sa-i spun ca o inseala?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Eu as vrea sa stiu. Daca o buna prietena ar fi stiut si nu mi-ar fi spus as simti ca m-a dezamagit. Nu o poti lasa sa-si continue relatia cu el ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Ar fi egoist din partea ta. Chiar daca vei cadea la mijloc. Exista posibilitatea ca ei sa se impace, si sa ramana impreuna iar tu sa fi acuzata ca ai intervenit intre ei. Dar inainte de asta se poate ca ea sa-i traga lui un semnal de alarma si el sa inceteze. Deci chiar daca relatia ta cu ea ar fi distrusa, a fost ptr o cauza nobila. Asa vad eu lucrurile. Atata timp cat taci esti un fel de complice. Si de ce sa fi complicele lui?

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

Eu sint de parere ca ar trebui sa ii spui daca e cu certitudine inselata.
Daca ea simte ca ceva e in neregula dar nu stie cum sa descopere, chiar daca vrea dar nu are mijloaele.
Da pote te va detesta, dar cred ca la urma urmei ii faci un bine!

A nu te baga e ca si ai vedea ca o bate pe starad dar nu te bagi ca nu e treaba ta.
Dupa cite ai spus ca munceste acasa ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Dar stii tu sigur ca ea nu stie? Parerea mea personala e ca simti daca te inseala, si daca nu simti atunci mai bine sa nu stii.

Eu nu m-as baga. Ma intreb cum as reactiona eu daca mi-ar spune o prietena ca sotul ma inseala.. ca face ceva nepotrivit.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Daca vrea sa stie, spune-i.
In mod normal, nu-i bine sa te bagi, dar daca gagiul e si porc...


poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Da - parerea mea e sa ii spui. mai bine o lovitura care doare decit inca niste ani de minciuna. Pacat de timpul ei irosit. Mama lui de porc.

spune-i daca tii la ea.

Mirela



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
NOU:www.supereva.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

oki, o femeie simte, poate ea stie, dar nu vrea sa faca scene sau sa para geloasa, si de multe ori reactioneaza cand totul devine superevident, poate prea tarziu cateodata. E aiurea. Daca ii spui intregul ei univers se naruie, daca nu-i spui exista posibilitatea sa mai traiasca ani buni cu el in situatzia asta si sa afle mai tarziu sau nicioadata.

"Ceea ce Dumnezeu a unit, omul sa nu desparta" E moral sa-i zici ca esti prietena ei, dar oare regula asta a fost pusa in van.

Ce te faci cu toate variabilele care decurg de aici? Daca in urma aflarii veshtii se sinucide?, ca sa poate intampla... daca are shoc si inebuneshte? sau daca nu e destul de puternica sa rupa relatzia si se chinuie ca un caine restul casniciei si se ajunge si la certuri interminabile sau batai? Si copilul ala ce sa intzeleaga din viatza asta.

Da, e moral sa-i zici, dar nu stii ce se poate intampla daca afla.

Eu am o prietena care a patzit-o si acum e plecata in alta tzara. Era singura care nu stia, in rest stiam totzi. De abea nascuse, cum sa-i zicem, daca face shoc si depresie postpartum? Sora ei s-a dus si i-a zis. S-a luptata fata asta cu dintzii, a plans, si-a pierdut laptele, a fost rau. Mai bine nu stia, ca acum tot de el se tzine. I-a gsit un job in alta tzara si l-a rupt de aici, de amanta mai tanara cu 10 ani, dar cum va trai cu el nu stiu.


diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

prefer o incizie adanca, aseptica, in plina zi - cu asta vreau sa zic ca DA!, i-as spune!

am fost in ambele situatii; in prima situatie, de femeie inselata, nici acum nu am scapat de gustul amar pe care l-am simtit cand am aflat ca cei care stiau asta, nu mi-au spus din diferite motive: ba ca nu vroiau sa se bage, ba ca vroiau sa "ma protejeze"
in a doua situatie, afland ca cineva apropiat este inselat, am reactionat spontan si i-am spus



meg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoaneta1 spune:

Nu stiu cat conteaza ce am prefera noi cei de aici, ci mai mult ce gen de persoana este prietena ta. Dupa cum o descrii, ca il serveste cu tava si face tot si in plus, au si copil, eu cred ca poti sa ii spui, dar ea nu se va desparti de el, ci de tine. Poti sa ii pui mai intai problema ca si cand ar fi vorba de altcineva, ai citit undeva, si sa o intrebi, cum ne intrebi pe noi, ea ce ar prefera. In functie de ce iti raspunde poti sa iei o decizie. Daca are firea pe care o descrii, eu nu i-as spune. De fapt eu as vrea sa ii spui ca sa vad daca se verifica parerea mea ca ar ramane in continuare cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns innaa spune:

E....cu doua taisuri...si eu cunosc un caz...un prieten al sotului care culmea nesimtirii cand iesim in oras(destul de rar ca nu suntem in acelasi oras) isi aduce ori sotia ori amanta.

nu m-am bagat si nu ma bag...povestea e lunga...nu e la prima amanta...sotia si copilul stau la Craiova...el la Bucuresti cu afaceri(la amanta sta). ma gandesc ca de atatia ani a simtit ea ceva.

niciodata persoana care pune in garda(sau cum vrei sa0i spui ) nu pica bine. nu stiu...puteti sa aruncati cu rosii dar eu sunt de parere ca e mai bine sa nu ii spui.

Mami si Buburuza lui mami



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Poate reusesti sa gasesti celalalt subiect, asa vei intelege mai bine cum stau treburile. In acel caz, Dumnezeu le-a aranjat cum nu se poate mai bine si pana la urma sotia l-a prins pe individ cu amanta.
E f interesant raspunsul pe care l-a primit cea care era in dilema, sa-i spuna prietenei de amanta sotului sau nu, tocmai de la cea care era inselata.
In primul rand relatia dintre voi nu este una de prietenie, nici de amicitie as zice. De unde stii tu ce este la ei in casa?
Cunosc o familie in care ea este peste nivelul lui, nu dpv intelectual, ci doar profesional, in care ea se poarta execrabil cu el. Nimic din ceea ce face nu e bine, cand are initiativa nu e buna, cand nu are iar nu-i bine. Ei.......nu m-ar mira sa aud intr-o zi ca tipul o inseala si, consider eu, pe buna dreptate. E normal sa-ti gasesti refugiul langa o persoana care sa te aprecieze, sa te valorizeze.
De unde stii ca nu-i aminteste in fiecare zi cine este el si cine este ea? De unde stii ca nu-l trateaza ca pe un sofer si nu ca pe partenerul ei? Poate comportamentul lui de suveran ascunde niste complexe.
Este o simpla supozitie ceea ce am spus, n-am de unde sa stiu eu ce-i la ei in casa. Vreau sa subliniez numai ca exista atat de multe nuante pe care nu le luam in considerare cand hotaram ce-i mai bine pt cineva de langa noi. Nu mai spun ca mi se pare nefiresc sa stabilim noi ce e bine pt cei din jurul nostru. Uneia ii poate fi mai bine inselata, dar cu sotul langa ea, alteia fara sot decat inselata.
Chestia cu " sa ne punem in locul lui x" mi se pare ridicola. In astfel de situatii nu hotarasti conform unor principii, ci iei in calcul si variabilele.


Mergi la inceput