Aspirante cu Rh ---

Aspirante cu Rh --- | Autor: livia_sampetru

Link direct la acest mesaj

Fetele, inca o durere de cap.Am citit ca sarcina extrauterina se instaleaza la persoanele cu Rh negativ.Alta problema pentru mine.Asa este?E prin zona vreo gravidutza sau in devenire cu Rh negativ?Sa-mi explice va rog frumos si mie ce si cum, daca trebuie sa iau vreo masura inainte sa raman insarcinata.
Multumesc frumos si

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Din cate stiu eu, de abia dupa cateva ore dupa nastere se face o injectie , ca sa nu mai ai probleme la urmatoarele sarcini. La prima sarcina nu sunt probleme.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

RISCURILE RH-ului negativ asupra sarcinii.
Intra si citeste:

http://www.eva.ro/sanatate/articol181.html

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_sampetru spune:

Multumesc frumos pentru raspuns, irlandeza.Ma mai linistesti, mai ales ca la mine ar fi vorba de prima sarcina... cand va vrea DD sa raman.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printesa_roz spune:

Livia, eu stiu ca e problema doar daca tu ai rh negativ, iar sotul rh pozitiv, caci s-ar putea sa aiba si bebe rh pozitiv. Daca amindoi aveti rh negativ e ok (stiu asta pt ca si eu si sotul meu avem rh negativ)
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

LIVIA nu are legatura extrauterina cu rh-ul....extrauterina apare de obicei daca ai probleme cu trompele....eu am avut una dupa un fiv si am rh pozitiv.

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Livia, stai linistita, insa verifica-ti partenerul, poate ai noroc sa fie si el cu Rh -.
Si daca e +, tot nu-i problema, vei merge lunar la titrare anticorpi, ultimele 2 luni de 2x pe luna, iar la nastere ti se va face o injectie in primele 72 de ore, doar daca bb e pozitiv. Daca iese si el negativ, e o.k.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

si eu am rh negativ si nu s-a intamplat nici o tregedie. si dintre cati doctori am intrebat - doi medici de familie si ginecologul - nici unul nu a pomenit extrauterina printre efectele rh-ului negativ.
ideea e ca pe la mijlocul sarcinii ti se face o dozare de anticorpi, in eventualitatea in care tatal are rh + si copilul tot +. dupa nastere se mai repeta analiza, si daca bebe e cu +, ti se face o injectie in primele 48 de ore. bebelina mea e tot cu negativ, deci nu mi-a mai facut nimeni nimic.
cand ii spui medicului ca esti la prima sarcina, vezi ca el ia in calcul si avorturi, daca ai avut vreunul pana acum. eu ma gandeam initial ca e vorba de sarcini duse pana la capat, dar mi s-a explicat ca nu e asa.

chris + alexandra 07.12.2006
bebe alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_sampetru spune:

Cris, eu am rh negativ, iar sotul pozitiv, asa stiam si eu, ca la prima sarcina nu ar fi nici o problema,, insa intamplator citeisem intr-un forum chestia cu extrauterina si m-a pus pe ganduri; nu vreau sa par paranoica, dar pe langa problema cu rh, eu am si un astm bronsic intrinsec, si se cam complica lucrurile cu tratamentul pe care il iau zilnic si pe care nu il pot intrerupe, deja orice aud sau citesc imi da de gandit, cred ca o sa devin paranoica in curand.
multumesc tuturor pentru raspuns, m-ati linistit dragele mele.

Mergi la inceput