Dr. Nayel - CF 2 (12)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

Mirela bravo! felicitari si sa cresteti maaari, pana la 40 sapt dupa care sa iesiti in lume si sa fiti cei mai frumosi, sanatosi, fericiti! despre trat pe care ti l-a dat nu stiu din pacate sa iti spun multe... nu stiu ce are el in cap dar se pare ca sunt lucruri destepte, nu? acid folic iei? a, dif dintre UM si ce zice ecograful poate venii si din momentul efectiv al ovulatiei. poate ai ovulat mai tarziu. oricum, zic ca e f bine! bravo inca odata! (te mai urmaresc si la odisee cand am timp )

34+

Un An Nou cu sanatate si impliniri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Cosmogirl multumesc,asa este aceasta perioada este foarte emotionanta si foarte importanta,
Eu m-am mirat cand l-am auzit ca zice de Utrogestan pentru ca la prima sarcina nu mi-a dat si am crezut ca sunt ceva probleme,dar mi-a zis ca nu sunt,dar sa iau preventiv.Asa am sa fac!
In legatura cu intrarea in maternitate,da se face prin spate si urci la etajul 2.
Te lasa sa intri cu masina,pe mine cand m-a externat,sotul m-a asteptat chiar la iesirea din spital.Poate daca or sa comenteze,le dai ceva si tac!
Corina multumesc mult!Sa desa Dumnezeu cat mai curand sa fii si tu -dutza,stiu cat de mult iti doresti!Nu-ti pierde speranta!
Helenutza multumesc,esti foarte draguta,sa dea Dumnezeu sa ajungem cu bine pana la capat!
Mi-a dat acid folic de 1 mg(ce mai umblu dupa asta,la toate farmaciile unde nu au zic ca nu se mai face,doar o singura farmacie mai aduce),2/zi.Asa mi-a dat si prima data.Eu am uitat sa-i spun ca am luat deja de 4 luni acid folic,sper sa nu fie prea mult!
Interesant cu calculul sarcinii este ca la cabinet iti spune exact dupa UM,nu are un ecograf tocmai performant ca cel de la spital.
Oricum imi este mai comod sa merg la cabinet decat la spital.
Va si va multumesc ca va ganditi la mine!



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristianamat spune:

Felicitari blueeyes. Nu ai de ce sa iti faci griji cu utrogestanul, nu iti poate face decat bine, rau nu are cum...Acidul folic am impresia ca si-a schimbat denumirea...

A avut cineva listeria? Sunt asa suparata, nu mi-a mai iesit pozitiva din luna a 4 a si si-a gasit acum in a 8 a sa iasa iar. Ma simt si asa rau, am greturi noaptea si nu pot dormi, daca mai imi da si ampicilina 2 sapt din 6 in 6 ore m-a terminat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

cristianamat imi pare rau ca ti-a iesit listeria... crezi ca de la ea iti e rau? eu nu am scapat nici acum (la 8 luni) definitiv de greturi. dar pana la 7 luni a fost chiar nasol... acum sa zic ca le-a scazut mult frecventa.... oricum tratament cred ca trebuie sa faci.


34+

Un An Nou cu sanatate si impliniri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Buna ziua mamicilor si LA MULTI ANI!
Din acest moment voi fi prezenta mereu alaturi de voi. Pana acum am cam bolit. Am fost pe 27 la spital, m-a vazut Nayel, mi-a facut eco intravaginala - aveam 5 saptamani. Marea problema, aveam si o viroza care inca isi mai face de cap: pana nu mi-a dat sa iau antibiotic nu m-am potolit ca mi-a fost rau de tot. Acum am vb cu el si m-a chemat pe 17 ianuarie ca trebuie sa-mi dea analizele si dozajele (am RH negativ). Mi-a fost cam jena sa-l intreb daca pot sa-mi car si sotul dupa mine ca ar vrea si el sa vada bebe la eco (daca imi face!!!) si vroiam sa va intreb voi cum ati procedat- v-ati carat barbatii dupa voi asa tam-nesam? Eu sunt o persoana tupeista de felul meu, dar cu omu asta chiar mi-e jena ca e mult prea dragut!
In alta ordine de idei -mie imi este ingrozitor de incomod sa ma duc la cabinet (de altfel nu am fost acolo pana acum) si m-as duce numai la spital...credeti ca e problema? Voi cum procedati? Eu cand l-am sunat acum mi-a zis sa vin tot la spital ca data trecuta si m-am bucurat! Ce sa fac sa-i zic? Eu oricum ii pun banuti in plic- deci e ca si cum as plati consultatie nu?
In rest ce sa va zic - greturi nu prea am, asa vag, in unele diminete, durerile de burtica incep sa se diminueze au fost mai mari in saptamana 5 si inceputul lui 6, mananc muraturi ca disperata si in general acrituri. In rest totul ok!
O singura grija am: doctorita mea de familie zice ca nu crede ca Nayel o sa ma lase sa nascu cu epidurala ca am tensiunea f mica,l dar de fapt intotdeauna am avut tensiunea asa (10/6). Voi stiti mai multe despre chestia asta?
Am tot cautat pe net, dar vad ca parerile sunt jumi-juma si mai noi simt un curent potrivnic epiduralei....
Astept vesti de la voi
Va pup
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Oana ma bucur ca o sa scrii mai mult de acum inainte sa vorbim despre bebe,mai ales ca avem sarcini apropiate.
Si eu am fost aseara la spital si mi-a facut eco intrvaginala si bebe are 5 sapt.Tie ti-au iesit 5 sapt. de la ultima menstruatie?Eu dupa acest calcul as avea 6 dar el mi-a zis 5.
Mie imi convine sa merg la cabinet,dar si la spital este ok,daca ti-a zis sa mergi acolo dar in general mai pe seara,ca este mai liber..
Eu am mers de fiecare data cu sotul la eco si nu a comentat,de cateva ori a mers si mama sa-l vada pe bebe.Bineinteles ca iti face eco de fiecare data.

Eu am avut tensiune mare la prima sarcina si mi-a facut cezariana.Acum nu stiu cum este daca esti hipotensiva.Il intrebi si vezi ce zice.






Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Cristianamat imi pare rau ca rezultatul la listeria este pozitiv.Cred ca o sa iti dea din nou tratament!
Ai grija de tine!

Am uitat sa va spun ca urmatoarea garda o are pe 17 ianuarie!



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor!
Felicitari Mirela pt bebe mic, sa fiti sanatosi amandoi!
Oanamada sigur nu-ti zice nimic daca mergi cu sotul , eu am fost la fiecare control cu el.

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Mirela, ma bucur ca esti bine. Asteptam vesti in continuare.

Sa stii ca si eu am luat Duphaston in sarcina, desi nu aveam probleme, dar e bine sa iei preventiv, asa ca nu te ingrijora.

pupici

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by cristianamat

Felicitari blueeyes. Nu ai de ce sa iti faci griji cu utrogestanul, nu iti poate face decat bine, rau nu are cum...Acidul folic am impresia ca si-a schimbat denumirea...

A avut cineva listeria? Sunt asa suparata, nu mi-a mai iesit pozitiva din luna a 4 a si si-a gasit acum in a 8 a sa iasa iar. Ma simt si asa rau, am greturi noaptea si nu pot dormi, daca mai imi da si ampicilina 2 sapt din 6 in 6 ore m-a terminat...





Ce inseamna listeria pozitiv? Da valorile ca sa ne dam seama, ca asa e relativ.


Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput