Probema de cuplu sau divort?!

Probema de cuplu sau divort?! | Autor: raresionut

Link direct la acest mesaj

Ma tot gandesc daca sa scriu sau nu...e o problema care ma implica, fiind vorba de fratele meu.
S-a casatorit anul trecut in iulie, deci aproximativ 6 luni de casnicie si deja vorbeste de divort...m-a lasat fara grai, azi cand mi-a spus...
De fapt sa incep cu inceputul...acum doi ani, chiar de revelion si-a intalnit actuala sotie.
Se iubeau se vedea pe fata lor, ea, copil singur la parinti, el baiat cu apartament si cu masina, insa parintii fetei , dupa o perioada nu l-au mai vrut pe fratele meu de viitor ginere.
Punct si de la capat, fata a inceput sa fie pusa intre ciocan si nicovala, alegand intr-un sfarsit sa se mute cu fratele meu in apartament( deci au locuit impreuna 5 luni inainte de casatorie) , deoarece mama ei a lovit-o la 27 ani, cand i-a aratat inelul de logodna.
In sfarsit s-au casatorit, si-au facut nunta pe care au visat-o, insa socrii mici nu au venit la nunta si nici nu mai vor sa vorbeasca cu ea.
Dupa nunta, nu am mai tinut atat de strans legatura cu ei, cred ca ne-am mai vazut de 2-3 ori in acest interval...iar ieri, fratele meu imi da telefon si imi ureaza La multi ani si imi spune ca e singur...sotia plecand de acasa.
Varianta lui, e ca s-au certat de la biserica, pentru ca parintii mei, de cativa ani au trecut pe stilul vechi al ortodoxiei si ea crede ca daca fratele meu l-a dus pe tata la o asemenea manastire cu masina sigur vor sa ii faca si ei ceva.
Nu pot intra in amanunte la telefon...dar faptul ca a sarit sa il bata....am ramas cu gura cascata....dar nici nu pot sa imi bag nasul intr-o chestie destul de sensibila...as dori sa discut cu amandoi....poate vedeti si voi situatia obiectiv de pe marginea problemei....

Revin si editez, ca nu e prima cearta de acest gen, mai au deja la activ vreo 4-5.



Alina si printul Rares
Pozele noastre

Cand un somnambul merge pe acoperis.....nu-l trezi...se poate prabusi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Pai nici tu nu stii destule amanunte ca sa tragi o concluzie. Cum naiba sa judeci cu atat de putine elemente?! Poate are dreptate unul , poate celalalt, poate e undeva, la mijloc.

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu nu inteleg ce crede ca vor sa-i faca la manastire??

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Da, nici eu n-am inteles nimic: care e treaba cu manastirea?!

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

quote:
Originally posted by Elise

Da, nici eu n-am inteles nimic: care e treaba cu manastirea?!

Elise


Nu intelegeti amanuntele date de mine sau nu o intelegeti pe ea??
Sincer, daca e a doua varianta nici eu nu o inteleg( si nu numai eu).
Daca prima varianta e valabila, crede ca daca tatal meu l-a rugat pe frate sa il duca in localitatea invecinata unde se afla lacasul respectiv si i-a spus sa isi puna un baticut in cap ca sa intre in biserica..atunci exista loc si de alte interpretari pentru ea.
Daca chiar nu intelegeti, o sa revin cu amanunte, dar dupa 36 ore de nesomn poate ma incurc in relatare....

Ymcar, sigur ca nu stiu multe amnunte si nici nu vreau sa dau verdict in problema....dar ma doare problema respectiva si nu vreau sa fiu partinitoare ,dar nici nu pot fi un simplu spectator.
Multumesc pentru raspunsul tau .

Alina si printul Rares
Pozele noastre

Cand un somnambul merge pe acoperis.....nu-l trezi...se poate prabusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Nu e usor sa fii obiectiv in aceasta situatie pt ca el e totusi fratele tau si, ca fiinte umane avem tendinta de a tine cu cei pe care ii iubim.

La multi ani

SARBATORI FERICITE
LA MULTI ANI



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Eu asta am inteles : Deci fata crede ca daca ai tai merg la biserica ii fac farmece ???Probabil asta au si parintii ei in cap ,ca fratele tau i-a facut farmece sa se casatoreasca cu el si de aici pleaca toate?
Nu stiu ce altceva sa inteleg ca nu ma pricep care este stilul vechi ortodox! Oricum te lasam sa-ti revi sa dormi mai mult si sa ne povestesti mai amanuntint.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Dar in realitate ei de ce s-au despartit ? Ca i-au dus pe parintii tai cu masina la mamastire?Cam aiurea nu?
Sau poate au probleme pe care tu nu le cunosti.

Anca si Andrei(13.02.2006)

Pozele Noastre
Buburuzul Mic
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Eu una nu pot sa cred ca s-au despatit numai din acest motiv. Probabil ca erau tensiuni mai vechi intre ei iar mersul la manastire a fost numai picatura care a umplut paharul. Pana la urma nu sunt mari diferente intre "cei pe vechi" si ceilalti numai ca ei tin vechiul calendar, deci sunt mai tarziu ca noi cu 12 zile.

Pupic

SARBATORI FERICITE
LA MULTI ANI



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coco spune:

Alina - naspa problema, ce sa zic? Tu ce poti vorbi cu amandoi?! Pana la urma ei decid, nu?!
Nasii nostri de casatorie s-au casatorit impotriva parintzilor fetei (ambii singuri la parinti si instariti). Dar iubirea lor a durat ani de zile (toata facultatea) pana s-au luat!
Am si varianta cealalta in care utip s-a casatorit rapid (cred ca 3 luni de la cunostinta) cu o frumoasa fata, dupa 8 luni de casnicie au divortat din nimic. (pot zice capriciu). Fiecare si-a refacut viata (sunt in tari diferite) tin legatura fara stirea consoartelor.
Ce farmece la manastire?! Inseamna ca habar nu are ce inseamna ortodoxia, eu nu-s pe stil vechi, dar nici nu am auzit de asa ceva.
Altele-s problemele, probabil fratele tau o sa-ti spuna. Oricum, ei decid, si-s tineri, iar viata merge inainte. Totusi trebuie sa aleaga decizia cea mai buna pentru ei. Eventual tu o sa-l sustii moral pe fratele tau caci nu-i va fi usor! Numai bine si Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

eu zic sa nu te bagi si sa nu fi partinitoare. Tu te certzi cu ea ca te doare ca face cutare si cutare si fratele tau se impaca cu ea si tu ramai de cacao. La inceputul unei casnicii, mai ales daca ceva scartziae de la inceput e o perioada de "plec la mama", cred ca e reactzie adversa la "ne-am casatorit", e perioada de cunoastere si tatonare, de impunere a unor limite si daca si socrii alimenteaza nishte slabiciuni atunci casnicia nu rezista, sau se sudeaza greu.

Singurul lucru pe care potzi sa-l faci e sa vb cu amandoi si sa le aduci aminte ca si-au jurat credintza, dar fara sa-i judeci, sa construieshti acolo unde ei nu pot suda relatzia, sa-i ajutzi si sa fi catalizator, iar daca opun rezistentza sa-i lashi sa se linishteasca.

Ei sunt si asha suparatzi unul cu altul, certurile cu ceilaltzi nu fac decat sa agraveze situatzia sa-i faca sa renuntze si mai repede. Si un divortz cand ei nici nu s-au dezmeticit bine nu e indicat.

Fazele astea cu farmecele la manastire sunt temeri vis-a-vis de faptul ca se simte ,ea, intre straini si ca ii e greu sa se adapteze la noile conditzii familiale, are nevoie de mai multa tolerantza si incurajare, sa nu se simta in plus, sau pusa la coltz, sau redusa la zero.
Pe de alta parte faptul ca si-a pierdut parintzii pentru "un strain" , ca asta e in fond fratele tau, e un strain pe care il cunoaste de 6 luni (atat am intzeles), ii creaza o stare de confuzie si dezradacinare, ca si cum si-a pierdut echilibrul si sigurantza, se simte a nimanui.

E posibil sa nu fi facut fatza schimbarii si sa vrea ca totul sa redevina la normal, deshi e imposibil, si nu poate accepta realitatea asta. Are nevoie de intzelegere si de cineva care sa-i explice ce se intampla cu ea. Daca ea pricepe ce se petrece in jurul ei se va linishti. Faptul ca a sarit la bataie, e semn ca e speriata rau, pentru ca atacul e cea mai buna aparare, un om agresiv e unul speriat, dar care incearca sa arate ca face fatza, ca are situatzia sub control.

Faptul ca ea a plecat de acasa e semn ca nu face fatza, si e mai comod sa renuntze, e in retragere pentru a se scutura, pentru a-si ingriji ranile sufleteshti. Cu toztii avem o limita. Ea atat a putut sa duca.

Asta e parerea mea. Ideea e ca ea e agresiva si nu cu agresivitate vetzi rezolva lucrurile, ci cu blandetze si oferinsu-i posibilitatea sa vada langa voi sprijin si protectzie, sa compensatzi ce a pierdut.
Faptul ca parintzii au refuzat sa participe a fost pretzul pe care ea l-a platit ca nu i-a ascultat si ei ii fortzeaza mana, o priveaza de stabilitatea lor emotzionala ca sa o "ajute sa clacheze mai repede", si astfel sa ishi atinga scopul, ei o manipuleaza pentru a o indeparta de el. Si iata ca reushesc caci ishi stiu fata, stiu pe ce butoane sa apese. Fi sigura ca faza cu farmecele vine din tabara cealalta, a parintzilor, sau din preconceptzii sau ignorantza


diana

Mergi la inceput