angajare - gravida in luna a 3a

angajare - gravida in luna a 3a | Autor: brazuca25

Link direct la acest mesaj

Este posibil sa imi schimb locul de munca daca sunt insarcinata in 12 sapt? Viitorul angajator poate sa renunte dupa perioada de proba din simplul motiv ca afla ca sunt insarcinata?
Sunt tare derutata...Tare as vrea sa plec de la actualul loc de munca, si ceea ce mi se ofera este chiar f avantajos din punct de vedere profesional. Ma tem ca nu cumva dupa perioada de proba sa ma trezesc ca nu mi se face ctr de munca, evident invocandu-se alt motiv decat sarcina. Sa risc si sa ma duc? Sa le spun acum sau dupa 1 luna de proba?


11+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Depind de foarte mute situatii. In primul rand de angajator, apoi de ceea ce faci, ca job.Daca te-a gasit greu si esti buna, te pastreaza. Apropo, sarcina se cunoaste? Si-a putut da seama ca esti gravida? Ai putea avea surpriza sa nu iti incheie contractul depa perioada de proba, bineinteles din cu totul alte motive. Cel mai bine ar fi sa discutati deschis optiunile, inclusiv concediul postnatal, cunosc cazuri in care mama a stat acasa 6 luni, mai lucra din cand in cand si trimitea proiecte pe mail si primea banii de la indemnizatie pana la salariul efectiv (diferenta), deci super ok firma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Eu zic sa vorbesti deschis cu angajatorul ca sa nu ai surprize mai tarziu!

carla2005 de Alexandra Maria 16.11.2006

Cand viata te stoarce ca pe o lamaie, invata sa faci limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca totusi este prea riscant sa plec in momentul asta, pt ca desi nu se vede sarcina inca, nici nu am inceput perioada de proba, asa ca la 4 luni e f posibil sa se vada. Va trebui sa ma multumesc cu salariul de bugetar inca vreo 5-6 luni...asta e! In mod normal, daca seful era ok, as fi putut lua o prima lunara avand in vedere ca asta a fost una din conditiile de la angajare (verbala, si nimik mai mult). Numai ca l-a deranjat ca am stat in concediu medical 3 sapt pt pericol de avort, si cand m-am intors adusese pe cineva in locul meu...iar eu am fost mutata la alt birou, unde ma face sa ma simt ca si cum iau banii degeaba, desi eu am terminat Limbi Straine, acum ma ocup de traducerea unei carti, deci lucrez pe domeniul meu, si ma lupt cu starile de rau, vin la servici in fiecare zi desi fac mai bine de 1 ora pe drum, si traduc intr-un ritm chiar f bun zic eu. Pt el era mai important sa stau sa fac cafele si sa astept sa imi zica el sa plec acasa- nu aveam voie sa plec pana nu zicea el, si in loc de 4 ma apuca ora 6-7 la servici, stand dupa el sa ma lase sa plec, desi nu era nimik urgent de facut.
Acum stresul s-a micsorat, dar si salariul e jumatate...Offf!!!!!!!

11+

Mergi la inceput