceput un copil, si-a facut clare sentimentele fata de acest aspect. Daca tu ai hotarat sa ai un copil (ceea ce mi se pare foarte bine, nu ma intelege gresit), acum e responsabilitatea ta si nu vad de ce incerci sa ii schimbi lui sentimentele fata de un copil pe care nu l-a dorit niciodata. Daca ai facut bb in speranta (sau ideea) ca el se va schimba, odata cu nasterea copilului, tu ai riscat si (din punctul sata de vedere) tu ai pierdut. Nu mi se pare corect sa incerci sa isi asume responsabilitati fata de un copil pe care ti-a spus clar ca nu si-l doreste. Ar trebui inclusiv schimbata legea si daca mama hotaraste sa aiba un copil (si daca tatal spune ca nu vrea) atunci sa nu fie tatal obligat nici macar la plata unei pensii alimentare.
In concluzie, parerea mea e sa il lasi in pace, sa iti vezi de viata si de puiutul tau, ca la urma urmei, e pierderea lui ca nu se implica in viata copilului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lolly spune:

Mie mi se pare o "chestie buna" faptul ca incerci sa il bagi in viata copilului... asta pentru ca mai tarziu sa nu cumva sa iti spui ca nu ai facut "ceva" ca el sa fie apropiat de copil...
Dar, daca el nu vrea... in nici un caz nu merita sa fortezi mana omului... Pur si simplu cred ca mai rau iti faci tie, si poate si copilului, asa...

Cred ca ar trebui sa il lasi in pace. Sa nu il mai cauti... Chiar sa nu il inviti.
Copilul (poate) creste si fara prezenta tatalui de weekend. Poate chiar mai bine...

PS: parerea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

quote:
Originally posted by Desiree2002

Buna! Nu vreau sa te supar, vreau doar sa iti spun sincer parerea mea: el nu a vrut de la inceput un copil, si-a facut clare sentimentele fata de acest aspect. Daca tu ai hotarat sa ai un copil (ceea ce mi se pare foarte bine, nu ma intelege gresit), acum e responsabilitatea ta si nu vad de ce incerci sa ii schimbi lui sentimentele fata de un copil pe care nu l-a dorit niciodata. Daca ai facut bb in speranta (sau ideea) ca el se va schimba, odata cu nasterea copilului, tu ai riscat si (din punctul sata de vedere) tu ai pierdut. Nu mi se pare corect sa incerci sa isi asume responsabilitati fata de un copil pe care ti-a spus clar ca nu si-l doreste. Ar trebui inclusiv schimbata legea si daca mama hotaraste sa aiba un copil (si daca tatal spune ca nu vrea) atunci sa nu fie tatal obligat nici macar la plata unei pensii alimentare.
In concluzie, parerea mea e sa il lasi in pace, sa iti vezi de viata si de puiutul tau, ca la urma urmei, e pierderea lui ca nu se implica in viata copilului!



Eu am avut intotdeauna senzatia ca si barbatii stiu cum se fac copiii De unde conceptia asta ca doar femeia hotaraste daca face un copil si doar ea trebuie sa se protejeza daca nu vrea? El nu stia ca daca nu se protejeaza sunt sanse sa apara un copil?
Stiu ca nici o mama n-ar renunta la puitul ei, dar in astfel de conditii ar fi bine sa existe si tati singuri, care sa-si creasca odraselele nedorite de la o zi, sa se chinuie si ei noptile cu colicile, sa se streseze ca puiul doarme/nu doarme, papa/nu papa etc. Poate a doua oara ar sti ce trebuie sa faca daca nu vrea urmasi.
Kara, eu zic sa-l lasi in plata Domnului, ca nu merita asemenea onoare. Zau!


Poze
It's nice to be important, but it's more important to be nice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

quote:
Originally posted by Stefana

Eu am avut intotdeauna senzatia ca si barbatii stiu cum se fac copiii De unde conceptia asta ca doar femeia hotaraste daca face un copil si doar ea trebuie sa se protejeza daca nu vrea? El nu stia ca daca nu se protejeaza sunt sanse sa apara un copil?
Stiu ca nici o mama n-ar renunta la puitul ei, dar in astfel de conditii ar fi bine sa existe si tati singuri, care sa-si creasca odraselele nedorite de la o zi, sa se chinuie si ei noptile cu colicile, sa se streseze ca puiul doarme/nu doarme, papa/nu papa etc. Poate a doua oara ar sti ce trebuie sa faca daca nu vrea urmasi.
Kara, eu zic sa-l lasi in plata Domnului, ca nu merita asemenea onoare. Zau!


Poze
It's nice to be important, but it's more important to be nice



Stefana, nu am spus ca e doar obligatia femeii sa se protejeze. Dar daca o femeie decide sa NU aiba un copil, toate "feministele" sar ca e corpul ei, ca e decizia ei, etc. si atunci nu se mai tine seama ca barbatul doreste acel copil!!! E dreptul femeii sa faca un avort, nu-i asa, indiferent de ce isi doreste barbatul, adica TATAL copilului!!! Si, lasa-ma cu emoticoanele alea de scarba, ca nu isi au rostul, zau asa!!! Hai sa nu mai gandim doar din punctul de vedere al femeii, ci si din al barbatului!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Eu am avut intotdeauna senzatia ca si barbatii stiu cum se fac copiii De unde conceptia asta ca doar femeia hotaraste daca face un copil si doar ea trebuie sa se protejeza daca nu vrea? El nu stia ca daca nu se protejeaza sunt sanse sa apara un copil?
Stiu ca nici o mama n-ar renunta la puitul ei, dar in astfel de conditii ar fi bine sa existe si tati singuri, care sa-si creasca odraselele nedorite de la o zi, sa se chinuie si ei noptile cu colicile, sa se streseze ca puiul doarme/nu doarme, papa/nu papa etc. Poate a doua oara ar sti ce trebuie sa faca daca nu vrea urmasi.
Kara, eu zic sa-l lasi in plata Domnului, ca nu merita asemenea onoare. Zau!


Perfect de acord!!!

Aura si samburelu' Dimitrie
Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:


Si eu cred ca responsabilitatea protejarii le revine la amindoi.
Deci nu numai femeia e vinivata ca nu s-a protejat.

Si cred ca e bine sa ii creeze oportunitati de a veni in contact cu fiul si sa nu il respinga daca vrea sa ia contactul cu fiul sau.

Dar nu cred ca e bine sa il forteze.

Deci poate sa il invite la ziua lui, dar sa nu insiste.
A trimite o invitatie si sa fie deschisa la varianta ca el accepta sa vina sau varianat ca el refuza, si varianta ca nu ra primi nici un raspun la invitatia ei, mi se pare un gest decent si cu coloana verticala.

Exista posibilitatea ca mai tirziu copilul sa ii reporseze ca nu i-a favorizat contactul cu tatal.

Dar mai exista si sa ii spui cumva e copilul si al tau si daca vrei sa fii in contact cu el esti liber sa faci.
Eviti in acest fel sa ii lasi senzatia ca il impingi de la spate sa faca ce vrei tu.

Mergi la inceput