Dr. Nayel - CF 2 (12)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Ayna, saru' mana de info. Voi merge inainte sa-mi vina CM-ul sa-l rog pe dl doctor sa ma programeze pentru monitorizare. O sa te rog, totusi, sa-mi detaliezi un pic procedura, si anume de cate ori ma va chema si cum (si cat) se plateste; asta asa, ca sa fiu pregatita din timp.
Raluca22, pe mine m-au lovit hemoroizii dupa ce am nascut-o pe Daria si i-am rezolvat cu Hemorzon, un unguent care se aplica, evident, local (si care este si foarte ieftin).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Fetelor, voi ati facut eco de 12 saptamani in care se masoara pliul nucal?



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Mirela, la turul intai de scrutin, am mers la o multime de consultatii si ecografii si masuratori (si tot a dat-o in bara nenea doctorul ala, dar asta nu va fi cazul tau), de nu le mai tin minte numarul... Intr-o sarcina este extrem de important sa ai incredere in medicul tau. La fel de vital este ca medicul respectiv sa-ti urmareasca foarte atent evolutia sarcinii, chiar daca asta inseamna sa te cheme din 3 in 3 saptamani la control si sa-ti faca tot felul de investigatii si masuratori... Sunt convinsa ca dr. Nayel este omul potrivit pentru toate acestea! Am eu feeling-ul asta! Btw, daca-ti propune sa faci amniocenteza, s-o faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Do spune:

Helenutza, draga mea, nu vreau sa te ingrozesc ! N-as fi vrut sa scriu mai mult despre doamnele prea "doamne" asistente de la neonatologie ca sa nu va speriati si ingrijorati prea tare acum', pe ultima suta de metri, dar, gandindu-ma mai bine, cred ca ca n-ar fi rau sa stiti cam cum au stat lucrurile pe acolo la vremea cand am nascut eu.

Despre dl doctor Nayel nu am cuvinte, exemplar ca de obicei, atent, profesionist desavarsit, operatie super finuta, abia daca se mai vede si oricum trebuie sa o cauti bine, ca e jos de tot, muuult sub linia slipului, ce mai incolo si incolo, capodopera de-a dreptul.

Si acum povestea nasterii: am nascut dimineata , la 9, un bebe de 4.300 si 54 cm, apgar 10...o frumusete.
Spaima de operatie s-a dovedit neintemeiata. Am trecut cu bine si peste rahi (anestezista ok pana la urma, cea roscata care vorbeste mult si aiurea ) dar care are o asistenta de nota 10, o tipa slabuta si blondutza care m-a mangaiat pe cap si m-a linistit in timpul operatiei, ba mai mult, a venit si pe la reanimare sa vada ce mai fac..
Dupa operatie a fost dusa la reanimare, unde am stat pana a doua zi dimineata.
Tin neaparat sa le amintesc si pe asistentele de la reanimare, de fapt ele sunt moasele: Cornelia, o tipa energica si infipta, prompta si deosebit de saritoare. Ea a fost in sala de nastere, ea m-a "monitorizat" dupa aceea, si schimbul ei, Mariana (parca, sper sa nu ma insel), si ea ff atenta dar cu o "pasarica": nu vrea bani decat DUPA ce isi face treaba, DACA esti multumita si chiar n-ai de ce sa nu fii. Am trecut cu bine peste prima zi, fara dureri de burta, de cap ...mi-au facut un singur analgezic. Pana sa mi-l aduca pe bebe, a venit dr neonatolog si mi-a spus ca este sanatos, ca nu sunt pb.
Pe bebe mi l-au adus la cateva ore, vreo 4-5, ca sa-l pun la san. A venit o asistenta de la neonatologie, o tipa tanara, slabuta, bruneta, par lung si cret, cu ochelari. Intrebai daca iti arata cum sa alaptezi? Nu prea ( mie mi-a zis sa apuc mamelonul, sa-l strang si sa i-l bag in gura lui bebe - prima si singura lectie.)Nu are sens sa va spun ca n-a mancat nimic mititelul, lapte n-am avut decat dupa ce am ajuns acasa. Maricel fiind avea (si are) o foame pe(ste) masura. Pana aici totul a decurs fara urma de incident (daca trecem peste faptul ca aveam scris pe bratara ca bebe al meu avea 45 cm in loc de 54, ma si gandeam ca am nascut o « bila », ca-l vazusem cateva secunde in sala de operatie si ma intrebam daca anestezicul sau dragostea de mama m-au facut sa-l vad mai mare decat era in realitate " .
Cand mi l-a pus la san , am ramas cu gura cascata : copilul meu avea ochiul stang lipit, plin de secretii galben verzui, nici nu putea sa-l deschida. Am crezut ca lesin. Don’soara asistenta plecase la treburile ei inainte sa apuc sa articulez ceva. Cand a venit sa-l ia, am rugat-o frumos (dupa ce am « daruit »-o corespunzator) sa ii curete ochiul cu ser fiziologic (a propos de bagaj, Shine, eu aveam la mine ser fiziologic dar intrucat eu nu puteam sa-l folosesc, tintuita in pat fiind, degeaba l-am avut) si sa imi spuna si mie de ce are copilul ochiul asa, sau sa mi-o trimita pe neonatoloaga (dr Sicoie) sa vorbesc cu ea, ca doar imi zisese cu cateva ore in urma ca nu sunt pb.. A zis « sigur ca da » si dusa a fost. Pe bebe aveam sa-l mai vad abia a doua zi spre pranz. Inutil sa va spun ca n-am mai vazut-o nici pe ea si nici pe doctorita. Booon, aici avea sa se termine perioada de bine. A doua zi am fost dusa in celebrul salon 2 : caldura de nu puteai sa respiri, pat cu telecomanda, asternuturi jalnice. Dimineata m-au pus sa ma dau jos din pat si sa merg : dureros dar mai putin dureros decat palpatul abdomenului care a fost GROAZNIC, de departe cea mai dureroasa chestie din toata povestea asta si despre care n-am auzit pe nimeni pomenind. O fi fost la mine o exceptie.
In fine, am facut cativa pasi asa cum am putut, cu ajutorul unei infirmiere, dupa care m-am dus la baie ( surprinzator de curata de altfel, ca si salonul). Mentionez ca baia se afla IN salon. Cand am iesit din baie, mamica despre care va povesteam ca a avut frisoane de la anestezie, mi-a spus ca mi-l adusesera pe bebe intre timp dar ca asistenta de la neonato, afland ca eu sunt la baie, deci repet : IN salon, la o usa distanta, l-a dus inapoi pe motiv ca « bebe E PREA GREU si nu poate sa-l tina in brate pana ies eu »…. Cand am iesit din baie si am auzt intamplarea m-au apucat nervii rau de tot. Cearta-te daca ai cu cine, « doamna » n-a mai venit, a iesit intre timp din tura si pe la 2 , mi l-a adus alta asistenta : tanara, blonda, cu coada, unul dintre dintii din fata ciobit. (Va dau aceste detalii ca sa recunoasteti din descriere personajele, sa stiti care ce hram poarta.). Evident ca avea ochiul murdar rau de tot, umflat si rosu de te durea sufletul. I-am repetat si asteia rugamintea de a binevoi sa-si faca mila sa-l stearga la ochi ( eu abia ma puteam misca, imi era absolut imposibil sa cobor din pat, sa ma aplec la bagaj , sa caut serul fiziologic si sa fac eu operatia asta, plus ca trebuia sa ma spal impecabil pe maini…alt drum la baie si oricum m-as fi intors cu mainile murdare de la tinutul de pereti) si sa mi-o trimita pe neonatoloaga…aceasi poveste « da, da… ». Cand s-a intors sa-l ia pe bebe am pus-o la zid, sa-mi spuna si mie ce are copilul meu la ochi, daca l-a vazut dra…si acum un raspuns « avizat », dat ca sa scape de mine si eventual sa-mi inchida gura : « sigur ca l-a vazut, e din cauza dvs, ati avut o infectie » Sa mor, nu alta, i-am pus in brate dosarul cu analize, sa-mi arate si mie despre care infectie e vorba, nemaipunaind la socoteala faptul ca nu am nascut vaginal, deci o contaminare in timpul nasterii era exclusa din start. Am cerut sa vorbesc din nou cu dra neonatolog. Mi-a spus ca dna dr a terminat programul, dupa care nici nu s-a mai uitat la mine a intors spatele si a plecat cu copilul meu. A venit insa dupa cateva ore sa-mi ceara inca un pachet de servetele umede (Atentie !!! cu o zi in urma dadusem ptr bebe un pachet mare de servetele, din acela cu 70 de bucati), pampers si neaparat lapte praf, ptr ca bebe al meu plangea de foame, vomita glucoza si ele nu aveau lapte ca sa-l potoleasca pe micul meu mancau. Le-am dattot ce-au cerut, si servetele, si pampers, si lapte praf (mi l-a adus taticul lui in mai putin de o ora) : o ditamai cutia cu doua pungi imense de lapte praf – Humana, sa tot manance micul Haplea. Pe la 8 seara l-au adus din nou pe bebe, l-am pus la san un pic si a venit din nou asistenta sa-l ia, chipurile pentru baie.
Fac trimitere din nou la bagajul ptr spital , aveam de toate, samponel, sapun, prosop, Baneocin ptr buricut,betisoare, comprese sterile, Bepanthene, haninute o multime, paturici vreo doua…am crezut ca imi arata si mie cum trebuie sa ii fac baie, cum trebuie curatat buricul etc, etc…ciuciu. A luat doar samponul si sapunul si un costumas (abia acum il scoteau din scutecele lor !!) . Nu stiu unde si cum l-au spalat, n-am vazut nimic, nu mi-au explicat nimic, cert e ca mi l-au adus dupa vreo 10 minute « imbaiat si schimbat » si de atunci a ramas cu mine in salon. Atunci aveam sa vad cat de rosu era fundul lui si bubitele pe care le avea peste tot pe corp.

Bonusul serii a venit de unde ma asteptam mai putin, de la una dintre asistentele care aveau in grija salonul 2. Ramasesem cu o branula in mana (imi faceau gentamicina la 12 ore) si pastrasem branula special ptr ultima injectie, ca de analgezice tot n-a mai fost nevoie. Vine ora injectiei si tzop o asistenta abia intrata in tura, ca “intoarceti-va sa va fac injectia ». Am facut ochii mari si i-am aratat branula care imi paralizase mana in ultimele 12 ore si care ma jenase ingrozitor, mai ales cand il ridicam pe bebe. Si acum raspunsul « doamnei » : « Eu nu fac injectii decat in C_R , nu stiu sa fac in branula, asa ca C_R_L sus !! » Sa ma urc pe pereti de nervi, mi-am zis ca tot o sa bat pe cineva pana la urma si i-am raspuns scur ca ori imi face in branula , ori cheama pe altcineva care se pricepe…s-a priceput pana la urma, ca greu era sa potriveasca seringa la acul déjà infipt in mana mea !!!
A trecut noaptea si a venit ziua in care urma sa plecam acasa…abia la pranz (si multe s-au mai intamplat pana la pranz). O noua asistenta (scunda, blonda, tunsa scurt, pe la 35-40 de ani) de la neonatologie a venit sa se intereseze de bebe, daca a supt si daca are nevoie de lapte :"ca dvs ati adus". Adica daca nu-mi ziceau sa cumpar nu-i dadeau nimic ???!!! Am rugat-o sa ii aduca lapte, ca sa manance si fomistul meu ceva. Cand a venit cu laptele, eu ma chiniam sa-i sterg ochisorul. Amabila, asistenta s-a oferit sa o faca ea si eu optimista o las, ca o sti ea mai bine decat mine ce face. Si ce-a facut priceputa ?! 1. Nu s-a spalat pe maini, 2.l-a sters la ochiul cu probleme dupa care i-a dat cu acelasi pansament la ochiul drept, care n-avea nimic !!! Am inlemnit cand am vazut atata lipsa de profesionalism si il si vedeam pe bebe cu amandoi ochii infectati, caci nu stiam ce avea si daca e contagios sau nu ! Va rog sa ma credeti ca am inceput sa plang si nu i-am zis nimic, era prea tarziu, raul era facut (slava domnului ca n-a fost asa, n-a fost infectie ci doar un canal lacrimal infundat – diagnostic care a fost pus dupa ce a iesit din spital , de medicul lui pediatru, numai ca eu la vremea aia nu stiam despre ce e vorba). In timp ce-l stergea pe bebe la ochi, copilul colegei mele de salon plangea de zor, nici ea nu avea lapte la san dar ei nu-i spusese nimeni sa aduca lapte praf ( probabil ptr ca mititelul ei nu le terorizase pe asistente de foame) si biata de ea nu stia cum sa-l potoleasca. Mi se rupea inima de cat plangea micutul ei si, cum eu eram ocupata sa-l smulg pe al meu din mainile nepricepute ale asistente, i-am zis acesteia ca ii poate da bebelusului infometat portia de lapte pe care o pregatise ptr al meu, dupa care sa mai faca una si pentru noi. Zis si facut, i-a dat lapticul cu seringa , a pus-o pe masa si apoi a plecat sa mai aduca o portie de lapte. Fetelor, nu inventez , a foslosit aceeasi seringa pentru amandoi bebelusi. Eram paralizata, nu imi reveneam. Ma rugam sa se termine odata, sa scap de ele ca nu le mai suportam.

Cam asta a fost ! Judecati si sa fiti atente voi cele care urmeaza sa le intalniti ! Si daca nu le-as fi dat atentia…zau ca nu mai stii cum sa procedezi cu asemenea oameni. Mie mi-a ajuns !
Pacat de doctorii de acolo !

Sper ca va vor fi de folos cele povestite !

Promit ca nu va mai necajesc cu povestiri horror despre asistente !

Do



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Akella mersi de informatii!Inca nu mi-a zis sa fac eco de 12 sapt,triplu test nici atat.Ca sa ajung sa imi spun sa fac amniocenteza ar trebuie sa iasa dubios triplu test,doamne fereste!Prima data nu am facut triplu test si nici nu au fost probleme.
Am incredere in medicul meu si sigur o sa fie bine.



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

Akella eu merg pentru echo in Z11 si daca este cazul ma mai cheama in Z14. Despre procedura in sine ce pot sa-ti spun decat ca daca mergi la cabinet ti se face echo abdominal iar la spital transvaginal. De programat poti suna la cabinet si te programeaza asistenta dar neaparat sa fie din Z11 respectiv Z14, nici devreme nici tarziu. De platit la cabinet este 50 ron. echo si 50 ron. consultatia, iar la spital i-am dat tot 50 ron. Bafta multa.

Mirela sanatate multa.

Eu fac HSG luna viitoare si vreau sa iau o pauza fara tratament de vreo 3 luni.

Va pupic.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Do ce pot sa mai spun dupa ce am citit...intr-adevar,pacat de dr. de acolo!
Corina iti doresc din suflet ca in curand sa ai un bebe!Poate vine fara tratament,nu poti sa stii niciodata!



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

Do
cu toate ca recunosc, sunt socata de ce am citit, vreau sa iti multumesc ca ne-ai informat. e mare lucru! deci in bagajul de spital o sa pun urmatoarele:
dar mai ales ma voi ruga la Dumnezeu sa fie bb sanatos si sa scapam cat mai repede de acolo....

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Buna fetelor!
Do: Multumim mult pentru relatarea experientei nu prea placute prin care ai trecut tu. O sa ne fie de ajutor. Cert este ca trebuie sa avem grija si sa speram ca totul se va termina cu bine... Intr-adevar se pare ca sunt multe probleme acolo...
Felicitari pentru bebic, si sa fiti sanatosi amandoi!
Ai platit si doctorul si anestezistul dupa... Nu?


I.Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Buna fetelor,
In primul rand va multumesc mult de tot pentru raspunsuri! Desi am promis ca scriu mai des, n-am scris. Am avut o perioada destul de agitata! A fost ziua sotului meu, am avut se pare si prima mea depresie din cauza ca de cateva zile incoace tot timpul ma doare ceva (ba maseaua, ba sunt ametita de la tensiunea mica, ba nu dorm ca lumea noaptea etc). Dar, iata-ma cu forte proaspete si mult mai optimista dupa ce am citit mesajele voastre. Maiine mergem sa vedem ce analize ne da de facut sa vedem cum e bebe la 8 saptamani. Acum ca m-ati mai linistit cu epidurala si cu tensiunea mea mica, vreau sa va mai intreb cate ceva:
1. Vad ca foarte multe dintre voi ati facut cezariana. A fost alegerea voastra, ati avut probleme si trebuia sa faceti sau este dr. nayel adeptul cezarienelor? Toate cunostintele mele care au facut cezariene s-au plans ca s-au recuperat prost ca a fost o alegere foarte proasta etc. Ma rog, nu asta este important. Eu una, nu as vrea cezariana decat daca Doamne Fereste apar probleme. Altfel m-as risca chiar si la naturala fara epidurala (banuiesc ca o sa-mi piara mie vitejia pe parcurs si o sa optez 100% pt epidurala). Pe de alta parte saptamana asta am stat de vb cu o tipa - asistenta care sustinea sus si tare ca epidurala este de fapt rahianestezie. Evident ca eu stiam altceva si internetul mi-a confirmat ca stiam eu bine ce stiam si tipa aia prost. Pe de alta parte, mi-ar prinde tare bine ceva povesti din experienta celor care au facut epidurala ca sa stiu la ce sa ma astept bine si la ce rau.
2. Va rog sa-mi tineti pumnii pentru ca maiine voi discuta cu Nayel despre ce e de facut cu RH-ul meu. La prima noastra intalnire mi-a zis sa nu ma panichez ca nu-i asa grav ca e negativ ca facem dozaje, dar nu am apucat sa-i spun amanunte- din ce stiu eu la a doua sarcina (tinuta sau netinuta) apar probleme si la mine ar fi a doua...am facut o interupere de sarcina la 21 de ani, dar nu aveam habar ca am rh negativ si nici nu m-a intrebat nimeni..ma rog, sper din suflet sa nu apara probleme.
Va pup si acum chiar promit ca o sa va scriu. Va scriu maiine seara sa va spun ce am facut la spital.

Mergi la inceput