Mamici de martie - aprilie 2007 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

eu nu o intreb. ii iau si gata.
am fost la magazinul barza si da mi-au placut patuturile si am ramas blocata cat sunt de ieftine (mult mai ieftine decat dau ei preturi pe site) in comparatie cu ce am vazut eu( miniblu 7 mil) si credeti-ma ca ni-au placut mai mult cele de la barza. salteaua din cocos 1.200.000 lei. preturi uimitoare, zau :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

LA Multi Ani tuturor,

Am gasit intr-un articol urmatorul pasaj care mi s-a parut bine de stiut. Il postez mai jos.

Why am I supposed to sleep on my left side?

The vena cava (the vein that returns blood from your lower body to your heart) runs down the right side of your spine and may be compressed by your larger uterus when you sleep on your back. Compression of the vena cava can cause lightheadness, nausea, and decreased blood flow to the placenta and baby, so lying on your left side helps ensure proper circulation. But if you can't get comfortable on your left side or your body shifts in the night, don't panic: Women who do suffer from a compressed vena cava will likely unconsciously shift positions in their sleep to lie on their left side, says Dr. Mark Taslimi, a professor of obstetrics and gynecology at Lucille Packard Children's Hospital in Palo Alto, California

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Multumim Lili

Eu dorm f bine pe partea dreapta si ma chinuiam sa stau pe partea stanga. Acest articol ma mai linistit un pic.

Noapte buna.

kiss

26+
Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camitu spune:

La multi ani si anul 2007 sa va aduca numai bucurii alaturi de viitorii .Sa va bucurati de ei.

Nu am mai scris de mult pentru ca am tot fost plecata de sarbatori
dar am citit tot.
Sarcinile noastre evolueaza si ne indreptam cu pasi repezi de intalnirea cu .Prefer sa ma gandesc la decat la nastere in sine.

As vrea sa stiu daca voi aveti dureri groaznice de spate.Dureri si simt cateodata ca intepenesc.Poate imi spune cineva daca pot da cu ceva crema sau gel.

Pe 11.01.2007 merg ca eco de 26 saptamani si abia astept sa vad ce mai face Ana Maria ca in ultima saptamana se tot zbate in burtica
E din ce in ce mai agitata, mai ales seara cand ma asez in pat si stau intinsa.

As mai vrea sa va intreb daca v-ati hotarat sau ati discutat cu medicii vostri despre modul in care nasteti.


Va pup si nopate buna.

Cami +25 Ana Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

LA MULTI ANI ! Viitoare mamicutze, sa aveti un an cu multe impliniri printre care cea mai mare cea a nasterii bebicilor sanatosi si mancaciosi si norocosi!!!!

eu sunt bine, tot citesc sa recuperez, am vazut si poze noi si frumoase, eu inca nu am pus; Bianca frumoasa rochita ai mai facut, la mai multe!!!

si burticile voastre sunt frumoase care mai de care;

eu am intrat in ... 32 sapt!!! azi duea UM ar mai fi 8 dar cine stie... ma bucur si mi_e frica in acelasi timp, plus ca nu prea am cumparat mai nimic, nici camera nu e pregatita... si multe altele

a mai crescut si burta mea am 90 cm in circumferinta, voi nu v-ati masurat??
ma bucur ca sunteti bine; la colegele mai MARI ian-feb deja s_au nascut multi bebelasi iar dupa ele urmam noi, oare care va fi prima??
eu zic totuci noi sa mai stam pe fundu nostru macar cateva sapt, cu cat mai mult cu atat mai bine

in rest cu sarbatorile a fost ok , mancare multa care acum se simte, eu ma indrept spre 8kg in plus, stiu ca nu e mult dar e tot mai greu; plus dureri de spate in dreapta simt ca ar treb sa-mi pocnesc oasele si nu pot, sau deplasat parca

gata la somnic daca voi putea...

32 FIX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Misha_tp spune:

Buna fetelor,
Pentru ca sunt o graviduta cu DPN-ul la sfarsitul lui februarie-inceputul lui martie (ecografic), m-am inscris la mamici de ianuarie-februarie. Presimtirea mea e ca voi naste in luna februarie, datorita contractiilor pe care le simt de cateva ori pe zi, dar nedureroase, inca din saptamana 16 (mi s-a spus ca sunt normale, prin urmare nu a fost nevoie sa iau No-spa si uite ca am ajuns in saptamana 32). Din cand in cand va mai citesc si pe voi si nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut ca m-ati inscris la odiseea voastra. Chiar ma bucur ca sunteti atat de dragute si primitoare. Iti multumesc BiancaM si cine stie, poate chiar voi naste in martie. Eu imi doresc sa ajung cu sarcina la termen si consider o batalie castigata fiecare saptamana care trece. Este un copil pe care mi-l doresc de cativa ani.
DN-ul l-am scris total aiurea, deci il corectez si va rog sa o faceti si voi in listuta: 03.01.1977.
Va doresc un An Nou cu multe impliniri, sarcina usoara, nastere usoara si bebei sanatosi si frumosi.

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

La Multi Ani cu sanatate si bucurii!

Intru pentru raport (devreme, cat doarme Catalin): la echo de 28 de saptamani BB Alex avea 1200 g, bine dezvoltat pentru varsta lui, da din tot ce are de pleaca la plimbare cu tot cu burta, s-a mutat iar cu capsorul in jos si boxeaza pe vezica, iar calcaiele sunt adanc infipte in ficatul meu, eu am 5 kg in plus, ma simt binisor (daca excludem durerile de spate, contractiile si daca as sta mai mult in pat). In rest,totul e ok, am facut deja valijoara de maternitate (de acum nu poti sti ce ii vine si vrea sa vada lumea mai devreme). Catalin - ca de obicei - e un cuminte si un intelegator, dar este mic totusi, are nevoile lui, asa ca timpul meu este in totalitate pentru el.

Cam atat(o sa mai vin pe aici dupa echo de 32 de saptamani)ca nu vreau sa trezesc bebelashul dulce,

Pupici si sarcini usoare in continuare,


Aurasa Alexandru 29+ si Catalin (3.06.2005)
Catalin la 18 luni http://pg.photos.yahoo.com/ph/bibimircescu/album?.dir=10dbre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Eu nu am disparut complet din peisaj, m-am pregatit pentru un examen la master, pe care il am maine.
Am citit si ce ati mai scris voi... am gandit acelasi lucru ca si Kmi si anume ca se apropie si la noi "termenul", mai ales ca unii bebei se grabesc sa ne cunoasca, m-am ofticat, in sinea mea, ca eu nu pot cumpara cercei cum face Absoluta (pe care eu o sfatuiesc sa-i cumpere ce-i place pentru ca nu se stie ce cumpara nasa... eu pusesem ochi pe o pereche la un magazin si intentionam sa-i iau dar nu a fost cazul)... cam atat.
Despre noi: bebitzul meu se misca des spre satisfactia mea; in ultima saptamana am avut cateva contractii dureroase si ma panicasem putin (dar au trecut cu No-spa), ma simt si eu greoaie dar ma linistesc la gandul ca voi fi si mai greoaie peste cateva saptamani asa ca nu ma plang de-acum; in schimb lenea - bat-o vina!!! - nu-mi da pace! Cu toate astea m-am mobilizat sa invat pentru examen, ca nu-mi place sa fiu de rusine.
Atat deocamdata...
Va pupic dulcic!

Rebiana 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loradin spune:

Dragele mele,
desi sunt noua pe acest forum m-am hotarat sa va impartasesc din experienta acestor 7 luni de sarcina deloc usoare.La doua luni dupa o operatie pe col am ramas insarcinata.
Nu am cuvinte sa va descriu bucuria mea si a sotului meu la aflarea vestii.Insa un lucru nu am stiut atunci, ca bunul Dzeu ne va incerca si ca nimic nu va fi simplu.Am sa enumar o parte din problemele ivite desi acum uitandu-ma in urma imi dau seama ca firele albe aparute mie si sotului isi au pe deplin justificare.La 12 saptamani am fost vizitata de nasa a carei fetita(pe atunci nu stia)contactase varicela.
Au fost trei saptamani de cosmar in care a trebuit sa-mi fac zeci de teste si in urma carora s-a dovedit ca nu facusem cand eram mica.Cu toate acestea nu am contactat boala.A urmat apoi verdictul :iminenta de avort pe care am rezolvat-o prin medicamentatie si repaus la pat.Greturile, arsurile si durerile groaznice de spate m-au insotit o buna bucata de vreme. Insa atata timp cat trebuia sa le duc eu si nu afectau copilul totul a fost ok.
Acum,in saptamana 32 am ajuns din nou la medic din cauza durerilor inghinale care nu ma mai lasau sa ma dau jos din pat.Vocea doctotului a venit ca un trasnet."doamna, aveti colul scurtat si moale.Repaus la pat"Nu-mi ramane decat sa-l ascult si sa ma rog ca bebelina mea sa stea macar inca 6 saptamani la caldurica.In tot acest timp am realizat cat de important este sa-ti alegi medicul potrivit.Intotdeauna a stiut sa ne incurajeze ,de cele mai multe ori fiind chiar simpatic.Citez "Doamna mai veniti cu multe minuni la mine?"Nu pot decat sa ma rog pentru dansul si sa ma bucur ca mai exista si medici- oameni.Chiar daca nu a fost usor am fost foarte fericiti ca micuta este ok,bine dezvoltata si foarte foarte energica.
Cu speranta ca nu v-am plictisit va pup si va doresc in continuare multa,multa sanatate.Acum trebuie sa ma retrag la pat.Mi-am cam facut de cap.Nu este usor sa stai atatea ore in pat ,mai ales ca de fel sunt o persoana foarte activa insa sunt sigura ca merita.
Va pup din nou cu drag.


loradin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Rebiana tinem pumnii si facem galerie

kiss

26+
Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...

Mergi la inceput