CIC - nu mai e considerat vechime in munca ?!?!

CIC - nu mai e considerat vechime in munca ?!?! | Autor: ROROSU

Link direct la acest mesaj




Stimate colege,

Ce stiti despre acest aspect ? Mai e sau nu mai e considerat CIC vechime in munca ?!?!

Stie cineva daca se pot plati asigurarile sociale pt. aceasta perioada pt. a fi luata in considerare ?

Rorosu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu cred ca e adevarat. In termeni obisnuiti e considerat vechime pentru un urmator CIC. Nu stiu daca si pentru pensie, paremi-se ca nu. Si daca vii din CIC nu ai voie concediu medical, ca darile pentru sanatate nu se opresc din indemnizatie.
In concluzie depinde pentru ce anume te intereseaza vechimea asta...


Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca260 spune:

Unde scrie ca CIC-ul nu se ia in calcul pentru pensie?Daca se poate sa-mi raspunda cineva ce articol de lege spune asta....si pentru concediu medical deasemeni ...CIC nu constituie perioada asimilata stagiului de cotizare?Chiar trebuie sa treaca 6 luni pentru a fi platit un eventual concediu medical? Multumesc pentru raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Si daca vii din CIC nu ai voie concediu medical


Dupa ce mi s-a incheiat CIC am intrat in concediu medical,platit de CASS.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Eu lucrez intr-o institutie unde suntem platiti in functie de vechime si s-au luat in clacul cei doi ani in care am stat in CIC, plus perioada dinainte cand cotizasem la Casa de Pensii. PLus ca mi-am luat CM la mai putin de 6 luni dupa aceea si mi-au calculat in functie de cat aveam pe luna in CIC. asigurarea medicala e platita de catre stat, chiar daca nu ti se scade din CIC; daca te internezi in spital se considera ca esti asigurat.

36 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Este vorba despre un proiect de lege. Nu e nimic concret dar se discuta asa ceva. Depinde de cei din parlament daca acesti 2 ani se vor mai lua in calcul sau nu pt stabilirea pensiei. Pentru vechime in munca da, dar nu si pentru calcularea ei. Pana atunci nici nu vor mai exista pensiile de stat... cine stie ce va mai fi peste 20 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by gio

Eu lucrez intr-o institutie unde suntem platiti in functie de vechime si s-au luat in clacul cei doi ani in care am stat in CIC, plus perioada dinainte cand cotizasem la Casa de Pensii. PLus ca mi-am luat CM la mai putin de 6 luni dupa aceea si mi-au calculat in functie de cat aveam pe luna in CIC. asigurarea medicala e platita de catre stat, chiar daca nu ti se scade din CIC; daca te internezi in spital se considera ca esti asigurat.

36 +




Gio, si eu lucrez intr-o institutie de stat in care vechimea conteaza la salariu. Dar mie mi s-a spus ca vechimea din CIC nu se ia in considerare la stabilirea vechimii in munca, conteaza doar la pensie. Stii cumva legea prin care le-as putea demonstra ca n-au dreptate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Eu lucrez intr-o institutie de stat si CIC e considerat vechime integrala in munca, pt care primesc sporul cuvenit, insa ca vechime la locul de munca nu se pune. De ex daca am 10 ani de munca, din care 2 am stat acasa, pt sporul de vechime se considera 10, dar la vechimea in intreprindere doar 8 ani. Sper ca m-am facut inteleasa!

*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Chiar nu stiu ce lege stabileste asta, mie mi-au dat din start si n-a fost nevoie sa le duc nimic sa ii conving.

E exact cum zice Anuska; spre exemplu daca vreau sa imi iau grade ceva, periooada asta nu conteaza, la salariu insa da.

38 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Multumesc mult fetelor.
Am sa caut prin legislatie...ca pe mine m-au sarit de la marirea sporului de vechime, ar fi trebuit sa trec de la 10 la 15% in timpul CIC-ului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Te rog mult, daca gasesti legea, sa o mentionezi si aici. Ma itereseaza si pe mine. Multumesc.

Mergi la inceput